https://www.innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_f0fdade34771bbc390de37f03_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsində (ÇİRES) çalışan Daşkəsən sakinləri və ətraf kəndlərdə yaşayan vətəndaşlarla görüşüb.
ÇİRES-də keçirilən görüş əməkdaşların iş şəraiti, onları qayğılandıran məsələlərin müzakirəsi, həmçinin Səhmdar Cəmiyyətin korporativ sosial məsuliyyət (KSM) fəaliyyəti çərçivəsində sosial ehtiyacların müəyyənləşdirilməsi və gələcəkdə icrası nəzərdə tutulan təşəbbüslərlə bağlı fikir mübadiləsinin aparılması məqsədi daşıyıb.
Tədbirdə çıxış edən İdarə Heyətinin sədri Z.İbrahimov “AzerGold” QSC-nin mütərəqqi beynəlxalq təcrübə və standartlar əsasında həyata keçirdiyi hasilat və istehsalat fəaliyyəti zamanı ətraf mühitin mühafizəsi, işçilərin sağlam və təhlükəsiz əmək şəraiti ilə təmin olunması sahəsində görülən işlərdən danışıb. O, təbii resurslardan səmərəli istifadə, dayanıqlı inkişaf konsepsiyasının tətbiqi və sosial məsuliyyətlilik prinsipləri əsasında fəaliyyətini təşkil edən “AzerGold” QSC tərəfindən yerli sakinlərlə iş, onların məşğulluğu, sosial-iqtisadi vəziyyətinin yaxşılaşdırılması, təhsil, səhiyyə xidmətlərinə əlçatanlığın artırılması, biomüxtəlifliyin qorunması, idmanın inkişafı və digər istiqamətlərdə sistemli tədbirlərin icra edildiyini bildirib.
Belə ki, Korporativ Sosial Məsuliyyət fəaliyyəti çərçivəsində Quşçu qəsəbə tam orta məktəbinin yeni modul tipli binasının inşası, Çovdar, Çaykənd kəndlərinə su xəttinin çəkilməsi və yeni bulağın istifadəyə verilməsi, Yuxarı Daşkəsən, həmçinin Mədənçi qəsəbələrinin su təminatının yaxşılaşdırılması, Daşkəsən şəhərində minifutbol, universal voleybol-basketbol meydançalarının yenidən qurulması, Gəncə şəhərində regional Autizm Mərkəzinin istifadəyə verilməsi, həmçinin yerli arıçılıq təsərrüfatının inkişafına göstərilən dəstək qeyd edilib. QSC-nin KSM Komitəsi tərəfindən hasilat bölgələrində yaşayan yerli icmalarla mütəmadi görüşlərin keçirildiyini, vətəndaşlar arasında vaxtaşırı sosial sorğuların təşkil edildiyini deyən İdarə Heyətinin sədri, həmçinin sakinlər tərəfindən ünvanlanan müraciətlərin diqqətlə araşdırıldığı, ölkə qanunvericiliyi və QSC-nin Sosial Təsir və Məsuliyyət üzrə Siyasəti çərçivəsində həlli istiqamətində müvafiq addımların atıldığını diqqətə çatdırıb.
Bildirilib ki, Cəmiyyətə daxil olan əksər vətəndaş müraciətləri Daşkəsən rayonun Çovdar kəndinin inzibati ərazisində yerləşən “Şadax” adlandırılan müvəqqəti yaşayış məskəni və Göygöl rayonunun Tülallar kəndində mədən layihələrinin icrası çərçivəsində torpaq sahələrinin alqı-satqısı və icarəsi ilə bağlıdır. Qeyd olunub ki, mədən layihələrinin icrası ilə bağlı təsdiq edilən Ətraf Mühitə Təsirlərin Qiymətləndirilməsi sənədi, eləcə də beynəlxalq məsləhətçi şirkətlər tərəfindən hazırlanan Təfərrüatlı Texniki-İqtisadi Əsaslandırma sənədinə uyğun olaraq məhz mədən və onun sanitar-mühafizə zonasında yerləşən fərdi yaşayış evləri və torpaq sahələri üzərində mülkiyyət və istifadə hüquqlarının əldə edilməsi istiqamətində müvafiq addımlar atılır. Daşınmaz əmlakların bazar dəyərinin müəyyən edilməsi məqsədilə cəlb edilmiş müstəqil qiymətləndiricinin apardığı təhlillərin nəticəsi olaraq prosesin vətəndaşların maraqları və qanunvericiliyin tələbələrinə uyğun həlli təmin edilir. Belə ki, Göygöl rayonunun Tülallar kəndində mədən və onun sanitar-mühafizə zonasının hüdudları xaricində yerləşən daşınmaz əmlakların alqı-satqısına zərurət olmadığından, həmçinin layihənin iqtisadi səmərəliliyinə təsir etdiyi üçün nəzərdə tutulmadığı qeyd olunub.
Çovdar kəndinin inzibati ərazisində yerləşən və el arasında “Şadax” adlandırılan yaşayış məskəninə gəlincə qeyd edilib ki, həmin ərazidə vaxtı ilə Kəlbəcər rayonundan məcburi köçkün düşmüş Yellicə kənd sakinləri müvəqqəti məskunlaşıb. Sözügedən ərazi emal sahəsinin hazırda inşası davam edən anbarından təqribən 500 metr aralıda yerləşir. Layihə ilə bağlı hazırlanmış, ictimai müzakirədən keçdikdən sonra 27 avqust 2021-ci ildə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Dövlət Ekoloji Ekspertiza Agentliyi tərəfindən təsdiq edilmiş Ətraf Mühitə Təsirin Qiymətləndirilməsi sənədində sözügedən ərazidə müvəqqəti məskunlaşan əhaliyə təhlükənin olmadığı, lakin toz, səs, vibrasiya kimi mümkün risklərin olduğu müəyyən edilib. Ona görə də, “Şadax” ərazisində müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkünlərin ərazidən köçürülmələri ilə bağlı məsələyə baxılıb, lakin yaşadığı evlərin mülkiyyət hüquqlarını müəyyən edən sənədlərinin mövcud olmaması faktı qanunvericilik üzrə köçürülmə məsələsində çətinlik yaradıb. Bununla belə, əlavə edilib ki, sakinlərin həmin ərazidən köçürülməsi məsələsi ilə bağlı Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, Daşkəsən Rayon İcra Hakimiyyəti və Kəlbəcər Rayon İcra Hakimiyyəti, Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi, eləcə də digər aidiyyəti dövlət orqanlarına rəsmi məktublar göndərilib, mütəmadi olaraq danışıqlar aparılır.
Görüşdə, sakinlərin müraciətləri dinlənilib və qeydiyyata alınıb. İdarə Heyətinin sədri müraciətlərlə bağlı müvafiq addımların atılması, vətəndaşların qaldırdıqları məsələlərin araşdırılması və mövcud qanunvericilik çərçivəsində həll edilməsi ilə bağlı tapşırıq və tövsiyələrini verib.
Görüş iştirakçıları qəbula görə İdarə Heyəti sədrinə təşəkkür edib, Daşkəsən rayonunda sosial-iqtisadi inkişaf, məşğulluğun artırılması, sosial rifah halının daha yaxşılaşdırılması istiqamətində dövlətimizin yürütdüyü siyasətə “AzerGold” QSC-nin verdiyi töhfələrin Daşkəsən sakinləri tərəfindən daim yüksək qiymətləndirildiyi diqqətə çatdırılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_f0fdade34771bbc390de37f03_o.jpg
Председатель Правления Закрытого Акционерного Общества (ЗАО) «AzerGold» Закир Ибрагимов встретился с жителями Дашкесана, работающими на Човдарском интегрированном региональном участке по переработке (ЧИРУП), и проживающими в близлежащих селах гражданами.
На встрече были обсуждены условия труда сотрудников, вопросы, которые их волнуют, а также выявлены социальные потребности в рамках деятельности Акционерного Общества по корпоративной социальной ответственности (КСО), проведен обмен мнениями об инициативах, которые должны быть реализованы в будущем.
Выступивший на мероприятии председатель правления З.Ибрагимов рассказал о работе, проделанной ЗАО «AzerGold» в сфере охраны окружающей среды, обеспечения работников здоровыми и безопасными условиями труда во время добывающей и производственной деятельности, осуществляемой на основе передового международного опыта и стандартов. Он отметил, что ЗАО «AzerGold», которое организует свою деятельность на основе принципов рационального использования природных ресурсов, применения концепции устойчивого развития и социальной ответственности, осуществляет системные меры по работе с местными жителями, их занятости, улучшению социально-экономического положения, повышению доступа к услугам образования, здравоохранения, сохранению биоразнообразия, развитию спорта и другим направлениям.
Так, в рамках деятельности по корпоративной социальной ответственности были отмечены строительство нового модульного здания полной средней школы поселка Гушчу, прокладка водопровода в села Човдар, Чайканд и ввод в эксплуатацию нового источника, улучшение водоснабжения поселка Юхары Дашкесан, а также поселка Мядянчиляр, реконструкция универсальной площадки для мини-футбола, волейбола и баскетбола в городе Дашкесане, введение в эксплуатацию регионального Центра аутизма в городе Гяндже, а также поддержка развития местного пчеловодства. Подчеркнув, что Комитетом КСО Акционерного Общества проводятся регулярные встречи с представителями местных общин, проживающими в регионах, где ведется добыча, организуются периодические социальные опросы среди граждан, председатель Правления сказал, что обращения, адресованные жителями, тщательно изучаются и предпринимаются соответствующие шаги для их решения в рамках законодательства страны и политики ЗАО по социальному воздействию и ответственности.
До внимания было доведено, что большинство обращений граждан, поступивших в Общество, связаны с куплей-продажей и арендой земельных участков временного места поселения «Шадах», расположенного на административной территории села Човдар Дашкесанского района, и в селе Тюлаллар Гейгельского района в рамках реализации горнодобывающих проектов. Отмечено, что в соответствии с утвержденным документом об оценке воздействия на окружающую среду, связанным с реализацией горнодобывающих проектов, а также с подробным технико-экономическим обоснованием, подготовленным международными консалтинговыми компаниями, предпринимаются соответствующие шаги для приобретения прав собственности и использования на отдельные жилые дома и земельные участки, расположенные в горнодобывающей и санитарно-защитной зонах. В результате анализа, проведенного независимым оценщиком, привлеченным с целью определения рыночной стоимости недвижимости, обеспечивается решение процесса в интересах граждан и в соответствии с требованиями законодательства. Было отмечено, что из-за отсутствия необходимости в купле-продаже недвижимости, расположенной за пределами рудника и его санитарно-защитной зоны в селе Тюлаллар Гейгельского района, а также из-за влияния этого на экономическую эффективность проекта приобретение недвижимости не предусматривается.
Что же касается населенного пункта, расположенного на административной территории села Човдар и получившего название «Шадах», то было отмечено, что на этой территории временно поселились вынужденные переселенцы из Кельбаджарского района. Указанная территория расположена примерно в 500 метрах от строящегося склада участка по переработке. В документе об оценке воздействия на окружающую среду, подготовленном в связи с проектом и утвержденном Государственным агентством экологической экспертизы Министерства экологии и природных ресурсов 27 августа 2021 года после общественных обсуждений, установлено, что опасности для населения, временно проживающего на указанной территории, нет, но существуют такие возможные риски, как пыль, шум, вибрация. Поэтому был рассмотрен вопрос переселения временно разместившихся на территории «Шадаха» вынужденных переселенцев с территории, однако факт отсутствия документов, определяющих право собственности на дома, в которых они проживают, по законодательству создал трудности в вопросе переселения. Тем не менее, было добавлено, что по вопросу переселения жителей с этой территории были направлены официальные письма в Государственный комитет по делам беженцев и вынужденных переселенцев, Исполнительную власть Дашкесанского района и Исполнительную власть Кельбаджарского района, Государственный комитет по вопросам собственности при Министерстве экономики Азербайджанской Республики, а также в другие соответствующие государственные органы, ведутся регулярные переговоры.
На встрече были заслушаны и зарегистрированы обращения жителей. Председатель Правления дал поручения и рекомендации по принятию соответствующих мер в связи с обращениями, рассмотрением вопросов, поднятых гражданами, и их решению в рамках действующего законодательства.
Участники встречи поблагодарили председателя Правления за прием и сказали, что вклад ЗАО «AzerGold» в политику, проводимую нашим государством в области социально-экономического развития, повышения занятости, улучшения социального благополучия в Дашкесанском районе постоянно высоко ценится жителями Дашкесана.