https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_afdb0fc6fd6992993f2e4396e_o.jpg
Azərbaycanın hava məkanın qlobal aviasiya şəbəkəsində vacib rolu İsveçrənin Cenevrə şəhərində təşkil olunan beynəlxalq “Airspace World 2023” sərgisində vurğulanıb.
Bu barədə Avropa Hava Naviqasiya Təhlükəsizliyi Təşkilatının (EUROCONTROL) baş direktoru Raul Medina və ICAO Şurasının prezidenti Salvatore Şakitano AZAL-ın “Azəraeronaviqasiya” Hava Hərəkəti İdarəsi (AZANS) stendini ziyarət edərkən bildiriblər.
EUROCONTROL-un baş direktoru Raul Medina ucuşların səmərəliliyinin təmin edilməsi və ekoloji göstəricilərin yaxşılaşdırılması üçün bütün aviasiya sənayesi oyunçuları arasında əməkdaşlığın vacibliyini qeyd edib. O, həmçinin, bildirib ki, bu məqsədlərə nail olmaq üçün qonşu dövlətlərlə sıx əlaqələrin qurulması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Bu xüsusda, Azərbaycanla qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığa, hava məkanından istifadəyə və regionda dinamik axının idarə olunmasına görə minnətdarlıq ifadə olunub.

https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_afdb0fc6fd6992993f2e4396e_o.jpg
The important role of Azerbaijan in the global aviation network of airspace was highlighted at the international exhibition Airspace World 2023 organized in Geneva, Switzerland.
This was stated by Raul Medina, the Director General of the European Organisation for the Safety of Air Navigation (EUROCONTROL) and the President of the Council of the International Civil Aviation Organisation (ICAO) Salvatore Sciaccitano during a visit to the stand of the “Azeraeronavigation” Air Traffic Control Administration (AZANS) of AZAL.
The Director General Raul Medina noted the importance of cooperation between all aviation industry players to ensure the efficiency of flights and improve environmental performance. He said that the establishment of close relations with neighboring states is of particular importance for the achievement of these goals.
The gratitude was expressed to Azerbaijan for mutually beneficial cooperation, including the use of airspace and the management of dynamic flows in the region.