https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_98a5a732d5c492b14dcdfcb2a_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən məlumata görə, son sutka ərzində Günəş fəallığı yüksək səviyyədə olub.
Günəş diski üzərində olan fəal oblastların bir qismi müxtəlif M sinif alışmalar yaradıb. Mayın 7-də baş vermiş Tac Kütlə Atılmasının (CME- Coronal Mass Ejection) ötən sutkada geomaqnit sahəyə daxil olan zərbə dalğasının təsiri nəticəsində G1 (minor-mülayim) səviyyəli geomaqnit qasırğa müşahidə olunmaqdadır.
CME axınının təsirinin davamedici nəticəsi olaraq mayın 11-də günün əvvəli və sonu üçün G1 qasırğası proqnozlaşdırılır. Gözlənilən CME zərbə dalğası yuxarı coğrafi enliklərdə G3 (mülayim-güclü), aşağı coğrafi enliklərdə G1 maqnit qasırğası yarada, bu zaman maqnit sahəsinin kifayət qədər güclü həyəcanlaşması baş verə bilər. Mayın 12-də günün ilk yarisi yuxarı coğrafi enliklərdə G2 (mülayim-orta), aşağı coğrafi enliklərdə G1 səviyyəli qasırğa, mayın 13-də isə qasırğanın səngiməsi, lakin geomaqnit sahənin fəal səviyyədə (Kp=4) qalması proqnozlaşdırılr. Hazırda hər hansı fəallığa malik yeni Tac Kütlə Atılması müşahidə olunmur və geomaqnit qasırğanın gücünü göstərən Kp əmsalı 4-dür. 11-13 may tarixləri üçün Yerdə maqnit qasırğasının loqarıfmik indeksini xarakterizə edən Kp əmsalının orta qiyməti 2-5 intervalında dəyişəcək.
Yerin maqnit sahəsində meydana gələn güclü həyəcanlaşma səbəbindən həmin günlərdə risk qrupuna daxil olan xəstələrin, yaşlı insanların və uşaqların səhhətində müəyyən narahatlıq-diskomfort halı güclənə bilər. Belə hallarda təşvişə düşmədən həkim nəzarəti altında profilaktik tədbirlərin görülməsi, fiziki və psixoloji yüklənməni azaldaraq fəal istirahətə üstünlük verilməsi tövsiyə olunur.

https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_98a5a732d5c492b14dcdfcb2a_o.jpg
Солнечная активность в последние сутки была на высоком уровне. Некоторые из активных областей на солнечном диске произвели различные вспышки М-класса. В результате воздействия ударной волны Коронального выброса массы (КВМ), имевшего место 7 мая, вошедшего в геомагнитное поле в прошедшие сутки, наблюдается геомагнитная буря уровня G1 (малая-умеренная).
По информации, предоставленной кафедрой астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ), на начало и конец суток 11 мая прогнозируется буря G1 как продолжающийся результат воздействия потока КВМ. В первой половине дня 12 мая в верхних географических широтах прогнозируется буря G2 (слабый-средний), G1 – в нижних географических широтах, 13 мая буря стихнет, но геомагнитное поле сохранится на активном уровне (Кр=4). Для 11-13 мая среднее значение коэффициента Кр, характеризующего логарифмический индекс магнитной бури на Земле, будет варьироваться в пределах 2-5.
Из-за сильного возбуждения в магнитном поле Земли в состоянии здоровья больных, пожилых людей и детей, входящих в эти дни в группу риска, может нарастать определенное состояние тревоги и дискомфорта. В таких случаях, не паникуя, рекомендуется проводить профилактические мероприятия под наблюдением врача, и отдавать предпочтение активному отдыху за счет снижения физической и психологической нагрузки.