Daşkəsən rayonunda akademik Zərifə Əliyevanın 100 iliyinə həsr olunmuş səyyar göz müayinəsi aksiyası keçirilib
Daşkəsən rayonunda akademik Zərifə Əliyevanın 100 iliyinə həsr olunmuş səyyar göz müayinəsi aksiyası keçirilib Daşkəsən rayonunda akademik Zərifə Əliyevanın 100 iliyinə həsr olunmuş səyyar göz müayinəsi aksiyası keçirilib
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) və Akademik Zərifə Əliyeva adına Milli Oftalmologiya Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə Daşkəsən rayonunda ilk dəfə səyyar göz müayinəsi aksiyası təşkil edilib.
Tibbi müayinə aksiyası əhatəli elmi fəaliyyəti ilə ölkəmizdə oftalmologiya sahəsinin inkişafına əhəmiyyətli töhfələr vermiş görkəmli alim Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 100 illiyi çərçivəsində keçirilib. Aksiyanın ilk günü Vətən müharibəsi şəhidlərinin ailə üzvləri, həmçinin qazilər müayinəyə cəlb ediliblər. Aksiyada, ümumilikdə 300 nəfərə yaxın Daşkəsən sakini iştirak edib.
Vətəndaşlar geniş imkanlara malik müasir diaqnostik avadanlıqlarla təchiz edilmiş səyyar klinikada Milli Oftalmologiya Mərkəzinin həkimlərinin ümumi göz müayinəsi, görmə diaqnostikası, gözdaxili təzyiqin ölçülməsi, gözün optik gücünün təyin edilməsi və digər müxtəlif tibbi xidmətlərdən yararlanıblar. Müayinələr əsnasında presbiopiya, miopik astiqmatizm, allergik konyunktivit, quru göz sindromu və s. diaqnozlar aşkar olunaraq, müvafiq müalicə kursları təyin edilib.
Qeyd edək ki, səyyar tibbi müayinə aksiyaları yerli icmaların, xüsusilə ucqar kənd sakinlərinin səhiyyə sahəsində xidmətlərə əlçatanlığının artırılması, profilaktik müayinə mədəniyyətinin təbliği məqsədilə “AzerGold” QSC tərəfindən tərəfdaş qurumlarla birgə mütəmadi olaraq təşkil edilir.
Xatırladaq ki, “AzerGold” QSC, Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi və Bakı Sağlamlıq Mərkəzi ilə birgə 2021-ci ildən etibarən həyata keçirilən müayinə aksiyaları zamanı ümumilikdə 1000 nəfərdən artıq Daşkəsən sakini cərrahiyə, pediatriya, terapiya, endokrinologiya, hepatologiya, LOR, kardiologiya, urologiya, həmçinin onkologiya sahələri üzrə ödənişsiz olaraq müxtəlif tibbi xidmətlərdən yararlanıblar.

https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_621051b2ad9c1594b1e8b2b53_o.jpg
При совместной организации Закрытого Акционерного Общества (ЗАО) «AzerGold» и Национального центра офтальмологии имени академика Зарифы Алиевой в Дашкесанском районе впервые организована акция, в рамках которой в мобильной клинике было проведено обследование глаз.
Данная акция прошла в рамках 100-летия выдающегося ученого Зарифы Алиевой, внесшей значительный вклад в развитие офтальмологии в нашей стране своей обширной научной деятельностью. В первый день акции к обследованию были привлечены члены семей шехидов Отечественной войны, а также ветераны. Всего в акции приняли участие около 300 жителей Дашкесана.
В мобильной клинике, оснащенной современным диагностическим оборудованием с широкими возможностями, граждане воспользовались услугами врачей Национального центра офтальмологии по общему осмотру глаз, диагностике зрения, измерению внутриглазного давления, определению оптической силы глаза и другим медицинским услугам. Во время обследований у граждан были выявлены пресбиопия, миопический астигматизм, аллергический конъюнктивит, синдром сухого глаза и т. д. Им были назначены соответствующие курсы лечения.
Медицинские акции подобного рода регулярно организуются ЗАО «AzerGold» совместно с партнерскими организациями с целью повышения доступности услуг в сфере здравоохранения для местных общин, особенно жителей отдаленных сел, а также пропаганды культуры профилактических осмотров.
Напомним, что в ходе акций по обследованию, проводимых ЗАО «AzerGold», Фондом Гейдара Алиева совместно с Общественным Объединением «Региональное развитие» и Бакинским центром здоровья с 2021 года, в общей сложности более 1000 жителей Дашкесана получили бесплатные медицинские услуги в области хирургии, педиатрии, терапии, эндокринологии, гепатологии, оториноларингологии, кардиологии, урологии, а также онкологии.