https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_96de4e013cd2eed812c759de3_o.jpg
Fevralın 17-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Xalq rəssamı Arif Hüseynovun əsərlərindən ibarət “Azərbaycan nağılı” adlı sərginin açılış mərasimi keçirilib.
Sərgi Arif Hüseynovun 80 illik yubileyi və yaradıcılığının 55-ci ili münasibətilə Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Mədəniyyət komitəsi, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi, “Azərxalça” ASC və Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Burada görkəmli qrafika ustası Arif Hüseynovun geniş və rəngarəng yaradıcılıq aləmindən bir silsilə – onun Azərbaycan xalq nağıllarına, hər kəsin tanıdığı və sevdiyi nağıl obrazlarına həsr etdiyi 54 qrafik lövhə nümayiş olunur.
“Azərbaycan nağılı” sərgisinin ekspozisiyasına daxil olan, rəssamın ilk dəfə rəqəmsal çap formatında işlədiyi rəsm əsərlərində nağıllarımıza parlaq və fərdi cizgilərlə yeni həyat bəxş edilib, onlardakı sehir, müdriklik, gözəllik, ülviyyət, xalqımızın mifoloji dünyagörüşü xüsusi peşəkarlıqla təsvir olunub. Arif Hüseynovun özünəməxsus, orijinal üslubda əsl sənətkarlıq və sevgi ilə yaratdığı bu əsərlər Azərbaycanın xovsuz və xovlu xalçalarının məşhur kompozisiyaları ilə haşiyələnib.

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_96de4e013cd2eed812c759de3_o.jpg
On February 17, the Azerbaijan National Carpet Museum hosted the exhibition “Azerbaijani Fairytale” displaying artworks by People’s Artist Arif Huseynov.
The exhibition is dedicated to the 80th anniversary of Arif Huseynov and the 55th anniversary of his creativity. The event was organized by the Culture Committee of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan National Carpet Museum, the Azerkhalcha OJSC, and the Union of Artists of Azerbaijan.
The exhibition displays a significant part of the outstanding graphic artist Arif Huseynov’s rich creativity, 54 graphic boards dedicated to the Azerbaijani folk tales and their characters known and loved by everyone.
These works created by Arif Huseynov with true craftsmanship and love in a unique, original style are framed with famous compositions of flat and pile Azerbaijani carpets.