https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_23324fdfe8e197dd2dd97112b_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova fevralın 21-də Almaniya Federativ Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı yeni səfiri Ralf Horlemann ilə görüşüb.
Səfiri Azərbaycanda diplomatik fəaliyyətə başlaması münasibətilə təbrik edən spiker, ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Görüşdə qeyd olunub ki, Azərbaycan və Almaniya dost və tərəfdaş ölkələrdir. Ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətlər siyasi, iqtisadi, ticarət, turizm və digər sahələrdə uğurla inkişaf edir və əlaqələrimizin bundan sonra daha da genişləndirilməsi üçün yaxşı imkanlar var. Bildirilib ki, ötən il iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi tamam olub. Bu illər ərzində ikitərəfli münasibətlərin inkişafında yüksək səviyyəli səfərlər, görüşlər müstəsna rol oynayıb. Vurğulanıb ki, Azərbaycan Almaniya ilə həm ikitərəfli qaydada, həm də Avropa İttifaqı çərçivəsində uğurla əməkdaşlıq edir.
Görüşdə, həmçinin ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın inkişafında parlamentlərimizin rolunun əhəmiyyəti, qarşılıqlı səfərlərin və səmərəli dialoqun bu istiqamətdə önəmi ifadə edilib. Həmçinin dostluq qruplarının fəaliyyəti, onların parlamentlərarası əlaqələrin inkişafında rolu qeyd olunub. Vurğulanıb ki, dostluq qrupları müntəzəm dialoq, görüşlər vasitəsilə parlamentlər arasında körpü rolunu oynaya bilərlər.
Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycanda mövcud olan tolerantlıq, multikultural dəyərlər barədə məlumat verərək, qeyd edib ki, 2017-ci ildə Cənubi Qafqaz regionunda alman məskənlərinin salınmasının 200 illiyi tamam olub. 200 il bundan əvvəl Azərbaycanda məskunlaşmış almanların mədəni irsinə dövlətimiz tərəfindən qayğı göstərilir. Bu da Azərbaycanda mövcud olan tolerantlıq mühitinin, multikultural dəyərlərin səviyyəsinin bariz göstəricisidir.
Görüşdə Azərbaycanın Vətən müharibəsində əldə etdiyi qələbə, ərazi bütövlüyümüzün bərpa olunması, hazırda işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, Azərbaycanın sülhün əldə olunması istiqamətində səyləri və Ermənistanın bu prosesə maneə yaradan təxribatları barədə də geniş məlumat verilib. Milli Məclisin sədri xatırladıb ki, fevralın 18-də Almaniyanın Münxen şəhərində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Amerika Birləşmiş Ştatlarının Dövlət katibi Antoni Blinken və Ermənistan Respublikasının baş naziri Nikol Paşinyan ilə birgə görüşündə də sülhün əldə olunması ilə bağlı danışıqlar aparılıb və ölkəmizin beynəlxalq hüquqa, tarixi ədalətə söykənən mövqeyi bir daha diqqətə çatdırılıb.
Həmçinin son dövrlər Laçın yolu ətrafında mövcud olan vəziyyətlə bağlı məlumat verən spiker Sahibə Qafarova vurğulayıb ki, Azərbaycan Laçın yolu boyunca hər iki istiqamətdə vətəndaşların, nəqliyyat vasitələrinin və yüklərin hərəkətinin təhlükəsizliyinə təminat verir. Buna baxmayaraq, Ermənistan iki ildən artıqdır ki, Laçın yolundan mina, hərbi sursat, şəxsi heyət və talan edilmiş təbii sərvətlərin daşınması üçün istifadə edir. Laçın yolunun, guya Azərbaycan tərəfindən bağlanması, Azərbaycan torpaqlarında yaşayan erməni sakinlərin blokadaya məruz qalmaları, guya humanitar böhran yaranması ilə bağlı Ermənistan tərəfinin bəyanatları tamamilə əsassızdır və Ermənistan beynəlxalq ictimaiyyəti aldatmaq məqsədilə manipulyasiya ilə məşğuldur.

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_23324fdfe8e197dd2dd97112b_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова пожелала новому послу Федеративной Республики Германия в Азербайджанской Республике Ральфу Хорлеманну успехов в работе и поздравила его с началом дипломатической миссии в нашей стране.
На встрече было сказано, что Азербайджан и Германия – дружественные государства и партнёры, двусторонние взаимоотношения которых успешны в политической и экономической плоскостях, а также в торговле, туризме и прочих сферах, и что есть хорошие возможности для расширения взаимодействия между нами. Азербайджано-германским дипломатическим отношениям в 2022-м году исполнилось тридцать лет. Наши связи развивались всё это время, во многом благодаря и встречным визитам и встречам высокого уровня. Г-жа Гафарова подчеркнула во время беседы плодотворное сотрудничество Азербайджана с Германией и в двустороннем формате, и в рамках Европейского Союза.
Говорилось также о значении наших парламентов в развитии двустороннего сотрудничества, о важности двусторонних поездок и продуктивного диалога; была отмечена деятельность групп дружбы и их вклад в рост межпарламентских уз. Эти группы своими регулярными контактами, общением и встречами выступают в роли связующих звеньев между двумя законодательными собраниями.
Спикер Гафарова сообщила г-ну Хорлеманну об азербайджанских устоях толерантности и мультикультурализма, упомянув притом исполнившееся в 2017-м году двухсотлетие основанию немецких поселений на Южном Кавказе и заботу государства о культурном наследии немецких поселенцев – заботу, вновь явственно говорящую об обстановке толерантности и об уровне мультикультурализма и его ценностей, поддерживаемых в Азербайджане.
Затем были затронуты победа Азербайджана в Отечественной войне, восстановление целостности территории страны, текущее восстановление, возрождение вызволенных из гнёта оккупации земель, усилия Азербайджана, направленные на достижение мира, и мешающие мирному процессу провокации Армении. Говорилось о них обстоятельно. Сагиба Гафарова вспомнила обсуждение мер достижения мира на проведённой 18-го февраля в Мюнхене встрече президента Азербайджана Ильхама Алиева с госсекретарём США Энтони Блинкеном и премьер-министром Армении Николом Пашиняном. Занимаемая нашим государством позиция опирается на международное право и историческую справедливость, подчеркнула глава азербайджанского парламента.
Посол Германии был информирован и о текущей ситуации с Лачынской дорогой – Сагиба Гафарова подчеркнула, что Азербайджан обеспечивает безопасность передвижения в оба конца граждан, транспортных средств и грузов по этой дороге. А вот Армения уже дольше двух лет злоупотребляет этой дорогой для перевозки мин, боеприпасов, военнослужащих – и для вывоза награбленных в Азербайджане природных богатств. Заявления армянской стороны о якобы перекрытии этой дороги Азербайджаном, о блокаде проживающих на азербайджанской земле армян и о создавшемся гуманитарном кризисе совершенно безосновательны – Армения всего лишь прибегает к подобным ухищрениям в попытке сбить с толку международную общественность, заявила г-жа Гафарова.