"AzerGold" QSC Göygöl rayonunun Tülallar kənd sakinləri ilə növbəti görüş keçirib
"AzerGold" QSC Göygöl rayonunun Tülallar kənd sakinləri ilə növbəti görüş keçirib "AzerGold" QSC Göygöl rayonunun Tülallar kənd sakinləri ilə növbəti görüş keçirib
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) Korporativ Sosial Məsuliyyət Komitəsinin (KSM) Göygöl rayonunun Tülallar kəndinin sakinləri ilə növbəti görüşü keçirilib.
“AzerGold” QSC-nin cari ildən hasilat işlərinə başladığı “Tülallar” mədəninin yaxınlığında yerləşən eyniadlı kəndin sakinləri ilə görüşdə sosial ehtiyacların  müəyyənləşdirilməsi və gələcəkdə icrası nəzərdə tutulan təşəbbüslərlə bağlı müzakirələr aparılıb. Görüşdə kənd sakinlərinə “Tülallar” qızıl mədəninin istismar planı barədə məlumat verilib.
Bildirilib ki, SSRİ dövründə kəşf edilmiş, lakin geniş tədqiq edilməmiş, Səhmdar Cəmiyyətin fəaliyyəti nəticəsində ehtiyatları təsdiqlənərək, dövlət balansına alınmış “Tülallar” qızıl yatağının resurslarının emalı prosesi Daşkəsən rayonunda, Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsində (ÇİRES) həyata keçirilir. Bu məqsədlə “Tülallar” mədənindən ÇİRES istiqamətində yaşayış məskənlərindən maksimum kənar olmaqla ən qısa nəqliyyat əlaqəsinin təmin edilməsi üçün QSC-nin sifarişi əsasında ümumi uzunluğu 23 km olan Tülallar-Zurnabad-Gəncə qəsəbəsi, Kərəmli kəndətrafı, Quşçu kəndətrafı avtomobil yolları inşa edilib. Nəticədə Göygöl rayonunun Tülallar kəndi ilə Daşkəsən rayonunun Çovdar kəndi arasında yol məsafəsinin 80 km-dən 50 km-dək qısaldılmasına nail olunub. İstifadəyə verilən yeni yol təkcə mədən və istehsalat sahəsi arasında nəqliyyat əlaqəsini yox, həm də vətəndaşların daha rahat gediş-gəlişini təmin etməkdədir.
Qeyd olunub ki, “Tülallar” mədəninin istismara verilməsi bölgədə məşğulluğun artırılması, ölkəmizin qeyri-neft sektorunun inkişafı, Göygöl rayonunun əhalisinin rifah halının daha da yaxşılaşdırılması baxımından mühüm töhfələr vəd edir. Artıq fəaliyyətə cəlb edilən yerli sakinlərin timsalında bunun müsbət təsirlərinin hiss olunduğu diqqətə çatdırılıb.
Daha sonra yerli əhali və icmalarla iş prioritetləri çərçivəsində icra edilməkdə olan layihələr haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, hasilat sahələrinin yaxınlığında yerləşən kəndlərin sakinləri mütəmadi olaraq ətraf mühitin mühafizəsi, təhsil, sağlamlıq, məşğulluq, sahibkarlığın təşviqi və s. istiqamətləri üzrə icra edilən layihələrdən faydalanırlar. Bölgədə yaşayanların, xüsusilə də sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələlərin qayğı ilə əhatələnməsinə xidmət edən bu cür layihələr sosial xarakterli dövlət proqramlarına töhfə vermək məqsədi daşıyır.
Daha sonra kənd sakinlərinin müraciətləri dinlənilib, yeni təşəbbüslərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Vətəndaşların qaldırdıqları məsələlər araşdırılması və mövcud qanunvericilik çərçivəsində həll edilməsi məqsədilə qeydiyyata alınıb.
Qeyd edək ki, Cəmiyyət tərəfindən hədəf qruplarına yönəlmiş təşəbbüs və layihələr çərçivəsində kənd sakinləri ilə ənənəvi görüş və sorğuların təşkili davam etdiriləcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_47d60b7c9bc974e2c30f3113b_o.jpg
Состоялась очередная встреча Комитета по корпоративной социальной ответственности Закрытого Акционерного Общества (ЗАО) «AzerGold» с жителями села Тюлаллар Гейгельского района.
На встрече с жителями села, расположенного рядом с рудником «Тюлаллар», где с текущего года ЗАО «AzerGold» начало работы по добыче, были обсуждены вопросы определения социальных потребностей и инициатив, которые будут реализованы в будущем. На встрече жители села были проинформированы о плане эксплуатации золотоносного рудника «Тюлаллар».
Было отмечено, что процесс обработки ресурсов золотоносного месторождения «Тюлаллар», открытого, но не широко исследованного в СССР, и взятого на государственный баланс после того, как его запасы были подтверждены в результате деятельности Акционерного Общества, осуществляется в Дашкесанском районе, на Човдарском интегрированном региональном участке по переработке (ЧИРУП). С этой целью для обеспечения кратчайшего транспортного сообщения от рудника «Тюлаллар» в направлении ЧИРУП с максимальной удаленностью от жилых районов по заказу ЗАО были построены автомобильные дороги Тюлаллар-Зурнабад-поселок Гянджа, а также дороги вокруг окрестностей сел Керемли и Гушчу. В результате было достигнуто сокращение расстояния между селом Тюлаллар Гейгельского района и селом Човдар Дашкесанского района с 80 до 50 км. Введенные в эксплуатацию новые дороги обеспечивают не только транспортное сообщение между горнодобывающим и производственным участком, но и более удобное передвижение граждан.
Было подчеркнуто, что ввод в эксплуатацию рудника «Тюлаллар» предвещает значительный вклад в повышение занятости в регионе, развитие ненефтяного сектора нашей страны, дальнейшее улучшение благосостояния населения Гейгельского района. До внимания было доведено то, местные жители, уже вовлеченные в эту работу, ощущают положительные последствия этого.
Затем была представлена информация о проектах, реализуемых в рамках приоритетов работы с местным населением и общинами. Было отмечено, что жители сел, расположенных вблизи месторождений, извлекают выгоду от проектов, регулярно реализуемых в сфере охраны окружающей среды, образования, здравоохранения, занятости, продвижения предпринимательства и т. д. Подобные проекты, которые охватывают проживающих в регионе, особенно семьи из социально уязвимых групп населения, призваны внести свой вклад в государственные программы социального характера.
Далее были заслушаны обращения жителей села, состоялся обмен мнениями по новым инициативам. Вопросы, поднятые гражданами, были зарегистрированы с целью их изучения и решения в рамках действующего законодательства
Отметим, что организация традиционных встреч и опросов с сельскими жителями будет продолжена Обществом в рамках инициатив и проектов, направленных на целевые группы.