https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_765618d62d8abe4a5f9e1ccb7_o.jpg
Azərbaycanın Səhiyyə Nazirliyində Ümumdünya Hemofiliya Federasiyasının (WFH) prezidenti Sezar Qarrido ilə görüş keçirilib.
Öz çıxışında səhiyyə naziri Teymur Musayev vurğuladı ki, hemofiliyalı xəstələrin müalicəsi ilə bağlı Azərbaycanda bir sıra mühüm tədbirlər görülməkdədir. Prezident İlham Əliyev tərəfindən hemofiliya və talassemiya irsi qan xəstəliyinə düçar olmuş şəxslərə dövlət qayğısının göstərilməsi ilə bağlı bir sıra tapşırıqlar verilib. Həmçinin, 2005-ci ildə bu sahədə Dövlət Proqramı qəbul olunub, 2006-cı ildən isə qan laxtalandırıcı faktor preparatları ölkəmizə gətirilir və pasiyentlərə dövlət hesabına təqdim edilir.
Teymur Musayev qeyd etdi ki, Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə Milli Hematologiya və Transfuziologiya Mərkəzinin yaradılması nəticəsində bu xəstəliyin müalicəsinin müasir səviyyədə təşkili mümkün oldu: “Ölkədə hemofiliyalı xəstələrin müalicəsi Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın daim nəzarətində və diqqətindədir”.
Azərbaycanın səhiyyə naziri həmçinin qeyd etdi ki, hemofiliya xəstəliyi multidisiplinar yanaşma tələb etdiyindən onun müalicəsi daha kompleks şəkildə aparılmalıdır. “Ölkəmizdə görülən tədbirlər nəticəsində hemofiliyalı xəstələrin normal həyat fəaliyyətinin təmin edilməsinə, bu xəstəlikdən əlillik hallarının azaldılmasına nail olunub”, - deyə Teymur Musayev fikrini tamamladı.
Səmimi qarşılanmaya görə minnətdarlığını bildirən WFH-nin prezidenti Azərbaycanda hemofiliyalı xəstələrin müalicəsi ilə bağlı görülən işləri yüksək qiymətləndirdi. Sezar Qarrido WFH tərəfindən Səhiyyə Nazirliyi və ölkəmizin digər səhiyyə qurumları ilə birgə Bakıda qanın laxtalanma pozğunluğundan əziyyət çəkən insanların maraqlarını qorumaq məqsədilə keçirilən konfransın vacibliyini qeyd etdi.
Görüşdə Ümumdünya Hemofiliya Federasiyasının Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyi ilə birgə layihələrinin reallaşdırılması barədə faydalı müzakirələr aparıldı.

https://innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_765618d62d8abe4a5f9e1ccb7_o.jpg
В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с президентом Всемирной федерации гемофилии (WFH) Сезаром Гарридо.
В своем выступлении министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул, что в Азербайджане принимаются важные меры, направленные на лечение и диагностику больных гемофилией. Президент Ильхам Алиев подписал Указ «О государственной заботе о лицах, больных наследственными заболеваниями крови – гемофилией и талассемией». Помимо этого, в 2005 году была принята Государственная программа и с 2006 года в рамках программы больные гемофилией в нашей стране обеспечиваются лекарствами.
Теймур Мусаев отметил, что создание по инициативе Фонда Гейдара Алиева в Баку Национального центра гематологии и трансфузиологии позволило организовать современные методы диагностики и лечения заболевания: «Лечение больных гемофилией в стране находится под постоянным вниманием Первого вице-президента Азербайджана, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой».
Министр здравоохранения Азербайджана также отметил, что лечение гемофилии требует мультидисциплинарного подхода. «В результате предпринятых в нашей стране комплексных мер улучшено качество жизни больных гемофилией, в частности, снижен процент инвалидности от этого заболевания», - отметил в заключение министр.
Выразив признательность за теплый прием, президент WFH высоко оценил работу, проделанную по лечению больных гемофилией в Азербайджане. Сезар Гарридо также отметил важность проводимой в Баку конференции на тему защиты интересов людей с нарушением свертываемости крови, организованной WFH в сотрудничестве с Министерством здравоохранения и другими медицинскими структурами Азербайджана.
В ходе встречи состоялись плодотворные обсуждения по реализации совместных проектов между Министерством здравоохранения Азербайджана и Всемирной федерацией гемофилии.