https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_54eab65c42b3792b71a8b25de_o.jpg
Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində “Azərbaycan Respublikası, Gürcüstan, Macarıstan və Rumıniya Hökumətləri arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş”in icrası məqsədilə nazirlərin üçüncü iclası keçirilib.
Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov, Gürcüstanın iqtisadiyyat və dayanıqlı inkişaf nazirinin birinci müavini Romeo Mikautadze, Rumıniyanın energetika naziri Daniel Virgil Popesku, Macarıstan Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyinin təhlükəsizlik siyasəti üzrə dövlət katibi Peter Sztarayın iştirakı ilə keçirilən görüşə onlayn formatda Bolqarıstanın energetika naziri Rosen Hristov da qatılıb. Tədbirdə Avropa İttifaqı Avropa Komissiyasının enerji siyasəti strategiyası və koordinasiya üzrə direktoru Kristina Lobillo Borrero ilə təmsil olunub.
İclasda Yaşıl Enerji Dəhlizinə Bolqarıstanın qoşulması, layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırması üçün texniki tapşırıqların tezliklə yekunlaşdırılması razılaşdırılıb. Həmçinin məsləhətçi şirkətin seçilməsi və iştirakçı ölkələr arasında birgə müəssisənin yaradılmasına dair Anlaşma Memorandumunun layihəsi üzrə müzakirələr aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_54eab65c42b3792b71a8b25de_o.jpg
Within the Baku Energy Week, the 3rd Ministerial Meeting was held for the implementation of the Agreement on Strategic Partnership in the field of Green Energy Development and Transmission between the Governments of the Republic of Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary.
The Minister of Energy of Bulgaria Rosen Hristov joined the meeting online which was held with the participation of Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov, First Deputy Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia Romeo Mikautadze, Minister of Energy of Romania Daniel Virgil Popescu, the Minister of State for Security Policy at the Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary Peter Sztaray. Cristina Lobillo Borrero, Director for Energy Policy, Strategy and Coordination at the EC represented the European Union at the event.
At the meeting, it has been agreed that Bulgaria will join to the Green Energy Corridor and the Terms of Reference for the Feasibility Study will be finalised Discussions were also held on the draft Memorandum of Understanding on the selection of a consulting company and the establishment of a joint venture between the participating countries.