Energetika naziri Pərviz Şahbazov Qoşulmama Hərəkatının COVID-19-a qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun Zirvə görüşündə iştirakla əlaqədar ölkəmizdə səfərdə olan BMT Baş Assambleyasının 77-ci sessiyasının prezidenti Tsaba Körösi ilə görüşüb.
Azərbaycanın zəngin neft tarixi və müasir enerji strategiyası haqqında məlumat verən nazir ölkəmizdə enerji keçidi istiqamətində görülən işlərdən və bərpa olunan enerji üzrə strateji hədəflərdən danışıb. Enerji təhlükəsizliyini daxili resursları hesabına tam təmin etmiş azsaylı ölkələrdən olan Azərbaycanın etibarlı tərafdaş kimi qonşu ölkələrin və regionun enerji təhlükəsizliyinə də töhfə verdiyi vurğulanıb.
Görüşdə BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının 26-cı Sessiyasında bəyan edilmiş Azərbaycanda 2050-ci ilə qədər istixana qazı emissiyalarının 40%-dək azaldılması və işğaldan azad edilmiş ərazilərdə xalis sıfır emissiya zonasının yaradılması kimi yeni hədəflərə doğru atılan addımlar diqqətə çatdırılıb.
Görüş zamanı, həmçinin beynəlxalq əməkdaşlıqdan irəli gələn bir sıra məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Minister of Energy met with President of 77th Session of UN General Assembly Minister of Energy met with President of 77th Session of UN General Assembly
Minister of Energy Parviz Shahbazov met with the Csaba Kőrösi, President of 77th Session of UN General Assembly, who is on a visit to our country in connection with participation in the summit of the Non-Aligned Movement Contact Group to fight against COVID-19.
Providing information about Azerbaijan's rich oil history and modern the energy strategy, the Minister spoke about the work done in the direction of energy transition in our country and strategic targets for renewable energy. It was emphasized that Azerbaijan, one of the few countries that has fully ensured energy security at the expense of internal resources, as a reliable partner, also contributes to the energy security of neighboring countries and the region.
At the meeting, the steps taken towards the new goals declared at the COP 26 of the UN Framework Convention on Climate Change, such as reducing greenhouse gas emissions by 2050 to 40% in Azerbaijan and creating a net zero emission zone in the liberated territories were brought to the attention.
During the meeting, the sides also exchanged views on a number of issues arising from international cooperation.