https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_75cf63a1177dec207f2fbb25c_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazov İstanbulda “Mərmərə Qrupu Strateji və Sosial Araşdırmalar Vəqfi”nin təşkilatçılığı ilə keçirilən 26-cı Avrasiya İqtisadi Zirvəsində ümummili lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr edilmiş sessiyada çıxış edib.
Çıxışda Ulu Öndərin mənəvi amillər əsasında iki dövlətin siyasi və iqtisadi münasibətlərinin yüksəlişinə güclü zəmin yaradan, “bir millət, iki dövlət” ifadəsini bütün sahələrdə əməkdaşlığın əsas prinsipinə çevirən fəaliyyətindən bəhs edilib. Mühüm strateji enerji və kommunikasiya layihələrinin birgə reallaşdırılmasını təmin edən, dünyaya örnək Azərbaycan-Türkiyə birliyini formalaşdıran xidmətlərindən danışılıb. Bildirilib ki, Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin başqa dövlətlərlə olan əlaqələrdən fərqləndirilməsi Heydər Əliyevin siyasətində strateji xətt olub. “Əsrin Müqaviləsi”ndə türk şirkətinin 1,75 faizlik payının Azərbaycanın payı hesabına 6,75 faizə çatdırılması, həmçinin “Şahdəniz” yatağında iştirak payının 9 faizdən sonralar 19 faizə yüksəldilməsi məhz Türkiyə ilə enerji tərəfdaşlığına verilən önəmin göstəriciləridir.
Nazir Pərviz Şahbazov deyib ki, ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycanın müstəqil inkişafında, dünyaya çıxışında Türkiyəni etibarlı körpü olaraq görürdü: “Ulu Öndər Azərbaycanın əsas enerji layihələrində Türkiyənin iştirakı məsələsində, enerji resurslarının nəqli marşrutlarının məhz Türkiyədən keçməsində qətiyyət göstərirdi. Çünki Heydər Əliyev böyük siyasət bilicisi kimi əmin idi ki, Bakı-Tbilisi-Ceyhan, Bakı-Tbilisi-Ərzurum kimi enerji təhlükəsizliyi layihələrinin mürəkkəb geosiyasi məkanda, regional münaqişələr və maraqlar toqquşması şəraitində gerçəkləşməsi üçün Türkiyənin iştirakı vacibdir.”
Qeyd edilib ki, Heydər Əliyevin strateji dühasının töhfələri olan bütün bu layihələr, təşəbbüslər və Azərbaycan-Türkiyə birliyi ideyaları bu gün öz bəhrəsini verir. Qardaş-dost ölkələr bu gün həm də müttəfiqdirlər. Cənub Qaz Dəhlizi, TANAP kimi enerji təhlükəsizliyi layihələrimiz sayəsində ölkələrimiz regional və Avropa miqyasında təhlükəsiz, dayanıqlı enerji təchizatının qarantıdırlar. Azərbaycan və Türkiyənin getdikcə artan belə geostrateji rolu dövlət başçıları - cənab İlham Əliyevlə cənab Rəcəb Tayyib Ərdoğanın bir-birinə sarsılmaz inam və güvənlə yürütdükləri siyasətin, onların timsalında Azərbaycan və Türkiyənin birləşmiş gücünün təcəssümüdür.

https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_75cf63a1177dec207f2fbb25c_o.jpg
Minister of Energy Parviz Shahbazov spoke at the session dedicated to the 100th anniversary of national leader Heydar Aliyev at the 26th Eurasian Economic Summit organized by "Marmara Group Strategic and Social Research Foundation" in Istanbul.
The speech was about the activities of the Great Leader, which, on the basis of moral factors, created a strong foundation for the growth of political and economic relations of the two states, turning the phrase “One nation, two states” into the main principle of cooperation in all spheres. They spoke about the services that ensure the joint implementation of important strategic energy and communication projects and form an example Azerbaijani-Turkish unity to the world. It was noted that the differentiation of Azerbaijani-Turkish relations from relations with other states was a strategic line in Heydar Aliyev's policy. Increasing the 1.75 percent share of the Turkish company in the "Contract of the Century" to 6.75 percent at the expense of Azerbaijan's share, as well as increasing the share of participation in the "Shah Deniz" field from 9 percent to 19 percent are the indicators of the importance attached to the energy partnership with Türkiye.
Minister Parviz Shahbazov said that national leader Heydar Aliyev saw Türkiye as a reliable bridge in Azerbaijan's independent development and access to the world: “The Great Leader showed determination in the question of Türkiye`s participation in the main energy projects of Azerbaijan and on the fact that energy resources transportation routes pass through Türkiye. As a connoisseur of politics, Heydar Aliyev was convinced that Türkiye`s participation is important for the realization of energy security projects such as Baku-Tbilisi-Ceyhan and Baku-Tbilisi-Erzurum in the complex geopolitical space, in the condition of regional conflicts and conflicts of interest.”
It was noted that all these projects, initiatives and ideas of Azerbaijani-Turkish unity, which are the contributions of Heydar Aliyev's strategic genius, are bearing fruit today. Brotherly and friendly countries are also allies today. Thanks to our energy security projects such as the Southern Gas Corridor and TANAP, our countries are guarantors of safe and sustainable energy supply on a regional and European scale. Such an ever-increasing geostrategic role of Azerbaijan and Türkiye is the embodiment of the policy pursued by the Heads of State - Mr. Ilham Aliyev and Mr. Recep Tayyip Erdogan with unshakable trust and confidence in each other, as well as the united power of Azerbaijan and Türkiye in their example.