https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_96de4e013cd2eed812c759de3_o.jpg
Fevralın 17-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Xalq rəssamı Arif Hüseynovun əsərlərindən ibarət “Azərbaycan nağılı” adlı sərginin açılış mərasimi keçirilib.
Sərgi Arif Hüseynovun 80 illik yubileyi və yaradıcılığının 55-ci ili münasibətilə Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Mədəniyyət komitəsi, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi, “Azərxalça” ASC və Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Burada görkəmli qrafika ustası Arif Hüseynovun geniş və rəngarəng yaradıcılıq aləmindən bir silsilə – onun Azərbaycan xalq nağıllarına, hər kəsin tanıdığı və sevdiyi nağıl obrazlarına həsr etdiyi 54 qrafik lövhə nümayiş olunur.
“Azərbaycan nağılı” sərgisinin ekspozisiyasına daxil olan, rəssamın ilk dəfə rəqəmsal çap formatında işlədiyi rəsm əsərlərində nağıllarımıza parlaq və fərdi cizgilərlə yeni həyat bəxş edilib, onlardakı sehir, müdriklik, gözəllik, ülviyyət, xalqımızın mifoloji dünyagörüşü xüsusi peşəkarlıqla təsvir olunub. Arif Hüseynovun özünəməxsus, orijinal üslubda əsl sənətkarlıq və sevgi ilə yaratdığı bu əsərlər Azərbaycanın xovsuz və xovlu xalçalarının məşhur kompozisiyaları ilə haşiyələnib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_96de4e013cd2eed812c759de3_o.jpg
17 февраля в Азербайджанском национальном музее ковра состоялась церемония открытия выставки народного художника Арифа Гусейнова «Азербайджанская сказка».
Выставка, приуроченная к 80-летию со дня рождения Арифа Гусейнова и 55-летию его творческой деятельности, организована Комитетом по культуре Милли Меджлиса Азербайджанской Республики, Министерством культуры Азербайджанской Республики, Азербайджанским национальным музеем ковра, ОАО «Азерхалча» и Союзом художников Азербайджана.
В экспозиции представлена одна из серий красочного творческого мира выдающегося художника-графика Арифа Гусейнова, состоящая из 54 графических листов и посвященная азербайджанским народным сказкам, их известным и всеми любимым персонажам.
Произведения, вошедшие в экспозицию выставки «Азербайджанская сказка», художник впервые создал в формате цифровой печати, где они получили новую жизнь в ярких и индивидуальных чертах, мастерски отображающих волшебство, мудрость, красоту, величие этих сказок, мифологическое мировоззрение нашего народа. Эти работы, созданные Арифом Гусейновым в неповторимом, оригинальном стиле с настоящим мастерством и любовью, обрамлены знаменитыми композициями безворсовых и ворсовых азербайджанских ковров.