https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_4743c3f0d401dacb6c9987d95_o.jpg
Qazaxıstan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi Qazaxıstanın Baş Redaktorlar Klubunun və «Kazakh Tourism» Milli Şirkəti» SC-nin tərəfdaşlığı ilə Qazaxıstan haqqında yazan/material çəkən xarici jurnalistlər üçün sayca 8-ci «Qazaxıstan xarici KİV-lərin gözü ilə» müsabiqəsinə ərizələrin qəbuluna start verib.
Uzunmüddətli tarixə sahib olaraq, 2014-cü ildən başlayaraq, müsabiqənin münsiflər heyəti Qazaxıstan reallıqlarının müxtəlif aspektlərini daha kreativ, düzgün və obyektiv şəkildə işıqlandıran xarici müəlliflərin mətn və video materialları seçir. Müsabiqədə KİV-lərdə dərc olunan materiallardan başqa, sosial şəbəkələrdəki akkauntlarda yerləşdirilən bloqerlərin işləri də iştirak edə bilər.
Əsas mövzudan savayı, bu il AQEM tərəfindən yeni nominasiya təqdim olunacaq və onun çərçivəsində «AQEM: Yeni Dünyada Yeni Asiya» mövzusunda yazılan işinə görə bir qalib seçiləcək.
Müsabiqəyə xarici KİV-lərdə və ya sosial şəbəkələrdə 2022-ci ilin 15 iyul – 2023-cü ilin 15 iyul müddətində Qazaxıstan haqqında yerləşdirilmiş materiallarla birgə ərizələr qəbul olunur.
Müsabiqənin qalibləri Xarici İşlər Nazirinin Müavini Roman Vasilenko, Qazaxıstanın Baş Redaktorlar Klubunun Prezidenti Bibigül Jeksenbay, «Kazakh Tourism» Milli Şirkəti» SC-nin İdarə Heyətinin Sədri Talqat Amanbayev və AQEM-in hərbi-siyasi sahədə çalışan ekspert, Səfir Dulat Kuanışevin daxil olduğu münsiflər heyəti tərəfindən seçiləcək.
Müsabiqənin nəticələrinə əsasən, beş coğrafi istiqamətləri üzrə beş qalib müəyyən ediləcək:
- Cənubi və Şimali Amerika;
- Avropa;
- MDB;
- Yaxın Şərq və Afrika;
- Asiya-Sakit okean regionu və turizmlə AQEM mövzularında iki laureat.
Qalib zəngin mədəniyyət proqramı ilə Astana, Almatı şəhərləri, Manqistau vilayətini ziyarət etməklə, Qazaxıstana səfərlə həvəsləndiriləcəklər.
Bundan əlavə, ənənəyə uyğun olaraq, laureatlar üçün xüsusi olaraq dövlət sektorunun nümayəndələri, ekspertlər və jurnalistlər, Qazaxıstanın elm və mədəniyyət xadimləri ilə görüşlər təşkil olunacaq.
Bütün işlər mediacontest2023@mfa.kz elektron poçtuna 15 iyul 2023-cü il tarixindən gec olmayaraq göndərilməlidir.
Müsabiqənin nəticələri 1 avqust 2023-cü il tarixinədək elan olunacaq.
Suallar yarandığı təqdirdə və əlavə məlumatın əldə edilməsi üçün mediacontest2023@mfa.kz elektron poçtuna və ya +77172720987 iş nömrəsinə müraciət edə bilərsiz.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_4743c3f0d401dacb6c9987d95_o.jpg
Министерство иностранных дел Республики Казахстан, в партнерстве с Клубом главных редакторов Казахстана, АО «Национальная компания «Kazakh Tourism» и Секретариатом Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА), объявляет о начале приема заявок на 8-й конкурс «Казахстан глазами зарубежных СМИ» для иностранных журналистов, пишущих/снимающих материалы о Казахстане.
Имея достаточно продолжительную историю, Конкурс с
2014 года отбирает текстовые и видео материалы иностранных авторов, наиболее креативно, достоверно и объективно освещающих различные аспекты казахстанской действительности. Так же как и в предыдущие годы, в конкурсе, помимо журналистов, имеют возможность принять участие работы блогеров, размещенные как в СМИ, так и в их личных аккаунтах в социальных сетях.
Помимо основной тематики, в этом году будет представлена новая номинация от СВМДА, в рамках которой будет определен один победитель за работу на тему «СВМДА: Новая Азия в Новом Мире».
К участию в конкурсе принимаются заявки с информационными материалами о Казахстане, которые были размещены в зарубежных СМИ или в социальных сетях в период с 15 июля 2022 года по 15 июля 2023 года.
Победители конкурса будут определяться жюри, в состав которого входят Заместитель министра иностранных дел Роман Василенко, Президент Клуба главных редакторов Казахстана Бибигуль Жексенбай, Председатель Правления АО «Национальная компания «Kazakh Tourism» Талгат Аманбаев, а также Эксперт в военно-политическом измерении СВМДА Посол Дулат Куанышев.
По итогам конкурса будут определены пять победителей из пяти географических направлений:
- Северной и Южной Америки;
- Европы;
- СНГ;
- Ближнего Востока и Африки;
- Азиатско-Тихоокеанского региона и два лауреата в номинациях по темам туризма и СВМДА.
Победители будут поощрены поездкой в Казахстан с посещением городов Астана, Алматы и области Мангистау, где их будет ждать насыщенная культурная программа.
Кроме того, по устоявшейся традиции, специально для лауреатов конкурса будут организованы встречи с представителями государственного сектора, экспертами и журналистами, деятелями науки и культуры Казахстана.
Все работы необходимо выслать не позднее 15 июля 2023 года на электронную почту mediacontest2023@mfa.kz.
Результаты конкурса планируется объявить до 1 августа 2023 года.
Для получения дополнительной информации просим обращаться по адресу mediacontest2023@mfa.kz или по раб.телефону +77172720987.