https://www.innews.az/uploads/news/2022-04/_innews_5db84e9359a1ec0053c57a908_o.jpg
Qurultayın Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qüdrətli ordumuzun düşmən işğalından azad etdiyi, Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərində keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Qurultay iştirakçıları əvvəlcə Bakı şəhərində Fəxri Xiyabanı, I və II Şəhidlər Xiyabanını ziyarət edəcək, daha sonra Şuşa şəhərinə yola düşəcəklər.
Tədbirdə 65 ölkədən 400 nəfərə yaxın diaspor nümayəndəsinin iştirakı gözlənilir. Qurultayın rəsmi açılış mərasimindən sonra Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin fəaliyyətinə dair hesabat verilməsi, “Post-müharibə dövründə Azərbaycan diasporunun qarşısında duran vəzifələr”, “Qarabağın bərpası və yenidən qurulmasına Azərbaycan diasporunun töhfələri” mövzularında müzakirələrin təşkili planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, Dünya Azərbaycanlılarının V Qurultayı son illər yüksək təşkilatlanma və birlik nümayiş etdirən, beynəlxalq ictimaiyyətin Azərbaycan həqiqətləri ilə bağlı məlumatlandırılmasında xüsusi rol oynayan diasporumuzun Qarabağın azad olunmasından sonra ilk böyük görüşü olacaq.

https://innews.az/uploads/news/2022-04/_innews_5db84e9359a1ec0053c57a908_o.jpg
Shusha, liberated from occupation by our mighty army under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, is scheduled to host the Fifth Congress of the World Azerbaijanis.
First, the participants of the Congress will visit the Alley of Honor and the Alleys of Martyrs in Baku, and then will head to Shusha, cultural capital of Azerbaijan.
For about 400 diaspora representatives from 65 countries are expected to attend the Congress. Following the official opening ceremony of the Congress, a report of the State Committee on Work with Diaspora will be presented, debates on the topics "Tasks facing the Azerbaijani Diaspora in the post-war period", "Contributions of the Azerbaijani Diaspora to the restoration and reconstruction of Karabakh" will be held.
In recent years, the Azerbaijani diaspora has demonstrated strong organizational skills and unity and played a significant role in delivering the truth about Azerbaijan to the world community and the Fifth Congress of World Azerbaijanis will be the first large-scale meeting of the Azerbaijani diaspora after the liberation of Karabakh.