https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_bee9745e7fb9ec5929e0988e0_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC Türkiyənin qabaqcıl texnologiya şirkətlərindən olan “Çekino Group”la birlikdə Bakıda “Son istifadəçi təhlükəsizliyinin idarəedilməsi” mövzusunda konfrans keçirib.
Dövlət qurumları və özəl şirkətlərin informasiya təhlükəsizliyi üzrə məsul şəxsləri və mütəxəssislərinin iştirak etdiyi konfrans son istifadəçi təhlükəsizliyi riskləri, risklərə qarşı preventiv və cavab tədbirlərinin görülməsi, ümumilikdə son istifadəçi təhlükəsizliyinin təmin olunması mövzularını əhatə edib.
Giriş sözü ilə çıxış edən “AzInTelecom”un Kommersiya departamentinin direktoru Fərrux Fərəcullayev bildirib ki, ölkənin bir sıra böyük şirkət və dövlət qurumlarının informasiya resurslarını etibar etdiyi “AzInTelecom”un fəaliyyət istiqamətləri Azərbaycan və xarici ölkələr arasında beynəlxalq səs trafiki mübadiləsinin təşkili, bulud xidmətləri, mərkəzləşdirilmiş informasiya sistemləri və biznes həllərdən ibarətdir.
Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının sədri Elvin Balacanov kibertəhlükəsizliyin artıq bütün şirkətlər üçün ən vacib nüanslardan birinə çevrildiyini və bu sahədə fəaliyyət göstərən qurumların kompakt əməkdaşlığının vacibliyini vurğulayıb.
“AzInTelecom”un İnformasiya təhlükəsizliyinin təşkili şöbəsinin müdiri Kamran Kərimli son istifadəçi təhlükəsizliyinin risklərinə daxil olan gündəlik fəaliyyət zamanı qarşılaşdığımız potensial təhlükələrdən danışıb.
“AzInTelecom”un İnformasiya təhlükəsizliyi üzrə məhsul sahibi Arzu Rəhimli qeyd edib ki, risklərə qarşı qabaqlayıcı və müdaxilə tədbirlərinin görülməsi aparıcı rol oynayır. Dövlət qurumları və özəl şirkətlərə informasiya təhlükəsizliyinin auditi, konsaltinqi, kibertəhlükəsizlik və Təhlükəsizlik Əməliyyat Mərkəzi (SOC) xidməti göstərən “AzInTelecom” MMC-nin də bu sahədə davamlı işlər gördüyünü vurğulayan Arzu Rəhimli yerli və xarici şirkətlərlə mütəmadi olaraq məlumat mübadiləsi aparıldığını da vurğulayıb.
“Çekino Group”un baş direktorunun müavini Arzu Car iştirakçılara şirkət haqqında məlumat verib. Bildirib ki, “Çekino Group” informasiya texnologiyaları şirkəti olaraq, proaktiv və kontekst əsaslı texnologiyalar, məlumat mərkəzli inteqrasiya olunmuş həllər və uzunmüddətli təcrübəsi sayəsində aparıcı texnologiya şirkəti olmaq yolunda mühüm addımlar atmaqdadır.
“Çekino Group”un baş direktoru Erol Yılmaz konfrans zamanı sistem, son istifadəçi və təhlükəsizlik mövzusunda çıxış edərək şirkətin yaratdığı “Gardiyan” məhsulu barədə danışıb.
E.Yılmaz qeyd edib ki, bu məhsul böyük şəbəkələrdə bütün sistemin əvvəldən sona kimi təhlükəsiz monitorinqini və idarə olunmasını təmin edən, korporativ strategiyaya uyğun olaraq sistem idarəçilərinə məlumat verən və problemlərə qarşı sürətli şəkildə lazımi qabaqlayıcı tədbirlərin alınmasına imkan yaradan rəqəmsal həldir.
İstanbul Böyükşəhər Bələdiyyəsinin İnformasiya emalı şöbəsinin rəhbəri Erol Özgüner bələdiyyənin tərkibində 4 dövlət qurumunun olduğunu və ümumilikdə 53 mindən çox şəxsin çalışdığını diqqətə çatdırıb. Həmçinin “Gardiyan” məhsulu sayəsində şirkətdaxili şəbəkələrdə sistemin təhlükəsiz monitorinq və idarə olunduğunu, məhsul sayəsində risklərə qarşı qabaqlayıcı tədbirlərin görüldüyünü deyib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_bee9745e7fb9ec5929e0988e0_o.jpg
Действующее под эгидой Министерства цифрового развития и транспорта ООО «AzInTelecom» совместно с «Сekino Group», одной из ведущих технологических компаний Турции, провело в Баку конференцию на тему «Управление безопасностью конечного пользователя».
На конференции, в которой приняли участие специалисты и ответственные лица по информационной безопасности государственных учреждений и частных компаний, основными темами стали риски по безопасности конечных пользователей, внедрение мер реагирования на данные угрозы, а также обеспечение безопасности конечных пользователей в целом.
Выступил со вступительной речью Фаррух Фараджуллаев, Директор коммерческого департамента «AzInTelecom». Он отметил, что деятельность «AzInTelecom», в которой на информационные ресурсы опирается ряд крупных компаний и государственных учреждений страны, заключается в предоставлении международного обмена голосовым трафиком между Азербайджаном и странами мира, облачных услуг, централизованных информационных систем и бизнес-решений. Эльвин Баладжанов, председатель Ассоциации организаций кибербезопасности Азербайджана, подчеркнул, что кибербезопасность стала одним из важнейших нюансов для всех компаний и важность компактного сотрудничества организаций, работающих в этой сфере. Камран Керимли, руководитель отдела информационной безопасности «AzInTelecom», рассказал о потенциальных угрозах, с которыми мы сталкиваемся в своей повседневной деятельности, в том числе и о рисках безопасности конечных пользователей.
Владелец продукта «AzInTelecom» по информационной безопасности Арзу Рагимли отметила, что принятие превентивных и интервенционных мер против рисков играет важную роль. Арзу Рагимли подчеркнула, что ООО «AzInTelecom», которое предоставляет услуги аудита информационной безопасности, консалтинга, кибербезопасности и Центра управления безопасностью (SOC) государственным учреждениям и частным компаниям, также ведет постоянную работу в этой области и регулярно обменивается знаниями с местными и зарубежными компаниями.
Заместитель генерального директора "Cekino Group" Арзу Джар подробно рассказала о компании, отметив, что "Cekino", занимающаяся информационными технологиями, делает важные шаги на пути к тому, чтобы стать ведущей технологической компанией благодаря проактивным и контекстно-ориентированным технологиям, интегрированным решениям, ориентированным на данные, и многолетнему опыту.
В ходе конференции Генеральный директор «Cekino Group» Эрол Йылмаз рассказал о системе, конечном пользователе и безопасности, а также о созданном компанией продукте «Gardiyan». Э. Йылмаз отметил, что этот продукт представляет собой цифровое решение, которое обеспечивает безопасный мониторинг и управление всей системой в крупных сетях от начала до конца, предоставляет информацию системным администраторам в соответствии с корпоративной стратегией и позволяет быстро принимать превентивные меры против проблем.
Начальник отдела обработки информации столичного муниципалитета Стамбула Эрол Озгюнер отметил, что в муниципалитете есть 4 государственных учреждения и в общей сложности работает более 53 тысяч человек. Он также сообщил, что благодаря продукту «Gardiyan» осуществляется безопасный мониторинг и контроль системы во внутренних сетях компании, а также принимаются превентивные меры против рисков.