Kaspersky-nini apardığı sorğuya* görə, şirkətlərin 53%-i mümkün kiberrisklər, həmçinin onların qarşısını almaq haqqında məlumat və anlayış çatışmazlığı ucbatından yeni layihələrin işə salınmasında çətinliklərlə üzləşiblər. Əksər hallarda müdafənin təşkilinin mümkün üsulları barədə məlumatsızlıq yeni İT həllərinin tətbiqindən (40%), planlaşdırılan biznes layihələrinin başladılmasından (38%) və korporativ siyasətdə dəyişikliklərdən (39%) imtinaya səbəb olub.
Həmçinin, hər dörd şirkətdən üçü (74%) aralarında mövcud cihazlarla uyğunsuzluq (34%), texniki xidmət çətinliyi (34%), məhsuldarlıq problemlərinin də (35%) olduğu müxtəlif səbəblərdən dolayı uyğun müdafiə həllini tapa bilməyib. Bu cür çətinliklərin daha çox ixtisaslaşmış proqram təminatları, məsələn, sənaye və əşyaların internetində istifadə olunan proqramlara xas olduğu meydana çıxıb.
Biznesin inkişafı və ya transformasiyası zamanı kibetəhdidlərə qarşı müdafiəni genişləndirmək də vacibdir. Eyni zamanda, Accenture konsaltinq şirkətinin sorğusuna görə, şirkətlərin təxminən 80%-i innovasiyaları onların müdafiəsi üçün həllərdən daha tez tətbiq edirlər. Törəmə şirkətlərin meydana çıxması, yeni məhsulların hazırlanması, rəqəmsallaşma, uzaqdan işə keçid korporativ şəbəkələrin kibertəhlükəsizlik baxımından yenidən təşkilini tələb edir. Daha çox əlavə müdafiə alətlərinin tətbiqi, lisenziyaların sayının artırılması və korporativ təhlükəsizlik siyasətinin dəyişdirilməsinin vacibliyi ön plana çıxır.
“Kibertərhlükəsizlik, xüsusilə sənaye, nəqliyyat, əşyaların interneti kimi sahələrdə biznesin davamlı inkişafının təminatıdır. Buna görə də, istənilən yeni həllin tətbiqi zamanı şirkətlərə riskləri qiymətləndirmək və adekvat müdafiə tədbirləri müəyyən etməyi tövsiyə edirik. Özünü təhdidlərdən maksimum şəkildə qorumaq üçün, kiberimmunitetə malik sistemlərə etibar etməyi məsləhət görürük, çünki onlar hətta inkişaf mərhələsində belə rəqəmsal hücumlara qarşı təməl müqavimət imkanına sahibdirlər”, - deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı nümayəndəsi Müşviq Məmmədov bildirib.
Kibermüdafiənin mövcud səviyyəsini saxlamaq üçün Kaspersky şirkətlərə aşağıdakı tədbirləri görməyi tövsiyə edir:
- İş cihazlarının müdafiəsi, təhdidlərin aşkarlanması və onlara cavab verilməsi üzrə həllər əsasında infrastrukturun hərtərəfli müdafiəsini təmin edin. XDR sinfindən olan müasir həllər, məsələn, Kaspersky Symphony XDR həlli bir-biri ilə tam sinxronlaşdırılmış məhsullar əsasında mürəkkəb təhdidlərə qarşı hərtərəfli müdafiə qurmağa, İT mütəxəssislərini kiberhücumlar haqqında dünya üzrə ən aktual xəbərlərlə təmin etməyə, o cümlədən, istənilən İT sualı haqqında bir pəncərə rejimində lazımi məlumatları əldə etməyə imkan verir.
- Müdafiə həlli seçərkən AV-TEST, NSS Labs, SE Labs, AV-Comparatives və ICSA kimi müstəqil laboratoriyaların test nəticələrini, həmçinin, məsələn, Gartner Peer Insights kimi istifadəçi rəyləri reytinqlərini araşdırın.
- Sənaye idarəetmə sistemləri (TP AİS) üçün zəifliklər bazasına malik təhdid analizi xidmətlərindən, məsələn, Kaspersky Threat Intelligence Portal-dan istifadə edin. Onlar zəifliklər haqqında məlumatları toplayır və əgər yamaqlar yoxdursa və ya həllin uyğunsuzluğu, yaxud hər hansı digər səbəblərdən dolayı onları quraşdırmaq mümkün deyilsə, həmin məlumatların nəticələrin aradan qaldırlması üçün dərhal istifadəsinə imkan verir.
- Əşyaların interneti və ya avtomobil layihələrinin icrası zamanı təməldən təhlükəsiz (secure-by-design) olan sistemlərə diqqət yetirin. Məsələn, KasperskyOS əksər hücumları zərərsizləşdirən kiberimmunitet yönümlü yanaşma əsasında tətbiq edilir.
* “Biznesin informasiya təhlükəsizliyi” sorğusu Kaspersky tərəfindən 2021-ci ilin may-iyun aylarında aparılıb. Sorğuda 31 ölkədən olan 50-dən çox əməkdaşa malik şirkətləri təmsil edən 4303 mütəxəssis iştirak edib.

По данным исследования «Лаборатории Касперского»*, 53% компаний сталкивались с невозможностью запустить новые проекты из-за недостатка знаний о возможных киберрисках и понимания, как их предотвратить. Чаще всего неосведомлённость о возможных методах организации защиты приводила к отказу от внедрения новых IT-решений (40%), старта планируемых бизнес-проектов (38%) и изменений в корпоративной политике (39%).
Также три из четырёх (74%) компаний не могли найти подходящее защитное решение по разным причинам, среди которых — его несовместимость с имеющимся оборудованием (34%), трудности с обслуживанием (34%), проблемы с производительностью (35%). Такие осложнения наиболее характерны в случаях, когда речь идёт о специализированном ПО, например промышленном или используемом в интернете вещей.
При развитии или трансформации бизнеса важно расширять и защиту от киберугроз. В то же время согласно опросу Accenture, почти 80% организаций внедряют инновации быстрее, чем защиту для них. Появление дочерних компаний, разработка новых продуктов, цифровизация, переход на удалённую работу требуют реорганизации корпоративных сетей с точки зрения кибербезопасности. Чаще всего возникает необходимость внедрить дополнительные инструменты защиты, увеличить количество лицензий и изменить корпоративную политику безопасности.
«Кибербезопасность — залог устойчивого развития бизнеса, особенно в критически важных сферах, таких как промышленность, транспорт, интернет вещей. Поэтому при внедрении любого новаторского решения мы советуем компаниям оценивать риски и подбирать адекватные меры защиты. Чтобы максимально обезопасить себя от угроз, рекомендуем опираться на киберимунные системы — в них еще на этапе разработки закладывается врождённая устойчивость к цифровым атакам», — комментирует Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.
Чтобы поддерживать актуальный уровень киберзащиты, «Лаборатория Касперского» рекомендует организациям применять следующие меры:
- Обеспечьте комплексную защиту инфраструктуры на основе надёжных решений по защите рабочих устройств, обнаружению и реагированию на угрозы. Современные решения класса XDR, например Kaspersky Symphony XDR, позволяет выстроить всеобъемлющую защиту от сложных угроз на основе полностью синхронизированных друг с другом продуктов, обеспечить специалистов ИБ самой актуальной информацией о кибератаках по всему миру, а также в режиме одного окна получать необходимую поддержку по любому вопросу ИБ.
- При выборе защитного решения изучайте результаты тестов независимых лабораторий, таких как AV-TEST, NSS Labs, SE Labs, AV-Comparatives и ICSA, а также отзывы пользователей, например Gartner Peer Insights.
- Для промышленных систем управления (АСУ ТП) используйте сервисы анализа угроз с базами уязвимостей, например Kaspersky Threat Intelligence Portal. Он собирает данные об уязвимостях и позволяет немедленно воспользоваться ими для разработки мер по смягчению последствий, если патчей ещё нет или они не могут быть установлены из-за проблем с совместимостью решений или по каким-либо другим причинам.
- В случае IoT- или автомобильных проектов обратите внимание на системы, безопасные по умолчанию (secure-by-design). Например, в KasperskyOS реализован кибериммунный подход, который делает большинство атак неэффективными.
* Опрос «Информационная безопасность бизнеса» проведён «Лабораторией Касперского» в мае-июне 2021 года. В нём приняли участие 4 303 специалиста из компаний с более чем 50 сотрудниками из 31 страны.