https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_4b6b1db23f49a0a7272d742de_o.jpg
Son illərdə su anbarlarında, çaylarda, o cümlədən Xəzər dənizində su səviyyəsinin düşməsi “AzərEnerji”nin balansında olan su elektrik stansiyalarında enerji istehsalının azalmasına və sudan soyutma məqsədi ilə istifadə edilən istilik elektrik stansiyalarının fəaliyyətinə ciddi təsir edir. Bu səbəbdən də su ehtiyatlarından səmərəli və planlı istifadə edilməsi, ölkə Prezidentinin müvafiq sərəncamı ilə yaradılmış su ehtiyatlarından səmərəli istifadə üzrə Komissiyanın fəaliyyəti çərçivəsində koordinasiya olunur.
Eyni zamanda su qıtlığına görə fəaliyyətini dayandırmaq təhlükəsilə üzləşən ölkənin ən böyük elektrik stansiyalarında qabaqlayıcı tədbirlər görülərək kompleks işlər həyata keçirilir. Belə ki, Xəzər dənizində su səviyyəsinin kəskin düşməsinə görə ölkənin ikinci böyük elektrik stansiyası olan 800 meqavatlıq “Şimal” Elektrik Stansiyasında dənizin içərisinə doğru soyuq suyu 8 metr dərinlikdən götürülməsinə imkan verən 540 metr uzunluqda estakadanın və 2 yerdə su nasos stansiyalarının tikintisi aparılır. Qeyd edək ki, buna qədər “AzərEnerji” tərəfindən “Sumqayıt” Elektrik Stansiyasında 750 metr uzunluğunda estakada və su nasos stansiyası tikilərək istismara verilib. Kür çayında su səviyyəsinin enməsinə görə ölkənin üçüncü böyük elektrk stansiyası olan “Cənub” Elektrik Stansiyasını soyutma suyu ilə təmin etmək üçün su aşıran qurğu tikilib və Şəmkir su anbarında su itkisinə səbəb olmaqla yanaşı real təhlükə mənbəyinə çevrilən 160 metr uzunluğunda 3 tuneldən ibarət su tullayıcı qurğu tamamailə yenidən qurulub.
Qeyd edək ki, ölkədə elektrik enerjisinə tələbatın pik dövrləri yay və qış fəsillərinə təsadüf edir. Ona görə də sudan energetika məqsədləri üçün istifadənin suvarma və kommunal məqsədlər üçün istifadəyə uyğunlaşdırılması həm məhdud su ehtiyatlarına qeyri-suvarma dövründə qənaət etməyə, həm də su elektrik stansiyalarında istehsalın suvarma dövründə artırmağa imkan verir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_4b6b1db23f49a0a7272d742de_o.jpg
В последние годы падение уровня воды в водохранилищах, реках, в том числе в Каспийском море, оказывает серьезное влияние на снижение выработки электроэнергии на гидроэлектростанциях находящихся на балансе «Азерэнержи», и на работу тепловых электростанций, использующих воду в целях охлаждения. В связи с этим эффективное и планомерное использование водных ресурсов координируется в рамках деятельности Комиссии по рациональному использованию водных ресурсов, созданной соответствующим распоряжением Президента страны.
В то же время проводятся опережающие комплексные работы на крупнейших электростанциях страны, которым грозит остановка работы из-за нехватки воды. Так, в связи с резким падением уровня воды в Каспийском море на 800-мегаваттной электростанции «Шимал», являющейся вторым по величине электростанцией страны, ведется строительство 540-метровой эстакады, которая позволит забирать холодную воду на глубине 8 метров и двух водонасосных станций в 2-х местах. Отметим, что до того новая 750 метровая эстакада и водонасосная станция была построена на Сумгаитской ЭС. В связи с понижением уровня воды в реке Кура было построено переливное устройство для обеспечения охлаждающей водой третьей по величине электростанции страны - «Джануб» ЭС и 160-метровое водосбросное устройство в составе из 3-х тоннелей, вызвавшего потерю воды в Шамкирском водохранилище и ставшего реальным источником опасности, было полностью реконструировано.
Следует отметить, что пиковые периоды спроса на электроэнергию в стране совпадают с летним и зимним периодом. Поэтому приспособление использования воды в энергетических целях к использованию на ирригационные и коммунально-бытовые нужды позволяет как экономить ограниченные водные ресурсы в межирригационный период, так и увеличивать выработку гидроэлектростанций в ирригационный период.