"AzerGold" QSC Şərqi Zəngəzurda geoloji tədqiqatları davam etdirir
"AzerGold" QSC Şərqi Zəngəzurda geoloji tədqiqatları davam etdirir "AzerGold" QSC Şərqi Zəngəzurda geoloji tədqiqatları davam etdirir
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) geoloji kəşfiyyat qrupu Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonun inzibati ərazisinə daxil olan Kəlbəcər rayonunda yerləşən və ümumi sahəsi 85.56 km2 olan “Tutxun” nəcib metal təzahürləri sahəsində  geoloji kəşfiyyat işlərinin birinci mərhələsini tamamlayıb.
Belə ki, Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyi (ANAMA) tərəfindən mina və partlamamış hərbi sursatlardan təmizlənmiş 8.29 km2 ərazidə, o cümlədən Başlıbel-Xanlanlı, Oruclu-Ağyataq-Çorman sahələrində 2022-ci ilin iyun-dekabr ayları ərzində yerüstü aktiv axtarış-kəşfiyat işləri icra edilib. Nəticədə əldə edilmiş sınaq nümunələri element tərkiblərinin müəyyən edilməsi məqsədilə analiz üçün beynəlxalq laboratoriyaya göndərilib.
Qeyd edək ki, “Tutxun” sahəsində  geoloji kəşfiyat işlərinin sözügedən ərazilərin 30 illik işğal dövründə Ermənistan tərəfindən minalarla çirkləndirildiyi üçün sürətlə davam etdirilməsi mümkün deyil. Minalanmış sahələrin xəritələrinin alınması ilə bağlı danışıqlar isə Ermənistanın bu məsələ ilə bağlı destruktiv mövqeyinə görə ləngiyir. Bu səbəbdən axtarış-kəşfiyat işləri yalnız minalardan təmizlənmiş sahələrdə aparılır. 2023-cü il ərzində işlərin davam etdirilməsi üçün daha 45.5 km2 sahə ANAMA tərəfindən minalardan təmizlənərək, çöl tədqiqatlarının davam etdirilməsi üçün “AzerGold” QSC-nin geoloji heyətinin ixtiyarına veriləcək.
“AzerGold” QSC torpaqların minalardan təmizlənməsi üçün tələb olunan vaxt itkisini qismən kompensasiya etmək məqsədilə innovativ kəşfiyyat metodlarından istifadə edir. Bu xüsusda, 2022-ci ildə təkcə Kəlbəcər rayonunu deyil, Laçın rayonunun da bir hissəsini əhatə edən 1624 km2 sahədə Qafqaz regionunda ilk dəfə olaraq qeyri-invaziv hiperspektral peyk görüntülərinin çəkilişləri həyata keçirilib və bu proses cari il ərzində də davam etdirilir.
Xatırladaq ki, “Tutxun” sahəsi Kəlbəcər rayonunun ərazisində, Tərtərçayın sağ qolu olan Tutxun çayının hövzəsində yerləşir. 1958-1990-cı illərə aid geoloji materialların araşdırılması və rəqəmsallaşdırılmasının nəticələrinə əsasən, sahədə qızıl, gümüş və qismən sənaye əhəmiyyətli mis metallaşmasının olduğu proqnozlaşdırılır.

ЗАО "AzerGold" продолжает геологические исследования в Восточном Зангезуре
ЗАО "AzerGold" продолжает геологические исследования в Восточном Зангезуре ЗАО "AzerGold" продолжает геологические исследования в Восточном Зангезуре
Геологоразведочная группа Закрытого Акционерного Общества (ЗАО) «AzerGold» завершила первый этап соответствующих работ на месторождении благородных металлов «Тутхун» общей площадью 85.56 кв. км, который расположен в Кельбаджарском районе, входящем в административную территорию Восточно-Зангезурского экономического района.
Так, в июне-декабре 2022 года ЗАО провело активные наземные поисково-разведывательные работы на площади 8.29 кв. км, очищенной Агентством Азербайджанской Республики по разминированию (ANAMA) от мин и неразорвавшихся боеприпасов, в том числе на участках Башлыбель-Ханланлы, Оруджлу-Агъятаг-Чорман. Полученные в результате пробные образцы были отправлены в международную лабораторию для анализа с целью определения их элементного состава.
Отметим, что геологоразведочные работы на месторождении «Тутхун» не могут продолжаться проводиться быстрыми темпами из-за того, что за 30-летний период оккупации Армения загрязнила указанные территории минами. Переговоры по получению карт минных полей затягиваются из-за деструктивной позиции Армении по этому вопросу. По этой причине поисково-разведочные работы ведутся только на очищенных от мин участках. С целью продолжения работ в течение 2023 года еще 45.5 кв. км площади будут очищены ANAMA от мин и переданы в пользование геологического персонала ЗАО «AzerGold» для продолжения полевых исследований.
ЗАО «AzerGold» использует инновационные методы разведки с целью частичной компенсации потерь времени, необходимых для разминирования земель. В этой связи в 2022 году впервые в Кавказском регионе на площади 1624 кв. км, охватывающей не только Кельбаджарский район, но и часть Лачинского района, были проведены съемки неинвазивных гиперспектральных спутниковых снимков, и этот процесс продолжается в течение текущего года.
Напомним, что месторождение «Тутхун» находится на территории Кельбаджарского района, в бассейне реки Тутхун, правого притока реки Тертерчай. По результатам исследований и оцифровки геологических материалов, относящихся к 1958–1990 гг., прогнозируется наличие на месторождении металлизации золота, серебра и частично меди промышленного значения.