Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tədqiqat, İnkişaf və İnnovasiyalar üzrə Mükəmməllik Mərkəzi (TİİMM) və Biologiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə "Nəzarətli mühitdə kənd təsərrüfatı" ("Controlled environment agriculture") mövzusunda elmi təlim keçirilib.
Təlimdə BDU-nun rektoru Elçin Babayev, Biologiya fakültəsinin əməkdaşları və tələbələr iştirak ediblər.
Hidroponika və akvaponika sistemləri üzrə ixtisaslaşmış “Danbury Hydroponics” şirkətinin təsisçisi Dylan Mehri tərəfindən keçirilən təlimdə hidropon və akvapon sistemləri, onların işləmə prinsipləri, bu sahədə mümkün olan optimal variantlar barədə məlumat verilib. Təlim zamanı Azərbaycanda bu sahədə olan müasir sistemlərlə akvapon sisteminin müqayisəsi verilib, iqtisadi və sənaye səmərəliliyi göstərilib.
Görüşdə həmçinin bu sahədə ABŞ-da biznes təcrübəsi olan Elşən Baloğlanov da inovativ kənd təsərrüfatı sistemlərinin istifadəsi, müsbət və mənfi cəhətləri ilə bağlı öz fikirlərini bölüşüb.

В Бакинском государственном университете (БГУ) проведен научный тренинг по теме «Сельское хозяйство в контролируемой среде». В тренинге приняли участие ректор БГУ Эльчин Бабаев, сотрудники и студенты биологического факультета.
Мероприятие провел Дилан Мехри - учредитель компании Danbury Hydroponics, специализирующийся на системах гидропоники и аквапоники.
На тренинге представлена информация о гидропонных и аквапонных системах, принципах их работы и возможных оптимальных вариантах в этой области. Дано сравнение аквапонной системы с современными системами в этой области в Азербайджане, показана экономическая и промышленная эффективность.
На встрече Эльшен Балогланов, имеющий опыт ведения бизнеса в США в этой сфере, поделился своим взглядом на использование инновационных сельскохозяйственных систем, их положительные и отрицательные стороны.