https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_060f3a5b1c8fcd818d7a496d7_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov martın 2-də Macarıstanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tamaş Yojef Tormanla görüşüb.
Səfirliyin Ticarət və iqtisadi məsələlər üzrə attaşesi, eləcə də Macarıstanın “Vibrocomp” şirkətinin nümayəndəsinin iştirak etdiyi görüşdə diplomatik nümayəndəliyin iki ölkə arasında bir çox istiqamətlərdə mövcud əməkdaşlığın güclənməsində xidmətlərini xüsusi vurğulayan sədr Macarıstanın ölkəmizin vaxtı ilə işğal altında olmuş əraziləri ilə bağlı beynəlxalq hüquqa, tarixi ədalətə söykənən mövqeyini daim dəstəklədiyinə görə təşəkkür edib. Zakir İbrahimov iki ölkə arasındakı əlaqələrin dostluğa və qarşılıqlı hörmətə əsaslandığını qeyd edib.
Azərbaycanın Macarıstan üçün vacib tərəfdaş olduğunu qeyd edən Tamaş Yojef Torma ölkəsinin enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində Azərbaycanın mühüm rol oynadığını bildirib. Diplomat ölkələrimiz arasında münasibətlərin zəngin tarixə malik olduğunu vurğulayıb, hazırda da iki ölkə arasındakı əlaqələrin yüksək səviyyədə olmasından məmnunluğunu ifadə edib. Səfir Macarıstanın Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində quruculuq işlərinə də yaxın gələcəkdə töhfənin verilməsinə ümidvar olduğunu bildirərək, bunu dostluq münasibətinin növbəti təzahürü kimi qiymətləndirib.
Görüşün davamında Z. İbrahimov “AzerGold” QSC-nin fəaliyyət sahələri üzrə əldə etdiyi nailiyyətlər, Cəmiyyətin strateji planları və dağ-mədən sektorunda görülən işlər haqqında bəhs edib. Z.İbrahimov Macarıstan heyətinə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Ordumuzun əldə etdiyi zəfər nəticəsində azad edilmiş Kəlbəcər rayonunun mina və partlamamış hərbi sursatlardan təmizlənmiş ərazilərində Cəmiyyətin icra etdiyi geoloji axtarış işləri ilə bağlı məlumat verib. Həmin ərazidə daha sürətlə və daha geniş miqyasda fəaliyyətin aparılmasına məhz Ermənistan Respublikası tərəfindən işğal dönəmində basdırılmış minaların əngəl olduğu və bu günədək mina xəritələrinin tam olaraq təhvil verilmədiyi diqqətə çatdırılıb.
Daha sonra Macarıstanın səs-küy, hava və vibrasiya ilə ətraf mühitin çirklənməsinin nəticələrinin yumşaldılmasının proqnozlaşdırılması, ölçülməsi, modelləşdirilməsi və planlaşdırılması sahəsində innovativ və yüksək keyfiyyətli yanaşmalarla texnoloji həllər, texniki yardım və məsləhət xidmətləri təqdim edən “Vibrocomp” şirkəti haqqında məlumat verilib.
Z.İbrahimov ətraf mühitin mühafizəsinin “AzerGold” QSC-nin əsas prioritetlərindən biri olduğunu qeyd edərək, hasilat sahələrində mövcud ekoloji monitorinq proqramına uyğun olaraq hava, su və torpaq nümunələrinin mütəmadi olaraq yoxlanıldığını toz, səs-küy və vibrasiya testlərinin aparıldığını diqqətə çatdırıb. Cəmiyyətin qabaqcıl istehsal texnologiyaların transferi, elmtutumlu və innovativ yanaşmaların geniş tətbiqində maraqlı olduğu qeyd edən Z.İbrahimov şirkətin nümayəndələrini hasilat sahələri ilə tanışlığa dəvət edib.
Sonda qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb. İki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlığın qiymətləndirilməsi baxımdan görüşün olduqca faydalı olduğu diqqətə çatdırılıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_060f3a5b1c8fcd818d7a496d7_o.jpg
Председатель Правления Закрытого Акционерного Общества (ЗАО) «AzerGold» Закир Ибрагимов 2 марта встретился с чрезвычайным и полномочным послом Венгрии в Азербайджане Тамашем Йозефом Торманом.
На встрече, в которой приняли участие атташе посольства по торгово-экономическим вопросам, а также представитель венгерской компании «Vibrocomp», председатель, особо подчеркнув заслуги дипломатического представительства в укреплении существующего сотрудничества между двумя странами по многим направлениям, выразил благодарность за то, что Венгрия всегда поддерживала позицию Азербайджанской Республики в отношении некогда оккупированных территорий нашей страны, основанную на международном праве и исторической справедливости. Закир Ибрагимов также отметил, что отношения между двумя странами основаны на дружбе и взаимном уважении.
Подчеркнув, что Азербайджан является важным партнером для Венгрии, Тамаш Йозеф Торман отметил важную роль Азербайджанской Республики в обеспечении энергетической безопасности его страны. Дипломат добавил, что отношения между странами имеют богатую историю, и выразил удовлетворение тем, что и в настоящее время двусторонние связи находятся на высоком уровне. Посол выразил надежду на то, что в ближайшее время Венгрия внесет вклад и в строительные работы на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана, оценив это как очередное проявление дружеских отношений.
В ходе встречи З.Ибрагимов рассказал о достижениях ЗАО «AzerGold» по сферам деятельности, стратегических планах Общества и осуществленной работе в горнодобывающем секторе. Председатель Правления проинформировал венгерскую делегацию о геологоразведочных работах, проводимых Обществом на очищенных от мин и неразорвавшихся боеприпасов территориях Кельбаджарского района, освобожденного в результате победы нашей армии под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева. Было отмечено, что осуществлению более быстрой и масштабной деятельности на этой территории препятствуют именно мины, установленные Арменией в период оккупации, и до сих пор карты минных полей не переданы азербайджанской стороне в полном объеме.
Далее была представлена информация о венгерской компании «Vibrocomp», которая предоставляет технологические решения, техническую помощь и консультационные услуги с инновационными и высококачественными подходами в области прогнозирования, измерения, моделирования и планирования смягчения последствий загрязнения окружающей среды шумом, выбросами и вибрацией.
З.Ибрагимов отметил, что охрана окружающей среды является одним из приоритетов ЗАО «AzerGold», добавив, что в соответствии с действующей программой экологического мониторинга на участках по добыче регулярно проверяются пробы воздуха, воды и почвы, проводятся измерения на пыль, шум и вибрацию. Акцентировав внимание на заинтересованности Общества в обмене передовыми производственными технологиями, широком применении наукоемких и инновационных подходов, З.Ибрагимов пригласил представителей компании ознакомиться с участками по добыче.
В завершение встречи был проведен широкий обмен мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес. Было отмечено, что встреча была чрезвычайно полезной с точки зрения оценки экономического сотрудничества между двумя странами.