https://www.innews.az/uploads/news/2022-04/_innews_1736e674b500fb67a7b3ad992_o.jpg
Bakı, 6 aprel 2022-ci il – Qazaxıstanın Bakıdakı Səfiri Serjan Abdıkarimov M.F.Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanasına sonradan Qarabağın kitabxanalarına göndəriləcək kitabların verilməsi mərasimdə iştirak edib.
Ölkənin və regionun ən qədim kitabxanın fonduna 500-dən çox kitabın verilməsi Qazaxıstan Respublikası ilə Azərbaycan Respublikası arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi çərçivəsində baş tutub.
Ötürülən kitablar arasında tarixi, bədii, elmi və maarifedici kitablar, o cümlədən qazax nəsrin və poeziyanın antologiyası yer tutub. Səfirlik tərəfindən dərc olunan və Azərbaycan dilinə tərcümə olunmuş qazax yazıçıların əsərləri də təqdim olunub: “Qazax xanlığı: başlanğıcı, ənənələri və irsi”, “Alaş Orda” elmi məqalələrin toplusu, “Koblandı Batır” qazax milli-qəhrəmanlıq eposu, N.Məmmədov-Tağısoyun “Muxtar Auezovun yaradıcılığı: ənənədən novatorluğa qədər”, Rollan Seysenbayevin “Dünyanın çökdüyü gün” əsərləri və s.
Diplomat mərasimdə çıxış edərək, vurğulayıb ki, qarşılıqlı kitab mübadiləsi, qazax və Azərbaycan ədəbiyyatı mərkəzlərin açılışı xalqlarımıza və yeni nəsillərə ümumi tarixi, mədəni və dil kökləri, çoxəsrlik dostluğu və mənəvi birliyi haqqında nəşriyyat məhsulları vasitəsilə məlumat verilməsi üçün əla imkandır. Səfir, hədiyyə olunan kitabların iki qardaş xalqların mədəni və təhsil qarşılıqlı zənginləşdirilməsinə və Qarabağda kitabxanaların dirçəlməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Milli Kitabxananın Direktoru Kərim Tahirov aksiyaya dəstək verilməsinə görə təşəkkürünü bildirib və qeyd edib ki, ildən ilə daha çox sayda kitab, məqalə, toplu gələcək nəsillər üçün hədiyyə verilir: “Bu kitablar gələcək nəsillər üçün önəmlidir. Təbii ki, Azərbaycan dilində olan qazax yazıçıların kitabları da Qarabağ kitabxanaların kitab fondunu zəngin edəcək”.
Tərəflər ikitərəfli əməkdaşlığın aktual istiqamətləri, təcrübə mübadiləsi və qarşılıqlı informasiya dəstəyinin göstərilməsi məqsədilə qarşıdan gələn tədbirlərlə və kitab sərgilərlə bağlı məsələləri müzakirə ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-04/_innews_1736e674b500fb67a7b3ad992_o.jpg
Баку, 6 апреля 2022 года - Посол Казахстана в Баку Сержан Абдыкаримов принял участие в церемонии передачи книг Национальной библиотеке Азербайджана имени М.Ф.Ахундова, которые впоследствии будут направлены в библиотеки Карабаха.
Передача более 500 изданий в фонд старейшей библиотеки страны и региона состоялась под знаком 30-летия установления дипломатических отношений между Республикой Казахстан и Азербайджанской Республикой.
Среди переданных книг ряд исторической, художественной, научной и познавательной литературы, а также антологии казахской прозы и поэзии. Имеются труды казахских писателей, изданные Посольством и переведенные на азербайджанский язык: «Казахское ханство: истоки, традиции и наследие», сборник научных статей «Алаш Орда», казахский народно-героический эпос «Кобланды батыр», «Творчество Мухтара Ауэзова: от традиции к новаторству» Н.Мамедова-Тагисой, «День, когда рухнул мир» Роллана Сейсенбаева и другие.
Выступая на церемонии, дипломат подчеркнул, что взаимный книгообмен, открытие центров казахской и азербайджанской литературы - это прекрасная возможность рассказать нашим народам и новым поколениям об общих исторических, культурных и языковых корнях, многовековой дружбе и духовном единении посредством печатных изданий. Посол выразил уверенность, что переданные в дар книги будут способствовать культурному и образовательному взаимообогащению двух братских народов и возрождению библиотек Карабаха.
Директор Национальной библиотеки Карим Тахиров поблагодарил за поддержку акции и отметил, что ежегодно большое количество книг, статей, сборников передается в наследство молодежи: «Эти книги важны для будущего поколения. И, конечно, книги казахских писателей на азербайджанском языке также обогатят книжный фонд библиотек Карабаха».
Стороны обсудили актуальные направления двустороннего сотрудничества, вопросы предстоящих мероприятий и книжных выставок с целью обмена опытом и оказания взаимной информационной поддержки.