https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_4743c3f0d401dacb6c9987d95_o.jpg
Qazaxıstan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi Qazaxıstanın Baş Redaktorlar Klubunun və «Kazakh Tourism» Milli Şirkəti» SC-nin tərəfdaşlığı ilə Qazaxıstan haqqında yazan/material çəkən xarici jurnalistlər üçün sayca 8-ci «Qazaxıstan xarici KİV-lərin gözü ilə» müsabiqəsinə ərizələrin qəbuluna start verib.
Uzunmüddətli tarixə sahib olaraq, 2014-cü ildən başlayaraq, müsabiqənin münsiflər heyəti Qazaxıstan reallıqlarının müxtəlif aspektlərini daha kreativ, düzgün və obyektiv şəkildə işıqlandıran xarici müəlliflərin mətn və video materialları seçir. Müsabiqədə KİV-lərdə dərc olunan materiallardan başqa, sosial şəbəkələrdəki akkauntlarda yerləşdirilən bloqerlərin işləri də iştirak edə bilər.
Əsas mövzudan savayı, bu il AQEM tərəfindən yeni nominasiya təqdim olunacaq və onun çərçivəsində «AQEM: Yeni Dünyada Yeni Asiya» mövzusunda yazılan işinə görə bir qalib seçiləcək.
Müsabiqəyə xarici KİV-lərdə və ya sosial şəbəkələrdə 2022-ci ilin 15 iyul – 2023-cü ilin 15 iyul müddətində Qazaxıstan haqqında yerləşdirilmiş materiallarla birgə ərizələr qəbul olunur.
Müsabiqənin qalibləri Xarici İşlər Nazirinin Müavini Roman Vasilenko, Qazaxıstanın Baş Redaktorlar Klubunun Prezidenti Bibigül Jeksenbay, «Kazakh Tourism» Milli Şirkəti» SC-nin İdarə Heyətinin Sədri Talqat Amanbayev və AQEM-in hərbi-siyasi sahədə çalışan ekspert, Səfir Dulat Kuanışevin daxil olduğu münsiflər heyəti tərəfindən seçiləcək.
Müsabiqənin nəticələrinə əsasən, beş coğrafi istiqamətləri üzrə beş qalib müəyyən ediləcək:
- Cənubi və Şimali Amerika;
- Avropa;
- MDB;
- Yaxın Şərq və Afrika;
- Asiya-Sakit okean regionu və turizmlə AQEM mövzularında iki laureat.
Qalib zəngin mədəniyyət proqramı ilə Astana, Almatı şəhərləri, Manqistau vilayətini ziyarət etməklə, Qazaxıstana səfərlə həvəsləndiriləcəklər.
Bundan əlavə, ənənəyə uyğun olaraq, laureatlar üçün xüsusi olaraq dövlət sektorunun nümayəndələri, ekspertlər və jurnalistlər, Qazaxıstanın elm və mədəniyyət xadimləri ilə görüşlər təşkil olunacaq.
Bütün işlər mediacontest2023@mfa.kz elektron poçtuna 15 iyul 2023-cü il tarixindən gec olmayaraq göndərilməlidir.
Müsabiqənin nəticələri 1 avqust 2023-cü il tarixinədək elan olunacaq.
Suallar yarandığı təqdirdə və əlavə məlumatın əldə edilməsi üçün mediacontest2023@mfa.kz elektron poçtuna və ya +77172720987 iş nömrəsinə müraciət edə bilərsiz.

https://innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_4743c3f0d401dacb6c9987d95_o.jpg
We are pleased to announce the start of accepting applications for the 8th contest for foreign journalists writing/filming materials about Kazakhstan titled «Kazakhstan through the Eyes of Foreign Media». The competition is initiated by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan in partnership with Kazakhstan’s Chief Editors’ Club, Kazakh Tourism National Company JSC and Secretariat of the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia (CICA).
The contest «Kazakhstan through the Eyes of Foreign Media» has a rather long history: since 2014, the jury has been selecting text and video materials by foreign authors who most creatively, reliably and objectively cover various aspects of Kazakh reality. Just like in the previous years, in addition to professional journalists, the works of bloggers posted both in the media outlets and in their personal accounts on social networks can be considered in the competition.
Apart from the main nominations, this year there is a new nomination from CICA, within which one winner will be determined for work on the topic «CICA: A New Asia in a New World».
Applications with works about Kazakhstan, which were posted in foreign media or on social networks in the period from July 15, 2022 to July 15, 2023, are accepted for participation in the contest.
The winners of the competition will be determined by the jury, which includes Deputy Foreign Minister of Kazakhstan Roman Vassilenko, President of Kazakhstan’s Chief Editors’ Club Bibigul Zheksenbai, Chairman of the Management Board of Kazakh Tourism Company Talgat Amanbayev, as well as Expert in the CICA Military-Political Dimension Ambassador Doulat Kuanyshev.
According to the results of the competition, five winners from five geographical areas will be determined:
The winners will be awarded with a trip to Kazakhstan with a visit to the cities of Astana, Almaty and the Mangystau region, where they will have a rich cultural program.
In addition, according to the established tradition, meetings with representatives of the public sector, experts and journalists, scientists and cultural figures of Kazakhstan will be organized especially for the laureates of the competition.