https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_683bc5627b7e34eaea2ecf043_o.jpg
Avstriyanın paytaxtı Vyana şəhərindəki məşhur Heldenplatz meydanında Xocalı soyqırımının 31-ci ildönümü ilə bağlı aksiya keçirilib.
Aksiyaya 31 ölkənin 74 şəhərindən gələn 1000 nəfərdən çox soydaşımız, icma üzvləri, diaspor təşkilatlarının təmsilçiləri və ölkəmizə dost münasibəti bəsləyən xalqların nümayəndələri qatılıblar.
Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan aksiyada vətənin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin və Xocalı soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Soydaşlarımız, eləcə də onlara dəstək verən əcnəbilər Azərbaycanın və yaşadıqları ölkələrin bayraqlarını dalğalandırıb, Xocalı soyqırımının tanıdılmasını, eləcə də dünyadan ədalət gözləntilərini əks etdirən şüarlar yazılmış plakatlar nümayiş etdiriblər.
İştirakçılar Xocalı soyqırımı ilə bağlı məlumatları, eyni zamanda Azərbaycan xalqının 31 ildir ədalət gözlədiyini ingilis, litov, serb, alman, italyan, fransız, yunan, polyak, ivrit, azərbaycan, gürcü, norveç, fin, ispan, türk dillərində diqqətə çatdırıb, bu dəhşətli hərbi cinayətə hüquqi-siyasi qiymətin verilməsini, günahkarların beynəlxalq ədalət məhkəməsi qarşısında cavab vermələrini tələb ediblər.
Heydər Əliyev Fondu tərəfindən hazırlanmış və Xocalı soyqırımına həsr edilmiş sənədli filmin nümayiş olunduğu aksiyada soyqırım qurbanları klassik musiqi nömrələrinin səsləndirilməsi ilə xatırlanıb, yerli ictimaiyyətin marağına səbəb olan fləşmoblar keçirilib.
Diaspor nümayəndələrinin “Xocalı 613” yazısının ətrafına şamlar düzməsi soyqırım həqiqətlərinin inikasına çevrilib, ətrafdakılara xüsusi təsir bağışlayıb və yerli ictimaiyyətin böyük marağına səbəb olub.
Aksiya çərçivəsində Heydər Əliyev Fondu tərəfindən hazırlanmış, Xocalı soyqırımı ilə bağlı məlumatları əks etdirən kitab, buklet, broşür və materiallar şəhər ictimaiyyətinə paylanılıb.
Sonda aksiyanın bəyanatı ingilis və alman dillərində təqdim olunub.
Qeyd edək ki, aksiya iştirakçıları mitinqin gedişində Türkiyədəki dağıdıcı təbii fəlakətdən zərərçəkənlərə dəstək olmaq məqsədilə maddi yardım toplayıblar. Maddi yardım aksiyanın Təşkilat Komitəsi tərəfindən AFAD-ın hesabına köçürülüb.
Xatırladaq ki, xaricdəki Azərbaycan icmaları və diaspor təşkilatlarının Xocalı soyqırımı ilə bağlı kütləvi dinc aksiyaları bir neçə ildir ənənəvi xarakter alıb və bu, nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların geniş məlumatlandırılmasına, nəticədə informasiyalı xarici çevrənin əhatə dairəsinin genişlənməsinə birbaşa təsir edir. Azərbaycan diasporunun 2019-cu ildə Brüsseldə keçirdiyi I Ümumavropa Qarabağ mitinqi, 2020-ci ildə Berlində Brandenburq qapıları qarşısındakı Paris meydanında keçirdiyi II Ümumavropa Qarabağ mitinqi və 2022-ci ildə Vaşinqtonda Kapitoli binasının qarşısında təşkil edilən Ümumamerika Xocalı mitinqi beynəlxalq ictimaiyyətin soyqırımla bağlı məlumatlandırılmasında xüsusi rol oynayıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_683bc5627b7e34eaea2ecf043_o.jpg
На знаменитой площади Хельденплац в столице Австрии Вене состоялась акция в связи с 31-й годовщиной Ходжалинского геноцида.
В акции приняли участие более 1000 наших соотечественников, прибывших из 74 городов 31 страны, члены общины, представители диаспорских организаций и народов, питающих дружественное отношение к нашей стране.
На мероприятии, начавшемся с исполнения государственного гимна Азербайджана, минутой молчания была почтена светлая память шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность родины, и жертв Ходжалинского геноцида. Наши соотечественники, а также поддерживающие их иностранцы развевали флаги Азербайджана и стран проживания, демонстрировали плакаты с лозунгами, отражающими призыв к миру признать Ходжалинский геноцид, а также проявить справедливость.
Участники на английском, литовском, сербском, немецком, итальянском, французском, греческом, польском, иврите, азербайджанском, грузинском, норвежском, финском, испанском, турецком языках довели до внимания информацию о Ходжалинском геноциде, а также то, что азербайджанский народ 31 год ждет справедливости, потребовали дать этому чудовищному военному преступлению политико-правовую оценку, привлечь виновных к ответственности перед международным правосудием.
На акции, где был показан документальный фильм, посвященный Ходжалинскому геноциду, память жертв геноцида была почтена исполнением классической музыки, проведены флешмобы, вызвавшие интерес у местной общественности.
Представители диаспоры выложили свечами надпись “Xoджалы 613”, что явилось отражением правды о геноциде, произвело особое впечатление на окружающих и вызвало большой интерес у местной общественности.
В рамках мероприятия городской общественности были розданы буклеты, отражающие правду о Ходжалинском геноциде.
В заключение на английском и немецком языках было представлено заявление акции.
Отметим, что в ходе митинга участники мероприятия собрали материальную помощь с целью оказания поддержки пострадавшим от разрушительного стихийного бедствия в Турции. Maтериальная помощь была перечислена Организационным комитетом акции на счет AFAD.
Напомним, что массовые мирные акции азербайджанских общин за рубежом и диаспорских организаций вот уже несколько лет, как приняли традиционный характер, что непосредственно влияет на обстоятельное информирование влиятельных международных организаций, и как результат – на расширение сферы охвата информированных внешних кругов. Проведенный азербайджанской диаспорой в 2019 году в Брюсселе I Общеевропейский карабахский митинг, в 2020 году на Парижской площади перед Бранденбургскими воротами в Берлине - II Общеевропейский карабахский митинг и организованный в 2022 году перед зданием Капитолия в Вашингтоне Общеамериканский ходжалинский митинг сыграли особую роль в информировании международной общественности о геноциде.