Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsinin tələbələri və əməkdaşları IDEA Heyvanlara Qayğı Mərkəzinə ekskursiya ediblər.
Ekskursiya zamanı tələbələrə IDEA Heyvanlara Qayğı Mərkəzinin yaranması və fəaliyyət missiyası haqqında məlumat verilib. Qeyd olunub ki, IDEA Heyvanlara Qayğı Mərkəzinin təməli 2014-cü ilin oktyabr ayında Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi Leyla Əliyeva tərəfindən qoyulub. 2016-cı ilin sonunda Mərkəzin inşası başa çatdırılıb, həmin il noyabrın 10-da isə Leyla Əliyevanın iştirakı ilə kompleksin rəsmi açılışı baş tutub. 2017-ci ilin mart ayının 1-dən etibarən Mərkəz rəsmi olaraq fəaliyyətə başlayıb.
Tələbələrə Mərkəzdəki müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş klinika, it və pişiklər üçün sığınacaq, karantin blokları, himayə bölməsi, heyvan mehmanxanası və salonu, oyun meydançası, yataqxana, konfrans zalı, kafe və dükan barədə məlumat verilib.

Студенты и сотрудники факультета экологии и почвоведения Бакинского государственного университета (БГУ) совершили экскурсию в Центре по уходу за животными IDEA. Во время экскурсии студенты проинформированы о создании и миссии Центра.
Отмечено, что фундамент Центра заложен в октябре 2014 года вице-президентом Фонда Гейдара Алиева, учредителем Общественного объединения IDEA Лейлой Алиевой. Строительство Центра завершено в конце 2016 года, а 10 ноября того же года состоялось официальное открытие комплекса с участием Лейлы Алиевой. Центр официально начал свою работу с 1 марта 2017 года.
Студенты проинформированы о клинике центра, оснащенной современным оборудованием, приюте для собак и кошек, карантинных блоках, отделении опеки, гостинице и салоне для животных, игровой площадке, общежитии, конференц-зале, кафе и магазине. В завершение сотрудники Центра ответили на вопросы студентов.