5 aprel 2022-ci il, Bakı – 5 aprel tarixində AZAL prezidenti Cahangir Əsgərovun və İsrailin turizm naziri Yoel Razvozovun görüşü keçirilib.
Tərəflər ölkələr arasında, o cümlədən mülki aviasiya və turizm sahəsində əməkdaşlığın yüksək səviyyədə olduğunu qeyd ediblər. AZAL prezidenti və İsrailin turizm naziri yüksək tələbatla əlaqədar iki ölkə arasında birbaşa reyslərin sayının artırılması imkanları barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
«“COVİD-19” ilə bağlı bir sıra məhdudiyyətlərin yumşaldılmasından sonra İsrail Azərbaycan aviaşirkətinin müntəzəm uçuşları bərpa etdiyi ilk istiqamətlərdən biri olub. Hazırda AZAL aviaşirkəti Bakı-Təl-Əviv-Bakı marşrutu üzrə həftədə iki dəfə uçuşlar yerinə yetirir», - deyə Cahangir Əsgərov bildirib.
Görüşün yekunları üzrə AZAL-ın yay uçuş cədvəli çərçivəsində Təl-Əvivə reyslərin sayını həftədə 5 dəfəyə qədər artıracağı barədə qərar qəbul edilib.
Cahangir Əsgərovun sözlərinə görə, İsrailin “İsrair Airlines” və “Arkia” aviaşirkətlərinə də Bakıya müntəzəm reyslərin yerinə yetirilməsi üçün icazə verilib.
İsrailin turizm naziri Yoel Razvozov bildirib ki, reyslərin sayının artması Azərbaycan ilə İsrail arasında münasibətlərin daha da möhkəmlənməsinə, həmçinin turizm əlaqələrinin genişlənməsinə xidmət edəcək. O qeyd edib ki, ölkələr arasında aviadaşımaların əvvəlki həcminin bərpasında hər iki tərəf maraqlıdır.
Görüşün sonunda mülki aviasiya sahəsində uğurlu tərəfdaşlığın möhkəmləndirilməsi məqsədilə gələcək əməkdaşlıq haqqında razılıq əldə edilib.

April 5, 2022, Baku – On Tuesday, April 5, a meeting was held between AZAL President Jahangir Askerov and Israeli Tourism Minister Yoel Razvozov.
The parties noted the high level of cooperation between the countries, including in the field of civil aviation and tourism. The President of AZAL and the Minister of Tourism of Israel exchanged views on the possibility of increasing the number of direct flights between the two countries due to the high demand.
“After countries eased a number of restrictions on COVID-19, Israel became one of the first destinations to which the Azerbaijani airline resumed regular flights. Currently, AZAL operates flights on the Baku-Tel-Aviv-Baku route twice a week,” Jahangir Askerov said.
As a result of the meeting, it was decided that within the framework of the summer schedule, AZAL will increase the number of flights to Tel Aviv up to 5 times a week.
According to Jahangir Askerov, Israeli airlines “Israir Airlines” and “Arkia” have also been issued permission to operate regular flights to Baku.
Israeli Minister of Tourism Yoel Razvozov noted that the increase in flights will further strengthen relations between Azerbaijan and Israel, as well as expand tourism ties. He noted that there is mutual interest in restoring the previous volume of air transportation between the countries.
As a result of the meeting, an agreement was reached on further cooperation in order to strengthen a successful partnership in the field of civil aviation.