https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_de5f2992125e7c8582de8ee53_o.jpg
Mayın 16-da Milli Məclisin inzibati binasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş sərgi nümayiş etdirilib. Parlamentin Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş xüsusi iclasında iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan xarici ölkələrin nümayəndələri yubiley iclasından əvvəl sərgi ilə tanış olublar.
Sərgidə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova, xarici ölkələrin spikerləri, vitse-spikerləri, parlament üzvləri, beynəlxalq təşkilatların və xarici dövlətlərin diplomatik korpusunun təmsilçiləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə qonaqlar görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin həyatının, siyasi fəaliyyətinin müxtəlif dönəmlərini əks etdirən və simvolik olaraq 100 fotodan ibarət fotosərgi ilə tanış olublar. 8 bölümdən ibarət fotosərgidə Heydər Əliyevin uşaqlıq və gənclik illərindən başlamış Dövlət Təhlükəsizlik orqanlarında çalışdığı, Azərbaycana ilk dəfə rəhbərlik etdiyi, keçmiş SSRİ-nin rəhbərliyində təmsil olunduğu, həmçinin Naxçıvanda yaşadığı, Azərbaycan parlamentinin sədri olduğu və ölkəmizə ikinci dəfə rəhbərlik etdiyi dövrlərə dair fotolar öz əksini tapıb. Qonaqlara Heydər Əliyevin dövləti və xalqı qarşısındakı misilsiz xidmətləri, Azərbaycanın ən taleyüklü məqamlarında göstərdiyi siyasi müdrikliyi, müasir müstəqil Azərbaycanın quruculuğu yolunda həyata keçirdiyi nəhəng işlər barədə fotoların müşayiəti ilə məlumat verilib.
Sonra qonaqlar Milli Məclisin deputatı, əməkdar rəssam Ülviyyə Həmzəyevanın Ulu Öndər Heydər Əliyevə həsr etdiyi və yeni üslubda çəkilmiş rəsm əsərləri ilə tanış olublar. Qonaqlara məlumat verilib ki, “Heydər Əliyev”, “Şuşa, sən azadsan”, “Turan ruhu”, “Nuh tufanı” və digər rəsm əsərlərində simvolikadan, mifologiyadan və qədim Azərbaycan naxışlarından istifadə olunub.
Sərgidə nümayiş etdirilən eksponatlar qonaqlar tərəfindən maraqla qarşılanıb.
*****
Sonra ölkəmizdə səfərdə olan parlament sədrləri Ulu Öndər Heydər Əliyevin Milli Məclisin inzibati binasında ucaldılmış abidəsini ziyarət ediblər, abidənin önündə xatirə şəkli çəkdiriblər.

https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_de5f2992125e7c8582de8ee53_o.jpg
An exhibition was organised in the Milli Majlis Buildings on 16 May on the occasion of the 100th jubilee of Great Leader Heydar Aliyev. The overseas visitors to Azerbaijan, here to participate in the Parliament’s special jubilee session, viewed the exhibition before the start of that session.
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova, the Speakers, Vice Speakers and Members of Parliament, delegates of international organisations and overseas diplomats were all there.
First, the guests were introduced to the 100-photograph exhibition covering various periods of the remarkable statesman Heydar Aliyev’s life and political career. The eight exposition sections tell, in their visual tongue, the history of Heydar Aliyev beginning with his childhood and youth on to his service in the State Security Authorities, the first period of helming Azerbaijan, the service in the USSR top echelon of power, his life in Nakhchivan, presidency over the Azerbaijani Parliament and the second span in which he led our country. The viewers were told of the unprecedented services of Heydar Aliyev to the state and the people, of the political wisdom he had always manifested in the most fateful episodes of national history and the tremendous work he had done to make the modern independent Azerbaijan happen.
The guests then moved over to the paintings by MP and Merited Artiste Ulviya Hamzayeva – all new-style and all about Great Leader Heydar Aliyev. The audience were told that the paintings ‘Heydar Aliyev’, ‘You’re Free, Shusha’, ‘The Spirit of Turan’, ‘Noah’s Deluge’ and the others had been wrought using national symbols, mythology and ancient motifs.
The items at the exhibition aroused the viewers’ intense interest.
*****
Next, the Speakers of Parliament walked over to the statute of Great Leader Heydar Aliyev in the foyer of the Milli Majlis and had a photograph of them taken in front of it.