https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_315b87f94fe6b0e013b3cbfe9_o.jpg
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində Novruz bayramı münasibətilə bayram tədbiri keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycanın Özbəkistandakı səfirliyinin, Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin əməkdaşları, Özbəkistanın mədəniyyət, ədəbiyyat və incəsənət xadimləri, yerli azərbaycanlılar, Daşkənddəki ali məktəblərin müəllim və tələbələri, jurnalistlər iştirak ediblər.
Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin foyesində təşkil olunan “Bahar nəfəsli Novruz” adlı sərgidə Novruz bayramı, Azərbaycanın əsrarəngiz təbiətini əks etdirən fotolar, habelə ulu öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyəti, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin apardığı iqtisadi islahatlar haqqında nəşrlər və milli mədəniyyətimizə dair suvenirlər nümayiş etdirilib. İştirakçılar Novruza dair bayram xonçaları, şirniyyatlar, şəkərbura, paxlavaya qonaq ediliblər.
İlk öncə tədbir iştirakçılarını Novruz bayramı münasibəti ilə təbrik edən Azərbaycan Respublikasının Özbəkistan Respublikasındakı səfiri Hüseyn Quliyev milli bayramımız olan Novruzun Azərbaycanda, Özbəkistanda, eləcə də Türk dünyası ölkələrində qeyd olunması, dilimiz, dinimiz, soykökümüz, mədəniyyətimiz, adət-ənənələrimiz kimi ortaq bayramlarımızın da xalqlarımızı birləşdirdiyini söyləyib. Ölkələrimiz arasında genişlənən diplomatik əlaqələrin iki qardaş xalq arasında əlaqələrə də müsbət təsir etdiyini qeyd edib.
“Özbəkistan-Azərbaycan” Dostluq Cəmiyyətinin icraçı direktoru, professor Erkin Nuriddinov, hər iki qardaş xalqın ortaq dəyəri olan Novruz münasibətilə təbrik edərək bu milli bayramın ortaq qeyd edilməsinin bizim nə qədər yaxın tarixi mədəni köklərə sahib olmağımızın bir daha əyani sübutu olduğunu vurğulayıb.
Çıxışlardan sonra Azərbaycanda Novruz bayramının qeyd olunmasını əks etdirən film nümayiş etdirilib.
Tədbirin bədii hissəsində Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin nəzdində “Əməkdar artist Kaykep Aliyeva adına Azərbaycan qızları” rəqs ansamblının üzvləri milli rəqslərimizi, bahara dair rəqslər təqdim ediblər. Daha sonra azərbaycanlı ifaçılar Vahid Əliyev və Fatimə İsgəndərova, beynəlxalq mükafatlar laureatı Sarvinoz Kamalova tərəfindən Azərbaycan və Özbək mahnıları ifa olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_315b87f94fe6b0e013b3cbfe9_o.jpg
В Азербайджанском Культурном Центре имени Гейдара Алиева в Узбекистане состоялось праздничное мероприятие по случаю праздника Новруз байрам.
В мероприятии приняли участие сотрудники посольства Азербайджана в Узбекистане, Азербайджанского Культурного Центра, деятели культуры, литературы и искусства Узбекистана, местные азербайджанцы, преподаватели и студенты вузов Ташкента, журналисты.
На выставке “С весенним дыханием Новруз”, организованной в фойе Азербайджанского Культурного Центра, были представлены фотографии, отражающие праздник Новруз, загадочную природу Азербайджана, а также публикации о жизни и деятельности великого лидера Гейдара Алиева, экономических реформах Президента Азербайджана Ильхама Алиева и сувениры о национальной культуре. Участники отведали праздничные Хончу Новруза байрама, сладости, шакербуру, пахлаву.
Прежде всего, Посол Азербайджанской Республики в Республике Узбекистан Гусейн Гулиев, поздравивший участников мероприятия с праздником Новруз, отметил, что празднование Новруза, нашего национального праздника, в Азербайджане, Узбекистане, так же, как и в странах Тюркского мира, объединяют наши общие язык, религия, родословная, культура, традиции, общие праздники. Он отметил, что расширяющиеся дипломатические отношения между нашими странами положительно сказываются на отношениях между двумя братскими народами.
Исполнительный директор Общества дружбы “Узбекистан-Азербайджан”, профессор Эркин Нуриддинов, поздравляя с Новрузом, который является общей ценностью обоих братских народов, подчеркнул, что совместное празднование этого национального праздника является ещё одним наглядным доказательством того, насколько близко мы имеем исторические культурные корни.
После выступлений был показан фильм, отражающий празднование праздника Новруз в Азербайджане.
В художественной части мероприятия участники ансамбля танца “Азербайджан гызлары имени заслуженной артистки Кайкеп Алиевой” при Азербайджанском Культурном Центре представили национальные танцы, танцы о весне. Затем азербайджанские и узбекские песни были исполнены азербайджанскими исполнители Вахид Алиевым и Фатимой Искендеровой, а также лауреаткой международных премий Сарвиноз Камаловой.