5 aprel 2022-ci il, Bakı – 5 aprel tarixində AZAL prezidenti Cahangir Əsgərovun və İsrailin turizm naziri Yoel Razvozovun görüşü keçirilib.
Tərəflər ölkələr arasında, o cümlədən mülki aviasiya və turizm sahəsində əməkdaşlığın yüksək səviyyədə olduğunu qeyd ediblər. AZAL prezidenti və İsrailin turizm naziri yüksək tələbatla əlaqədar iki ölkə arasında birbaşa reyslərin sayının artırılması imkanları barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
«“COVİD-19” ilə bağlı bir sıra məhdudiyyətlərin yumşaldılmasından sonra İsrail Azərbaycan aviaşirkətinin müntəzəm uçuşları bərpa etdiyi ilk istiqamətlərdən biri olub. Hazırda AZAL aviaşirkəti Bakı-Təl-Əviv-Bakı marşrutu üzrə həftədə iki dəfə uçuşlar yerinə yetirir», - deyə Cahangir Əsgərov bildirib.
Görüşün yekunları üzrə AZAL-ın yay uçuş cədvəli çərçivəsində Təl-Əvivə reyslərin sayını həftədə 5 dəfəyə qədər artıracağı barədə qərar qəbul edilib.
Cahangir Əsgərovun sözlərinə görə, İsrailin “İsrair Airlines” və “Arkia” aviaşirkətlərinə də Bakıya müntəzəm reyslərin yerinə yetirilməsi üçün icazə verilib.
İsrailin turizm naziri Yoel Razvozov bildirib ki, reyslərin sayının artması Azərbaycan ilə İsrail arasında münasibətlərin daha da möhkəmlənməsinə, həmçinin turizm əlaqələrinin genişlənməsinə xidmət edəcək. O qeyd edib ki, ölkələr arasında aviadaşımaların əvvəlki həcminin bərpasında hər iki tərəf maraqlıdır.
Görüşün sonunda mülki aviasiya sahəsində uğurlu tərəfdaşlığın möhkəmləndirilməsi məqsədilə gələcək əməkdaşlıq haqqında razılıq əldə edilib.

5 апреля 2022 года, Баку – Во вторник, 5 апреля, прошла встреча президента AZAL Джахангира Аскерова и министра туризма Израиля Йоэля Развозова.
Стороны отметили высокий уровень сотрудничества между странами, в том числе, в сфере гражданской авиации и туризма. Президент AZAL и министр туризма Израиля обменялись мнениями о возможностях увеличения количества прямых рейсов между двумя странами в связи с возникшим высоким спросом.
«После послабления странами ряда ограничений по COVID-19 Израиль стал одним из первых направлений, по которому азербайджанская авиакомпания возобновила регулярные полеты. В настоящее время авиакомпания AZAL по маршруту Баку-Тель-Авив-Баку выполняет полеты два раза в неделю», - сообщил Джахангир Аскеров.
По итогам встречи было принято решение, что в рамках летнего расписания AZAL увеличит число рейсов в Тель-Авив до 5 раз в неделю.
По словам Джахангира Аскерова, израильским авиакомпаниям Israir Airlines и Arkia также выдано разрешение на выполнение регулярных рейсов в Баку.
Министр туризма Израиля Йоэль Развозов отметил, что увеличение рейсов послужит дальнейшему укреплению отношений между Азербайджаном и Израилем, а также расширению туристических связей. Он отметил, что существует взаимный интерес в восстановлении прежнего объема авиаперевозок между странами.
На встрече была достигнута договоренность о дальнейшем сотрудничестве с целью укрепления успешного партнерства в сфере гражданской авиации.