https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_facd16ca5279076c6c8e4984f_o.jpg
Son iki il ərzində Respublikada öz yaradıcılıq layihələri ilə yüksək sənət gündəmi formalaşdıran “Art-East Media Group” şirkəti yeniliklərə imza atmağa davam edir. Ətrafında peşəkar sənət adamlarını toplayan “Art-East Media Group” şirkəti 24 və 25 fevral tarixlərində paytaxt sakinləri və şəhərimizin qonaqlarına iki yaradıcılıq layihəsi təqdim etmişdir.
24 fevral tarixində təqdim olunan yaradıcılıq layihəsi “Azərbaycanfilm” kinostudiyası və Azərbaycan Dövlət Film Fondu kimi mötəbər sənət ocaqları ilə əməkdaşlıq çərçivəsində ərsəyə gəlmişdir. Belə ki, “Art-East Media Group” şirkətinin brendi olan “Avanqard” Kamera Orkestrinin təqdimatında “Azərbaycanfilm” kinostudiyasının 100, Azərbaycan kinosunun 125 illiyinə həsr olunmuş yüksək bədii zövqlə yeni aranjiman edilmiş milli kinomuzun parlaq nümunələrindən olan musiqi əsərlərini özündə ehtiva edən “Kinokonsert” multimedia şousu qarşısına qoyduğu məqsədlərə, habelə ölkəmizin ictimai və mədəni həyatında fəal iştirak etmək, dünyada və ölkədə cərəyan edən sənət prosesinə uyğun ideyalar reallaşdırmaq və yüksək sənəti dərk etməyə qadir mütərəqqi tamaşaçı zövqünü formalaşdırmaq kimi məqsədlərə nail olmuşdur. Bunu səhnə əsərini izləyənlər arasında yer alan həm görkəmli sənət adamları, sənət tənqidçiləri, ictmai xadimlərin, həm də sıravi tamaşaçı rəyləri sübut edir.
Tanınmış aktyor Ruslan Sabirlinin aparıcılığı ilə baş tutan multimedia şousunda “Avanqard” Kamera Orkestri “Arşın mal alan”, “Sehirli xalat”, “Baladadaşın ilk məhəbbəti”, “Güllələnmə təxirə salınır”, “Bəxtiyar”, “Alma almaya bənzər”, “Böyük dayaq”, “Əhməd haradadır?”, “Ölsəm bağışla”, “Uşaqlığın son gecəsi”, “O olmasın , bu olmasın”, “Gün keçdi”, “Dərviş parisi partladır”, “Rəqiblər”, “Tıq-tıq xanım”, “Gümüşgöl əfsanəsi”, “Yuxu”, “Ordan burdan”, və s. filmlərinin saundtreklərini təqdim etmiş, bir çox səhnələr peşəkar rəqqas qismində çıxış edən Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasının şagird-tələbə heyətinin canlandırdığı xoreoqrafik nömrələrlə müşayiət edilmişdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_facd16ca5279076c6c8e4984f_o.jpg
Art-East Media Group, which over the past two years has formed a high artistic agenda in the republic with its creative projects, continues to subscribe to innovations. On February 24, Art-East Media Group, which unites professional artists around itself, presented a new creative project to residents of the capital and guests of our city.
The presented creative project was created within the framework of cooperation with the film studio "Azerbaijanfilm" and the Azerbaijan State Film Fund.
Thus, within the framework of the multimedia show "Kinoconcert", presented by the Avanguard Chamber Orchestra, the brand of the Art-East Media Group company, dedicated to the 100th anniversary of the film studio "Azerbaijanfilm" and the 125th anniversary of Azerbaijani cinema, musical works from bright samples of our domestic cinema, re-arranged with high artistic taste. The multimedia show has achieved its goals, and is also actively involved in the social and cultural life of our country, implementing ideas in accordance with the artistic process-taking place in the world and in the country and shaping the taste of a progressive public capable of understanding high art.
The multimedia show "Kinoconcert" has achieved its goals, as well as the tasks of active participation in the social and cultural life of our country, the implementation of ideas in accordance with the artistic process-taking place in the world and in the country, the formation of a taste for a progressive public capable of understanding high art.
This is evidenced by the opinions of prominent artists, art historians, public figures and ordinary spectators of the performance.
In a multimedia show hosted by the famous actor Ruslan Sabirli, the Avangard Chamber Orchestra performed soundtracks for the films Arshin Mal Alan, Magic Robe, Baladadash's First Love, Filming is Postponed, Bakhtiyar, Apple Like an Apple, Big Support, Where is Ahmed? , Tyg-Tyg khanym, Legend of Gyumushgol, Dream, Ordan-Burdan and others, many scenes were accompanied by choreographic numbers performed by students of the Baku Academy of Choreography, who acted as professional dancers.