https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_6482b798b29b462d1e9be9802_o.jpg
Ermənistan tərəfindən əsir götürülmüş Azərbaycan hərbçilərinə işgəncə verilməsi faktı Ukraynada yaşayan Azərbaycan icmasında böyük hiddət doğurub.
Ukrayna Azərbaycanlıları Radası adından beynəlxalq təşkilatlara ünvanlanan bəyanatda Ermənistanda Azərbaycan Ordusunun əsgərlərinə – 2004-cü il təvəllüdlü Bəbirov Aqşin Qabil oğluna və 2003-cü il təvəllüdlü Axundov Hüseyn Əhliman oğluna qarşı qeyri-insani rəftara diqqət cəlb edilib. Bu vandalizm aktı beynəlxalq humanitar qanunların Ermənistan tərəfindən kobudcasına pozulması kimi qiymətləndirilib.
Müvafiq beynəlxalq təşkilatların təkcə bu cinayətkar insidenti deyil, həm də Ermənistan tərəfindən son 30 ildən artıq müddət ərzində itkin düşmüş 3890 nəfər azərbaycanlıya qarşı zorakılık aktlarını araşdırmasının və hüquqi qiymət verməsinin vacib olduğu, Ermənistanın mühüm beynəlxalq aktları, o cümlədən Cenevrə Konvensiyası, işgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyalar üzrə öhdəliklərini yerinə yetirmədiyi bir daha nəzərə çatdırılıb.
Ukrayna Azərbaycanlıları Radası beynəlxalq təşkilatlardan həmin zorakılıq faktının araşdırılmasını, lazımi hüquqi qiymət verilməsini, Azərbaycan hərbçilərinin dərhal və qeyd-şərtsiz azad edilməsini tələb ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_6482b798b29b462d1e9be9802_o.jpg
Факт применения пыток против захваченных Арменией в плен азербайджанских военнослужащих вызвал большое возмущение проживающей в Украине азербайджанской общины.
В заявлении, адресованном международным организациям от имени Рады азербайджанцев Украины, привлечено внимание к нечеловеческому обращению с солдатами Азербайджанской армии – Бабировым Агшином Габиль оглу, 2004 года рождения, и Ахундовым Гусейном Ахлиман оглу, 2003 года рождения. Этот акт вандализма расценен как грубое нарушение Арменией международных гуманитарных законов.
Отмечается, что важно, чтобы соответствующие международные организации расследовали не только данный преступный инцидент, но и акты насилия со стороны Армении на протяжении более, чем 30 последних лет против без вести пропавших 3890 азербайджанцев, и дали им надлежащую оценку, что Армения не выполняет обязательства по важным международным актам, в том числе Женевской конвенции, конвенциям против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.
Рада азербайджанцев Украины потребовала от международных организаций расследовать данный факт насилия, дать ему надлежащую правовую оценку, незамедлительно и безоговорочно освободить азербайджанских военнослужащих.