https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_4784f378f94f123af1a865855_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsində Həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi kafedrasının müdiri, professor İsmayıl Əliyev tərəfindən “Nüvə enerjisi: real təhlükə, yoxsa ucuz enerji mənbəyi?” mövzusunda ustad dərsi keçirilib.
İsmayıl Əliyev qeyd edib ki, nüvə bölünməsi nüvə stansiyalarında elektrik enerjisi istehsalı üçün bir proses kimi istifadə olunur. Nüvə enerjisi yalnız elektrik cərəyanı istehsalı üçün deyil, həm də tibb, sənaye, silah istehsalı və digər sahələrdə də çox ucuz bir xammaldır. Nüvə enerjisindən atom elektrik stansiyalarında (AES), atom buzqıran gəmiləri və atom sualtı qayıqlarının enerji qurğularında istifadə olunur, bu enerjinin kosmik gəmilərdə tətbiqi üzrə sınaqlar da aparılır. Atom nüvəsindən əldə edilən enerjinin miqdarı digər üsullarla alınan enerjinin miqdarından daha çoxdur, radioaktiv atom kütləsindən az miqdarda istifadə etməklə daha çox enerji əldə edilir. Məsələn, 1 kq radioaktiv urandan alınan enerji 200 ton kömürdən alınan enerjiyə bərabərdir. Nüvə reaksiyaları (bölünmə, sintez və ya hər ikisi birlikdə) nəticəsində maddənin vahid kütləsindən ayrılan enerji adi partlayıcı maddədəkinə (trotil) nisbətən 20-80 milyon dəfə artıq olur. Son dərəcə sürətlə və külli miqdarda ayrılan enerji nüvə partlayışı nəticəsində meydana çıxır, öz gücünə və zədələyici amillərinin (zərbə dalğası, işıq şüalanması, nüfuzedici radiasiya, radioaktiv zəhərlənmə və elektromaqnit impulsu) xarakterinə görə adi döyüş sursatlarının partlayışından fərqlənir. 2004-cü ildən etibarən nüvə enerjisi dünya elektrik enerjisinin 16%-ni təchiz edir. Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin hesabatına görə, dünyada 439 nüvə elektrik reaktoru var və bunlar 31 ölkədə fəaliyyət göstərir. Bu enerji kifayət qədər təmiz enerji olub, radioaktiv tullantılar yaxşı idarə olunduğu halda hər hansı bir çirkləndirici maddə buraxmır. Bu, atmosferdə çirkləndirici qazların həcminin azalmasına və qlobal istiləşmənin qarşısını almağa kömək edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_4784f378f94f123af1a865855_o.jpg
На факультете экологии и почвоведения Бакинского государственного университета (БГУ) заведующий кафедрой безопасности жизнедеятельности, профессор Исмаил Алиев провел мастер-класс на тему «Атомная энергия: реальная угроза или дешевый источник энергии?».
Исмаил Алиев отметил, что атомная энергия является очень дешевым сырьем как в производства электроэнергии, так и в медицине, промышленности, производстве оружия и других сферах. Ядерная энергия используется в атомных электростанциях (АЭС), атомных ледоколах и подводных лодках, также проводятся испытания по применению этой энергии в космических кораблях.
Количество энергии, полученное при использовании небольшого количества радиоактивной атомной массы больше, чем количество энергии, полученное другими методами. Например, энергия, полученная из 1 кг радиоактивного урана, равна энергии, полученной из 200 тонн угля. В результате ядерных реакций (деления, синтеза или того и другого вместе) выделяется энергия в 20-80 миллионов раз больше, чем у обычных взрывчатых веществ (тротил). Чрезвычайно быстрое и большое количество энергии, выделяемой в результате ядерного взрыва, отличает его от взрыва обычных боеприпасов своей мощностью и характером поражающих факторов (ударная волна, световое излучение, проникающая радиация, радиоактивное отравление и электромагнитный импульс). Атомная энергетика обеспечивает 16% мировой электроэнергии, в мире насчитывается 439 ядерных энергетических реакторов, которые работают в 31 стране. Эта энергия является довольно чистой - если радиоактивные отходы правильно утилизируются, то не выделяется никаких загрязняющих веществ. Это помогает уменьшить объем загрязняющих газов в атмосфере и предотвратить глобальное потепление.