https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_db31b39e2e83f21834fc8561d_o.jpg
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva təşkilat tərəfindən Daşkənddə keçirilən “Şuşa Günləri” çərçivəsində Özbəkistan Respublikasının Ali Məclisi Senatının sədri Tanzila Narbayeva ilə görüşüb.
Görüşdə Türk Dövlət Başçılarının Türk Dünyasında hərtərəfli əməkdaşlığın gücləndirilməsinə yönəlmiş səylərinin mühüm əhəmiyyətindən söz açılıb. Türk Dövlət Başçıları tərəfindən bu istiqamətdə yaradılan Türk Əməkdaşlıq Təşkilatlarının sıx qarşılıqlı əlaqələrindən bəhs olunub. Türk xalqlarının mədəni əlaqələrin gücləndirilməsi vasitəsilə bir-birinə daha da yaxınlaşdırılmasının Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun əsas məqsədləri sırasında olduğu bildirilib. Fondun həyata keçirdiyi geniş miqyaslı layihələrdə Özbəkistanın aktiv yer alması vurğulanıb. Təşkilat tərəfindən keçirilən müxtəlif tədbirlərdə, o cümlədən ötən il böyük özbək şair mütəfəkkiri Əlişir Nəvainin 580 illik yubileyinə həsr olunan tədbirdə Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Qanunvericilik Palatasının deputatlarının iştiraklarının əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb. Parlament diplomatiyası vasitəsilə Türk ölkələri arasında siyasi dialoqun inkişafı yönündə işlər aparan TÜRKPA ilə Fondun birgə fəaliyyətinin önəmi qeyd olunub. Fond tərəfindən Daşkənddə təşkil olunan “Şuşa Günləri” Azərbaycan və Özbəkistanın qardaşlıq münasibətlərinin inkişafına töhfə kimi dəyərləndirilib.
Görüşdə təşkilat ilə Özbəkistan arasında ortaq layihələrin həyata keçirilməsinin vacibliyi vurğulanıb və gələcək perspektivlər müzakirə edilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_db31b39e2e83f21834fc8561d_o.jpg
Президент Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия Гюнай Эфендиева в рамках «Дней города Шуша», проводимых организацией в Ташкенте, встретилась с председателем Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзилой Нарбаевой.
На встрече была подчеркнута значимость усилий глав Тюркских государств, направленных на укрепление всестороннего сотрудничества в Тюркском мире. В этом контексте, стороны обратили внимание на тесное взаимодействие Тюркских Организаций Сотрудничества, созданных главами Тюркских государств. В ходе беседы стороны отметили, что сближение тюркских народов посредством укрепления культурных связей является одним из основных приоритетов Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия. На встрече было подчеркнуто активное участие Узбекистана в масштабных проектах, реализуемых Фондом. В ходе беседы было доведено до внимания участие депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан в различных мероприятиях, проводимых организацией, в том числе на церемонии презентации книги, посвященной 580-летнему юбилею великого узбекского поэта-мыслителя Алишера Навои в прошлом году. Стороны отметили важность совместной деятельности Фонда и ТЮРКПА, проводящей работу по развитию политического диалога между Тюркскими странами посредством парламентской дипломатии. Организованные Фондом в Ташкенте «Дни города Шуша» были оценены как особый вклад в развитие братских отношений между Азербайджаном и Узбекистаном.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по реализации совместных проектов между организацией и Узбекистаном, а также обсуждены перспективы на будущее.