https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_612adedbc00c5c727b26a42bd_o.jpg
Dr. İsmayıl Əfəndiyev BMT-nin “Kimyəvi maddələrin və tullantıların düzgün idarə edilməsinə strateji yanaşma” üzrə beynəlxalq tədbirində Azərbaycan Respublikasını təmsil edir
24 fevral - 3 mart 2023-cü il tarixlərində Keniyanın paytaxtı Nayrobi şəhərində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının himayəsi ilə keçirilən “Kimyəvi maddələrin və tullantıların düzgün idarə edilməsinə strateji yanaşma” üzrə beynəlxalq tədbir keçirilir. Azərbaycan Respublikasını bu tədbirdə DGK Tibbi Xidmət İdarəsinin rəis müavini, t.ü.f.d., dosent İsmayıl Əfəndiyev təmsil edir.
BMT-nin "Kimyəvi maddələrin beynəlxalq səviyyədə idarə edilməsinə strateji yanaşma" Təşkilatı (SAICM), BMT-nin Ətraf Mühit Proqramı (UNEP), Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (WHO) və bir sıra digər nüfuzlu beynəlxalq qurumlar tərəfindən təşkil olunan bu qlobal tədbirdə 170-dan çox ölkənin hökumət, qeyri-hökumət təşkilatlarının, həmçinin beynəlxalq qurumların nümayəndələri və ekspertləri iştirak edir.
Tədbirdə yeni narkotik vasitələrin, psixoaktiv maddələrin və saxta dərmanların yayılması və dövriyyəsi ilə mübarizə; kəskin, xroniki və peşə zəhərlənmələrinin profilaktikası; kanserogen, biokumulyativ və zərərli kimyəvi maddələrin istehsalı və istifadəsinin qadağan edilməsi; təhlükəli pestisidlərin əvəzlənməsi; toksik tullantıların aradan qaldırılması; həssas qrupların təhlükəli kimyəvi maddələrin təsirindən qorunması və digər aktual mövzularda müzakirələr aparılır.
Tədbirin qətnaməsi 2023-cü ilin oktyabr ayında Almaniyanın Bonn şəhərində keçiriləcək “Kimyəvi maddələrin idarə edilməsi” üzrə BMT-nin 5-ci Beynəlxalq Nazirlər Konfransına təqdim olunacaq.

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_612adedbc00c5c727b26a42bd_o.jpg
Др. Исмаил Эфендиев представляет Азербайджанскую Республику на международном мероприятии ООН «Стратегический подход к надлежащему обращению с химическими веществами и отходами».
С 24 февраля по 3 марта 2023 года в городе Найроби, столице Кении, под эгидой ООН проходит международное мероприятие на тему «Стратегический подход к надлежащему обращению с химическими веществами и отходами». Азербайджанскую Республику на данном мероприятии представляет заместитель начальника Управления медицинской службы Государственного Таможенного Комитета, к.м.н., доцент Исмаил Эфендиев.
В этом глобальном мероприятии, проводимом Программой ООН «Стратегический подход к международному управлению химическими веществами» (SAICM), Программой ООН по окружающей среде (UNEP), Всемирной Организацией Здравоохранения (ВОЗ) и рядом других авторитетных международных организаций, принимают участие более 170 представителей и экспертов правительственных и неправительственные организации многих стран, а также международных институтов.
На мероприятии обсуждаются: борьба с распространением и оборотом новых наркотиков, психоактивных веществ и контрафактных препаратов; профилактика острых, хронических и профессиональных отравлений; запрет на производство и использование канцерогенных, биокумулятивных и вредных химических веществ; замена опасных пестицидов; уничтожение токсичных отходов; защита уязвимых групп населения от воздействия опасных химических веществ и другие актуальные вопросы.
Резолюция мероприятия будет представлена на 5-й Международной Министерской Конференции ООН «Управление химическими веществами», которая состоится в октябре 2023 года в городе Бонн, Германия.