https://www.innews.az/uploads/news/2022-04/_innews_1a762d0f9445fa650ead162e7_o.jpg
Bakı, 12 aprel 2022-ci il – Avropa İttifaqı (Aİ) və BMT-nin İnkişaf Proqramı Azərbaycanda sosial sahibkarlıq gündəliyinin inkişafına dəstək məqsədilə müzakirələrin təşkilinə davam edir.
Aİ-nin maliyyələşdirdiyi “Azərbaycanda innovasiya əsaslı və dayanıqlı vətəndaş cəmiyyətinin inkişafı” layihəsi çərçivəsində keçirilən bu tədbirlər sosial sahibkarlar, hökumət nümayəndələri və ekosistemin digər tərəfləri olmaqla 40 nəfəri bir araya gətirib. İştirakçılar sosial sahibkarlıq sahəsindəki çətinlikləri müzakirə edib və həll yollarının yaradılması üzrə çalışıblar.
BMTİP-nin müvəqqəti işlər vəkili cənab Suxrob Xojimatov tədbirdə iştirak edib və açılış nitqində sosial müəssisələrin sosial-iqtisadi çətinliklərin həll edilməsində, eləcə də Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olunması istiqamətində dəyərli rolunu vurğulayıb.
12 aprel tarixində təşkil edilən seminarda qadınların və əlilliyi olan şəxslərin məşğulluğunun dəstəklənməsi, kənd fermerlərinə yardım, region gənclərinin təhsil imkanlarının yaxşılaşdırılması, eləcə də ekoloji xidmətlərin göstərilməsi kimi müxtəlif sahələrdə çalışan sosial sahibkarlar iştirak edib.
“Dünya kafesi” (world café) formatında təşkil edilən tədbir iştirakçılara sosial biznesin idarə edilməsi ilə bağlı təcrübələrini açıq şəkildə bölüşmək və sosial sahibkarlıq ekosisteminin inkişafı yollarını birgə tapmaq imkanı yaradıb.
Bu tədbirlər, layihənin sosial sahibkarlıq siyasətləri üzrə müzakirələri seriyası çərçivəsində keçirilir və beynəlxalq ekspert xanım Lana Lovaşiç tərəfindən aparılır. Lana Lovaşiç sosial sahibkarlıq və sosial iqtisadiyyat, o cümlədən innovasiya, tədqiqat və siyasət işləri istiqamətində 15 ildən artıq təcrübəyə malikdir.
Seminar zamanı ekspert sahə üzrə mövcud şəraitin təhlili məqsədilə Azərbaycanın sosial sahibkarları arasında keçirilən sorğunun nəticələrini təqdim edib. O, həmçinin ekosistemin SWOT təhlili[1] nəticələrini və gələcək siyasət tədbirlərinin tətbiqi üçün prioritet sahələrlə bağlı fikirlərini iştirakçılarla paylaşıb.
Keçirilən seminarlar, görüşlər və məsləhət sessiyaları vasitəsilə layihə, Azərbaycanda sosial sahibkarlıq üzrə dəstəkləyici siyasət çərçivəsi yaratmaq üçün ölkənin səylərini sürətləndirməyi hədəfləyir. Belə ki, bu siyasətlər çərçivəsi daha çox insana sosial-iqtisadi problemlərin həllinə yönələn bizneslərə başlamağa və genişləndirməyə imkan verəcək.
Sözügedən mövzunun müzakirəsi digər hökumət nümayəndələri, innovasiya mərkəzləri, biznes inkubatorlar və ekosistem ekspertlərinin iştirakı ilə 14 aprel 2022-ci il tarixində keçiriləcək növbəti tədbirlə davam edəcək.
Tədbirlər silsiləsi, Aİ-nin maliyyələşdirdiyi və BMTİP-nin həyata keçirdiyi “Azərbaycanda innovasiya əsaslı və dayanıqlı vətəndaş cəmiyyətinin inkişafı” layihəsi tərəfindən təşkil edilir.
Layihə - siyasətlərin formalaşdırılması, yerli inkişafa dəstək, sosial sahibkarlıq və sosial innovasiyanın təşviqi sahələrində VCT-lərin iştirakının artırılması məqsədilə onların potensialının gücləndirilməsini hədəfləyir.
[1] Hər hansı prosesin, məhsulun, yaxud ümumi vəziyyətin güclü, zəif tərəflərini araşdıran, həmçinin həmin halla bağlı fürsət və təhlükələri göstərən təhlil növü.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-04/_innews_1a762d0f9445fa650ead162e7_o.jpg
Baku, 12 April 2022 – The European Union (EU) and UNDP continue the discussion series to help advance social entrepreneurship agenda in Azerbaijan.
As part of the EU-funded ‘Developing innovation-driven and sustainable civil society in Azerbaijan’ project, the events involve 40 people of social entrepreneurs, government representatives and other ecosystem players to work on challenges and co-create solutions in this area.
Mr. Sukhrob Khojimatov, UNDP Officer-in-Charge in Azerbaijan attended the event and highlighted about the valuable role of social enterprises in tackling socio-economic challenges while contributing to achieve the Sustainable Development Goals.
The workshop brought together social entrepreneurs working in various spheres such as supporting the employment of women and people with disabilities, helping rural farmers, improving education opportunities of regional youth, and providing environmental services.
Organised in “world café” format, the event enabled the participants to openly share their experiences in running social businesses and collectively find ways to improve the social entrepreneurship ecosystem.
These events are held as part of the project’s series of debates around social entrepreneurship policies led by Ms. Lana Lovasic, the international expert with over 15 years of experience in social enterprise and social economy with an emphasis on innovation, research and policy work.
At the event, the expert presented the findings of the survey that has been conducted among the social entrepreneurs of Azerbaijan to analyse the current landscape in this area.
Ms. Lovasic also shared results of the SWOT analysis of the ecosystem and her vision on the priority areas for future policy actions in the country.
Through the workshops, meetings and advisory support, the project aims to accelerate the country’s efforts to build a supportive policy framework which will enable more people to start and scale up businesses addressing socio-economic challenges in Azerbaijan.
The series will continue with the next event for the government representatives, innovation centers, business incubators and ecosystem experts on 14 April 2022.
This series is organised is by the ‘Developing innovation-driven and sustainable civil society in Azerbaijan’ project, funded by the EU and implemented by UNDP. The project aims to help increase CSOs capacities to engage in policy-making processes, foster local development, and promote social entrepreneurship and social innovation.