https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_c4e3dc9940c7e8c1ad9c1d164_o.jpg
Energetika Nazirliyində “Elektromobillik üzrə Milli Plan”ın hazırlanması ilə əlaqədar "Boston Consulting Group” (BCG) şirkətinin icraçı direktoru Arturs Smilkstinsin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş olub.
Görüşdə "Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”na uyğun olaraq “Elektromobillik üzrə Milli Plan”ın hazırlanması çərçivəsində "Boston Consulting Group” şirkəti ilə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib. Bu sahədə inkişaf tendensiyaları, beynəlxalq təcrübə nəzərdən keçirilib. Elektromobillik planının hazırlanması üzrə şirkətin ilkin yanaşması, baxışları diqqətə çatdırılıb. Elektrikli nəqliyyat vasitələrinin geniş yayılması üçün enerji doldurma infrastrukturunun yaradılması, bu prosesin enerjiyə tələbata təsiri, azad edilmiş ərazilər və Naxçıvanın “yaşıl enerji zonası” konsepsiyasında inkişafı üçün elektromobilliyin tətbiqi, həmçinin ölkəmizdə elektromobillik planının hazırlanması üçün Texniki Tapşırıq sənədi ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, müvafiq tövsiyələr verilib.

Drafting the National Plan on Electromobility was discussed at the Ministry of Energy
Drafting the National Plan on Electromobility was discussed at the Ministry of Energy Drafting the National Plan on Electromobility was discussed at the Ministry of Energy
A meeting was held at the Ministry of Energy with a delegation led by Arturs Smilkstins, the Executive Director of Boston Consulting Group (BCG) in connection with the drafting the National Plan on Electromobility.
In the meeting, the cooperation issues with the Boston Consulting Group were discussed within the framework of the drafting the National Plan for Electromobility in accordance with the Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026. Development trends in this area, international experience were reviewed. The initial approach and views of the company on the preparation of the electromobility plan were brought to the attention. The sides exchanged views on the creation of a charging infrastructure for the widespread distribution of electric vehicles, the impact of this process on energy demand, the application of electromobility for the development of liberated territories and Nakhchivan in the concept of green energy zone, as well as the terms of references for the drafting the electromobility plan in our country.