https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_e42798a3f34e85601a937457e_o.jpg
Avropa İttifaqı (Aİ), BMT-nin İnkişaf Proqramı və Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi peşə təhsilində insan resurslarının inkişafına dəstək üçün birgə tədbirlərə davam edir.
“Gələcək üçün peşə təhsili və təlimi” layihəsi çərçivəsində baş tutan ikigünlük tədbirin məqsədi hazırda fəaliyyət göstərən karyera mərkəzləri mütəxəssislərini sahə üzrə müasir bilik və bacarıqlarla tanış etmək və onların ümumi iş potensialını gücləndirməkdir. Gəncə şəhərində keçirilən tədbirdə Bakı, Bərdə, Cəlilabad, Gəncə və Qəbələdən 15 nəfər karyera mütəxəssisi, Azərbaycan Respublikasının Təhsil İnstitutundan, Avropa Təlim Fondundan ekspertlər, o cümlədən koçinq üzrə mütəxəssis və əlaqədar təşkilatçı tərəflərin nümayəndələri olmaqla 25 nəfər iştirak edib.
Qeyd edilməlidir ki, peşə təhsilində karyera məsləhət xidmətinin təşkili yönündə fəaliyyətlərin aparılması, insan kapitalının inkişafı və potensialın artırılması təşəbbüsləri sözügedən layihə tərəfindən Karyera Mərkəzləri üzrə təqdim edilən tövsiyə xarakterli təkliflər əsasında həyata keçirilir. Tədbirdə ömürboyu öyrənmə və karyera məsləhəti sahəsində beynəlxalq təcrübədən tövsiyələr və təhsildə istedadların idarəsi istiqamətində planlaşdırma işləri müzakirə edilib. İştirakçılar, həmçinin karyera məsləhətçiləri üçün gözlənilən yerli metodiki yanaşmalar haqda məlumat alıb və karyera konsultasiyası istiqamətində layihənin təqdim etdiyi karyera platforması və mobil proqramla tanış olublar.
Hazırda layihə tərəfindən təsis edilmiş dörd karyera mərkəzi Mədəniyyət və Sənətkarlıq üzrə Bakı Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzi, Turizm və Sosial Xidmətlər üzrə Bakı Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzi, Sənaye və İnnovasiyalar üzrə Bakı Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzi və Sənaye və Texnologiyalar üzrə Gəncə Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzində fəaliyyət göstərir. Layihə tərəfindən 3 karyera mərkəzi isə karyera fəaliyyət proqramı ilə təmin olunub və bu 3 peşə təhsili müəssisəsində əlaqədar infrastruktur işlərinin 2023-cü ilin sonunadək başa çatdırılması nəzərdə tutulub.
Karyera məsləhətçiləri peşə təhsili öncəsi, təhsil müddətində, habelə təhsilini başa vurmuş məzunlar, həmçinin mərkəzlərdə təşkil edilən qısa-müddətli kursların iştirakçıları ilə əlaqədar olaraq xidmət göstərir. Onlar peşə təhsili tələbələrini mütəmadi olaraq ixtisaslarına müvafiq iş imkanları və karyera perspektivləri barədə məlumatlandırır, eyni zamanda onların müasir iş mühiti üçün peşəkar hazırlığına yaxından dəstək olmağa çalışır. Buraya tərcümeyi-halların yazılması, müsahibəyə hazırlıq və əmək bazarında gündəmdə olan mövzulara dair təlimlərin təşkili üzrə xidmətlər aid edilir. Sözügedən bu karyera mərkəzləri üzrə 13 karyera məsləhətçisi son 18 ay müddətində 1000-ə yaxın karyera konsultasiya xidməti göstərib. Karyera xidmətləri istifadəçilərinin 60%-i kişi, 40%-i qadın olub.
Layihə tərəfindən toplam, benefisiar 7 peşə təhsili müəssisəsində fiziki olaraq karyera mərkəzinin qurulması, fəaliyyətinin təşkilinə dəstək və məsləhətçilərin müvafiq iş proqramı ilə təmin edilməsi, o cümlədən karyera məsləhətçilərinin bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi üçün təlim proqramları nəzərdə tutulur. Layihə tərəfindən əlavə olaraq daha 3 peşə təhsil mərkəzində karyera üzrə fəaliyyət proqramının təmini də planlaşdırılır.
Karyera mərkəzlərinin qurulması üzrə fəaliyyətlər, Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən və BMTİP tərəfindən Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi ilə birgə həyata keçirilən “Gələcək üçün Peşə Təhsili və Təlimi: Azərbaycanda Qabaqcıl Peşə Təhsili Mərkəzlərinin yaradılmasına dəstək” layihəsi çərçivəsində təşkil olunur. Layihənin əsas məqsədi əmək bazarının tələblərinə uyğun tədrisin təşkilinə dəstək olmaq və bu istiqamətdə Azərbaycandakı peşə təhsil müəssisələrinin müasirləşdirilməsinə yardım etməkdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_e42798a3f34e85601a937457e_o.jpg
The European Union (EU), United Nations Development Programme (UNDP) and the State Agency on Vocational Education (SAVE) continue joint efforts on supportive measures to further develop human resources in vocational education in Azerbaijan.
As part of the “VET for the Future” project, a two-day event was held to help equip current career center specialists with up-to-date knowledge and skills in the field and strengthen their work capacities.
The event in Ganja brought together 25 people including 15 career specialists from Baku, Barda, Jalilabad, Ganja and Gabala, the experts from the Education Institute of the Republic of Azerbaijan, and the European Training Foundation, as well as coaching specialists and representatives of the organizing parties.
The initiatives on career consultation, development of human capital and increasing potentials are carried out based on the project’s recommendations for Career Centers in the area of vocational education. The participants discussed international practices and recommendations on lifelong learning and career counseling, also viewed planning on talent management in education.
The participants were informed about the expected local methodical approaches for career counselors and introduced to the career platform and mobile application developed by the project in career consultation.
Currently, four career centers established by the project are operating at full capacity in the Baku State Vocational Education Center on Culture and Crafts, the Baku State VE Center on Tourism and Social Services, the Baku State VE Center on Industry and Innovations, and Ganja State VE Center on Industry and Technologies. 3 career centers are provided with career activity programme and these centers’ regarding infrastructure works are expected to be completed by the end of 2023 by the project.
Career counselors provide services to people before and during their studies, and after graduation, as well as to the participants of short-term courses organized in these centers. They continuously inform VET students about job opportunities and career prospects relevant to their qualifications, while closely supporting their professional preparation for the modern work environment. This includes drafting resumes, preparation for interviews and organising trainings in line with the labour market demands. 13 career counselors of these career centers provided around 1000 career counseling services in the last 18 months and 60% of users of career services were men while 40% comprised of women.
The project plans the establishment of career centers in a total of 7 beneficiary vocational education institutions and providing counselors with the appropriate work programme, also supporting them with upskilling programmes. Three more VET providers will receive a career activity programme.
The actions on building career centers are organised by the “VET for the future: development of VET providers' excellence in Azerbaijan” project, funded by the European Union and implemented by UNDP with SAVE. The project aims to support the modernisation of VET providers in Azerbaijan and increase the labour market relevance of vocational education.