"AzerGold" QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov Naxçıvana səfər edib
"AzerGold" QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov Naxçıvana səfər edib "AzerGold" QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov Naxçıvana səfər edib
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Naxçıvan Muxtar Respublikasında  səfərdə olub.
Nümayəndə heyəti əvvəlcə xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin Naxçıvan şəhərinin mərkəzində ucaldılmış abidəsini ziyarət edib, abidənin önünə gül dəstəsi qoyaraq, Ulu Öndərin xatirəsini ehtiramla yad edib.
Səfər çərçivəsində Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəsi Fuad Nəcəfli ilə görüş keçirilib. Qonaqları salamlayan Fuad Nəcəfli görüşdən məmnunluğu dilə gətirərək, son dövrlər Naxçıvanda bütün sahələr, xüsusilə də iqtisadiyyatın inkişafı istiqamətində atılan addımlardan, köklü islahatlardan bəhs edib. Görüşdə ötən ay dövlət başçısının müvafiq Sərəncamı ilə təsdiq edilən “Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023–2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın Muxtar Respublikanın iqtisadiyyatının davamlılığının təmin edilməsi, infrastrukturun və sosial xidmətlərin daha da yaxşılaşdırılması, əhalinin məşğulluğunun və maddi rifahının yüksəldilməsinə böyük təkan verəcəyi vurğulanıb.
Səmimi qəbula görə təşəkkür edən “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov Cəmiyyətin fəaliyyət istiqamətləri üzrə əldə olunan müsbət nəticələr və gələcək planlar haqqında ətraflı məlumat verib. Zakir İbrahimov Cəmiyyətin Naxçıvanda hazırkı fəaliyyəti və planlaşdırılan işlərlə bağlı danışıb. Qeyd edilib ki, Cəmiyyət tərəfindən Muxtar Respublikanın Culfa rayonunun ərazisində yerləşən və perspektivli hesab edilən 2 yataq, 2 təzahür sahəsində müxtəlif mərhələlər üzrə kəşfiyyat və tədqiqat işləri aparılır. Sözügedən yataq və təzahür sahələrinə “Ortakənd” qızıl, “Başkənd” mis-qızıl, “Paradaş” mis təzahür, eləcə də “Göydağ” mis-molibden təzahür sahələri daxildir. “Ortakənd” qızıl yatağında 2018-dən ildən etibarən mərhələli şəkildə buruqqazma, çoxprofilli geofiziki tədqiqat işləri yerinə yetirilib. Hazırda yatağın istismara hazırlığı prosesi çərçivəsində İlkin Texniki-İqtisadi hesablama parametrləri üzrə araşdırmalar davam etdirilir. Texniki-İqtisadi Əsaslandırmanın daha sonrakı mərhələlərində yatağın mövcud resurslarının həcmi və tətbiq ediləcək texnoloji metodologiya müəyyən ediləcək. Əlavə edilib ki, indiki mərhələdə nəticələr çox ümidvericidir.
Z.İbrahimov, həmçinin ənənəvi olaraq, nəzərdə tutulan fəaliyyətin ətraf mühitə və insan sağlamlığına təsirinin kompleks ekoloji, sosial və iqtisadi qiymətləndirilməsinin qanunvericiliyin tələblərinə uyğun qaydada beynəlxalq norma və standartlar əsasında  aparılacağını vurğulayıb. Bildirilib ki, “Ortakənd” qızıl yatağının qarşıdakı illərdə , digər yataqların növbəti illərdə istismara verilməsi, hər bir yataq üzrə təqribən 500 nəfərlik daimi iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur. Bununla da yeni mədənlərin işə salınması ilə Muxtar Respublikada məşğulluğun artırılmasına ciddi töhfə verilməsi planlaşdırılır.
İdarə Heyətinin sədri 2023-cü ilin avqust ayından etibarən Naxçıvanda ilk dəfə olaraq innovativ kəşfiyyat metodlarından sayılan qeyri-invaziv hiperspektral peyk görüntülərinin çəkilişlərinin həyata keçiriləcəyini qeyd edib. Beləliklə, Naxçıvan MR-in şimal-şərq hisəssini əhatə edən 2,566 km² sahədə məsafədən peyk üsulu ilə hiperspektral zondlama tipli tədqiqatların aparılmasına başlanılacaq və tədqiqatlar nəticəsində perspektivli lokal sahələr müəyyən olunacaq.
Z.İbrahimov Cəmiyyətin korporativ sosial məsuliyyət missiyasına uyğun olaraq digər hasilat sahələrinə qonşuluqda yerləşən şəhər, qəsəbə və kəndlərdə icra edilən ənənəvi sosialyönümlü proqramların Naxçıvanda da həyata keçiriləcəyini qeyd edib. Hazırda sözügedən regionda yerləşən yataqlarda aparılan fəaliyyətin geoloji kəşfiyyat və tədqiqat mərhələsində olmasına baxmayaraq,  regionun spesifik xüsusiyyətləri, yerli icmaların ehtiyac meyarları nəzərə alınmaqla sosial dəstək layihələrinin hazırlanaraq icra ediləcəyini qeyd edib. Z.İbrahimov yeni yataqların istismara verilməsi ilə ölkə iqtisadiyyatına, xüsusilə də Naxçıvanın sosial-iqtisadi inkişafına, məşğulluq səviyyəsinin artırılması, həmçinin əhalinin sosial rifahının daha da yaxşılaşdırılmasına böyük töhfə verəcəyinə əmin olduğunu diqqətə çatdırıb.
Prezidentin səlahiyyətli nümayəndəsi Fuad Nəcəfli “AzerGold” QSC-nin səmərəli fəaliyyətində uğurlar arzu edib, əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsi üçün zəruri addımların atılacağını, dövlət şirkətinin Muxtar Respublikada fəaliyyətinin təşkilinə aidiyyəti üzrə hərtərəfli dəstək göstəriləcəyini vurğulayıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_97889c96a3307e95daf9d7c92_o.jpg
Делегация Закрытого Акционерного Общества (ЗАО) «AzerGold» во главе с председателем Правления Закиром Ибрагимовым посетила Нахчыванскую Автономную Республику (НАР).
Сначала делегация посетила памятник Общенациональному Лидеру нашего народа Гейдару Алиеву, установленный в центре города Нахчывана, возложила к нему цветы, почтила память Великого Лидера.
В рамках визита состоялась встреча с полномочным представителем Президента Азербайджанской Республики в НАР Фуадом Наджафли. Поприветствовав гостей, Фуад Наджафли выразил удовлетворение встречей и рассказал о шагах, предпринятых в последнее время в Нахчыване в направлении развития всех отраслей, в частности экономики, а также о кардинальных реформах. На встрече было подчеркнуто, что утвержденная в прошлом месяце соответствующим Распоряжением главы государства «Государственная программа социально-экономического развития Нахчыванской Автономной Республики на 2023–2027 годы» придаст большой импульс обеспечению устойчивости экономики Автономной Республики, дальнейшему улучшению инфраструктуры и социальных услуг, повышению занятости и материального благосостояния населения.
Поблагодарив за теплый прием, председатель Правления ЗАО «AzerGold» Закир Ибрагимов подробно проинформировал о достигнутых положительных результатах и планах на будущее по направлениям деятельности Общества. Закир Ибрагимов рассказал о текущей деятельности ЗАО и планируемой работе в Нахчыване. Было отмечено, что Обществом ведутся разведочные и исследовательские работы на различных этапах на двух месторождениях, двух участках проявлений, расположенных на территории Джульфинского района Автономной Республики и считающихся перспективными. Указанные месторождения и проявления включают месторождение золота «Ортакенд», медно-золотое месторождение «Башкенд», проявление меди «Парадаш», а также медно-молибденовое проявление «Гейдаг». На месторождении «Ортакенд» с 2018 года поэтапно проведены буровые работы, многопрофильные геофизические исследования. В настоящее время в рамках процесса подготовки месторождения к эксплуатации продолжаются исследования параметров предварительного технико-экономического расчета. На более поздних этапах технико-экономического обоснования будут определены объемы имеющихся ресурсов месторождения и применяемая технологическая методология. Было добавлено, что на текущем этапе результаты очень многообещающие.
З.Ибрагимов также подчеркнул, что комплексная экологическая, социальная и экономическая оценка воздействия предусмотренной деятельности на окружающую среду и здоровье человека будет традиционно проводиться на основе международных норм и стандартов в соответствии с требованиями законодательства. Было отмечено, что месторождение золота «Ортакенд» будет введено в эксплуатацию в предстоящие годы, другие месторождения – в ближайшие годы, на каждом месторождении будет создано около 500 постоянных рабочих мест. Тем самым с запуском новых рудников планируется внести серьезный вклад в повышение занятости в Автономной Республике.
Председатель Правления отметил, что с августа 2023 года в Нахчыване впервые будут осуществляться съемки неинвазивных гиперспектральных спутниковых снимков, считающихся инновационными методами разведки. Таким образом, на площади 2,566 кв. км, охватывающей северо-восточную часть НАР, будет начато проведение исследований типа гиперспектрального зондирования дистанционным спутниковым методом, в результате которых будут определены перспективные локальные участки.
З.Ибрагимов сообщил, что в соответствии с миссией корпоративной социальной ответственности Общества в Нахчыване будут реализованы социально ориентированные программы, традиционно осуществляемые в городах, поселках и селах, расположенных по соседству с другими добывающими участками. Он отметил, что несмотря на то, что в настоящее время деятельность на месторождениях, расположенных в указанном регионе, находится на стадии геологоразведки и исследований, проекты социальной поддержки будут разрабатываться и реализовываться с учетом специфики региона, критериев потребностей местных общин. З.Ибрагимов выразил уверенность, что ввод в эксплуатацию новых месторождений внесет большой вклад в экономику страны, в частности в социально-экономическое развитие Нахчывана, повышение уровня занятости, а также дальнейшее улучшение социального благосостояния населения.
Полномочный представитель Президента Фуад Наджафли пожелал успехов в эффективной деятельности ЗАО «AzerGold», подчеркнул, что будут предприняты шаги для расширения возможностей сотрудничества, оказана всесторонняя поддержка для организации деятельности государственной компании в Автономной Республике.