https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_afdb0fc6fd6992993f2e4396e_o.jpg
Azərbaycanın hava məkanın qlobal aviasiya şəbəkəsində vacib rolu İsveçrənin Cenevrə şəhərində təşkil olunan beynəlxalq “Airspace World 2023” sərgisində vurğulanıb.
Bu barədə Avropa Hava Naviqasiya Təhlükəsizliyi Təşkilatının (EUROCONTROL) baş direktoru Raul Medina və ICAO Şurasının prezidenti Salvatore Şakitano AZAL-ın “Azəraeronaviqasiya” Hava Hərəkəti İdarəsi (AZANS) stendini ziyarət edərkən bildiriblər.
EUROCONTROL-un baş direktoru Raul Medina ucuşların səmərəliliyinin təmin edilməsi və ekoloji göstəricilərin yaxşılaşdırılması üçün bütün aviasiya sənayesi oyunçuları arasında əməkdaşlığın vacibliyini qeyd edib. O, həmçinin, bildirib ki, bu məqsədlərə nail olmaq üçün qonşu dövlətlərlə sıx əlaqələrin qurulması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Bu xüsusda, Azərbaycanla qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığa, hava məkanından istifadəyə və regionda dinamik axının idarə olunmasına görə minnətdarlıq ifadə olunub.

https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_afdb0fc6fd6992993f2e4396e_o.jpg
На международной выставке «Airspace World 2023», проходившей в Женеве, была подчеркнута важная роль воздушного пространства Азербайджана в глобальной авиационной сети.
Генеральный директор Европейской организации по безопасности воздушной навигации (EUROCONTROL) Рауль Медина и президент Совета Международной организации гражданской авиации (ICAO) Сальваторе Шаккитано отметили это во время посещения стенда УВД «Азераэронавигация» (AZANS) ЗАО AZAL.
Гендиректор EUROCONTROL Рауль Медина подчеркнул важность сотрудничества всех участников авиационной отрасли для обеспечения эффективности полетов и улучшения экологических показателей. Он также отметил, что для достижения этих целей необходимо установление тесных отношений с соседними странами.
Была выражена благодарность Азербайджану за взаимовыгодное сотрудничество, включая использование воздушного пространства и динамическое управление потоками в регионе.