https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_7b17ff031a20c06e79123008a_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazov 28-ci “Bakı Enerji Forumu”nda salamlama nitqi ilə çıxış edib. Çıxışda enerji müstəqilliyimizin banisi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin neft strategiyası ilə həyata vəsiqə almış bu beynəlxalq enerji əməkdaşlıq platformasının Azərbaycanın enerji nailiyyətlərinin tarixi salnaməsinə çevrilməsindən bəhs edilib.
Hazırda təhlükəsiz, sabit enerji təchizatı mənbə və marşrutlarının diversifikasiyasına, xüsusilə “yaşıl enerji”nin inkişafına əsaslanan yeni qlobal enerji landşaftının formalaşdığını vurğulayan nazir deyib ki, ölkəmiz bu yeni mərhələyə regional və Avropa miqyasında enerji təhlükəsizliyindəki strateji mövqeyini möhkəmləndirəcək təşəbbüslərlə daxil olur. Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsi, “Həmrəylik Halqası” layihəsində iştirak, həmçinin bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı və tədarükü ilə bağlı layihələrimiz bunun bariz göstəricilərdir.
Əlavə qaz tədarükü üçün infrastrukturların ötürücülük gücünün artırılmasının, bu məqsədlə tərəfdaş ölkələrin əlaqələndirilmiş fəaliyyətinin, qəti və aydın mövqeyinin zəruriliyi vurğulanıb. “Bizim mövqeyimiz Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən dəqiq şəkildə ifadə edilib. Bu isə ondan ibarətdir ki, biz layihələri təkcə kommersiya deyil, həm də strateji nöqteyi-nəzərdən planlaşdırırıq. Xəzərin bütün növ enerji resurslarının işlənilməsi və dünya bazarlarına çıxarılması hər zaman paralel həyata keçirilib. Azərbaycan məhz özü hər zaman enerji marşrutları layihələrinin əsas lokomotivi olub və enerji siyasətimizin bu dəyişməz xətti bu gün də aktualdır”, deyə nazir əlavə edib.
Abşeron, Qarabağ, Ümid (Mərhələ II), Babək, Azəri-Çıraq-Günəşli Dərin Qaz və “yaşıl enerji” layihələri əlavə qazı təmin edəcək mühüm mənbələr kimi qeyd olunub. 2026-cı ilin sonuna istismara verilməsi planlaşdırılan 1800 MVt gücündə külək və günəş elektrik stansiyaları hesabına 1 milyard kubmetrdən çox qaza qənaət ediləcəyi bildirilib. 2030-cu ildə daha 5 QVt yaşıl istehsal güclərinin istifadəyə veriləcəyi və bu həcmlərin ilkin mərhələdə 4 QVt-nın Qara dəniz vasitəsilə Avropaya, 1 QVt-nın isə Naxçıvan üzərindən Türkiyə və Avropa istiqamətində ixracının nəzərdə tutulduğu diqqətə çatdırılıb. Nazir deyib ki, Azərbaycanın “yaşıl enerji” ölkəsinə transformasiyası artıq başlanıb. Bərpa olunan enerjinin quruda 135 QVt, dənizdə isə 157 QVt texniki potensialı əsasında ölkəmiz bu gün “yaşıl enerji”nin istehsalı və ixracı ilə bağlı irimiqyaslı layihələr icra edir: “Hazırda “Masdar”, “ACWA Power”, bp və “Fortescue Future Industries” şirkəti ilə 25 QVt-dan çox “yaşıl enerji” layihələri üzrə əməkdaşlıq edirik. Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində beynəlxalq enerji şirkətləri ilə əlavə 3 QVt-dək bərpa olunan enerji layihələri üzrə əməkdaşlıq sənədləri imzalayacağıq. Azərbaycan “yaşıl enerji” ölkəsi kimi inkişafı ilə bağlı strateji hədəflərini reallaşdırmaq əzmindədir. Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin iradəsi və qətiyyəti bu növbəti böyük enerji missiyasının həyata keçirilməsində bizim strateji bələdçimizdir.”

https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_7b17ff031a20c06e79123008a_o.jpg
The Energy Minister Parviz Shahbazov made opening speech at the 28th Baku Energy Forum. In the speech, it was mentioned that this international energy cooperation platform, which came to existence thanks to the oil strategy of the founder of our energy independence, National Leader Heydar Aliyev, has become a historical chronicle of Azerbaijan's energy achievements.
Emphasizing the formation of a new global energy landscape based on the diversification of sources and routes of safe, stable energy supply, especially the development of green energy, the Minister said that our country is entering this new stage with initiatives that will strengthen its strategic position in energy security on a regional and European scale. The expansion of the Southern Gas Corridor, participation in the Solidarity Ring project, as well as our projects on the development and supply of renewable energy sources are clear indicators of this.
The necessity of increasing the transmission capacity of infrastructures for additional gas supply, coordinated activities and clear position of partner countries for this purpose was emphasized. "Our position was clearly expressed by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. And this is because we plan projects not only from a commercial, but also from a strategic point of view. The development and export of all types of energy resources of the Caspian Sea to World Markets has always been carried out in parallel. Azerbaijan itself has always been the main locomotive of energy routes projects, and this constant line of our energy policy is still relevant today,” the Minister added.
Absheron, Karabakh, Umid (Stage II), Babek, Azeri-Chirag-Deepwater Gunashli (ACG) and green energy projects are listed as important sources to provide additional gas. It was stated that more than 1 bcm of gas will be saved due to wind and solar power plants with a capacity of 1800 MW, which are planned to be commissioned by the end of 2026. It was noted that in 2030 another 5 GW of green production capacities will be put into operation, and 4 GW of these volumes will be exported to Europe via the Black Sea at the initial stage, and 1 GW through Nakhchivan to Türkiye and Europe. The minister said that the transformation of Azerbaijan into a green energy country has already begun. Based on the technical potential of offshore renewable energy of 135 GW and onshore 157 GW, today our country is implementing large-scale projects related to the production and export of green energy: "Currently, we are cooperating with Masdar, ACWA Power, bp and Fortescue Future Industries on more than 25 GW of "green energy" projects. Within the Baku Energy Week, we will sign cooperation documents with international energy companies on renewable energy projects for an additional 3 GW. Azerbaijan is determined to realize its strategic goals for its development as a green energy country. The will and determination of the President of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev is our strategic guide in the implementation of this next major energy mission.”
The Minister also participated in the discussions on New Energy order in the period of energy transition.