Avropa Şurasının (AŞ) Bakı Ofisinin rəhbəri, səfir Petr Zix Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Hüquq fakültəsinin tələbələri ilə görüşüb.
Hüquq fakültəsinin dekanı Zaur Əliyev AŞ-nın ölkəmizdəki nümayəndəliyinin rəhbərinin Hüquq fakültəsinin tələbələri qarşısında ilk dəfə mühazirə ilə çıxış etdiyini vurğulayıb. O, bunun Hüquq fakültəsi ilə AŞ arasında tədris sahəsində səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcudluğunun mühüm göstəricisi olduğunu qeyd edib.
Sonra səfir Petr Zix “Avropa Şurası hüququnun əsasları” mövzusunda mühazirə söyləyib. Səfir tələbələrə Avropa Şurasının tarixi, yaranmasını şərtləndirən tarixi-siyasi mühit və əsas fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verib. AŞ-ya üzvlüyün əhəmiyyətini diqqətə çatdıran səfir Azərbaycanın tərəfdaş olduğu konvensiyaların implementasiyasından danışıb. Həmçinin konvensiyaların hazırlanma və qəbul olunma prosedurunu izah edib.

Глава Бакинского офиса Совета Европы (СЕ), посол Петр Зих встретился со студентами юридического факультета Бакинского государственного университета (БГУ).
Декан Заур Алиев подчеркнул, что глава представительства СЕ в нашей стране впервые выступает с лекцией перед студентами факультета. Декан отметил, что это важный показатель наличия эффективных связей сотрудничества в сфере образования между факультетом и СЕ.
Затем посол Петр Зих прочитал лекцию «Основы права Совета Европы». Посол подробно рассказал студентам об истории СЕ, исторической и политической обстановке, приведшей к его созданию, и основных направлениях деятельности. Подчеркнув важность членства в СЕ, посол рассказал о реализации конвенций, в которых Азербайджан является партнером. Гость также разъяснил порядок подготовки и принятия конвенций.