https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_67caf5b80d7cddf10237738f0_o.jpg
Beynəlxalq Astronavtika Konqresi çərçivəsində keçiriləcək “Qlobal çağırışlar və imkanlar: kosmosa şans verək” mövzusunda elm müsabiqəsində iştirak etmək imkanı qazanmaq üçün az vaxt qalıb.
Müsabiqə iştirakçılara elmi iş və ya məqalələrini 2-6 oktyabrda Bakı şəhərində təşkil olunacaq kosmik sahənin ən böyük tədbirində – Beynəlxalq Astronavtika Konqresində təqdim etmək fürsətini verir.
Məqalə üzrə hazırlanmış xülasənin (abstract) təqdim olunması üçün son tarix 28 fevral 2023-cü ildir.
Müəllif Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasının saytında qeydiyyatdan keçdikdən sonra hesab yaradıb aidiyyəti bölmə üzrə məqalənin xülasə hissəsini yükləyə bilər.
Müsabiqədə kimlər iştirak edə bilər?
Müsabiqədə hər kəs, həmçinin aşağıdakı kateqoriyalardan ən azı birinə uyğun olan müəlliflər iştirak edə bilər:
- Əyani təhsil alan tələbələr
- Gənc mütəxəssislər (35 yaşadək)
- Orta ixtisas təhsili və ya ali məktəblərin müəllimləri
- Təqaüddə olan alim, professor və müəllimlər
- STEAM təhsili sahəsində fəaliyyət göstərənlər
Elmi işlər aşağıda qeyd olunan meyarlar əsasında qəbul olunur:
- Elmi iş ingilis dilində “Microsoft Word” sənədində yazılmalıdır
- Hər müəllif bir neçə məqalə təqdim edə bilər
- Məqalənin xülasə hissəsi maksimum 400 sözdən ibarət olmalıdır
- Məqalə hazırlanarkən bütün müəlliflərin adı qeyd olunmalıdır; məqalə əsas müəllif tərəfindən qeydiyyatdan keçirilməlidir
Məqalənin strukturu aşağıdakı hissələrdən ibarət olmalıdır:
- Başlıqdakı bütün sözlər böyük hərflə yazılmalıdır
- Giriş hissə elmi işin məqsədini bildirməlidir
- Metodologiya bölməsi elmi işdə istifadə olunan metodları göstərməlidir
- Nəticələr və müzakirə hissəsində müəllif(lər) elmi işin yekun nəticələrini göstərməli, izah etməlidirlər; məqalədə cədvəl və ya qrafiklərdən istifadə yolverilməzdir
- Yekun hissədə məqaləni bir cümlədən çox olmayan fikirlə ifadə etmək arzuolunandır
Müsabiqəyə aşağıdakı sahələr üzrə elmi işlər təqdim etmək olar:
- Elm və tədqiqat – kosmosun gündəlik həyata təsiri, kosmik tədqiqatlar, kosmik tullantılar və Yerdən kənar tədqiqatlar da daxil olmaqla missiyaları təmin edən kosmik sistem və aparatlar
- Tətbiqlər və əməliyyatlar – Yerin müşahidəsi, rabitə, naviqasiya, insanın kosmik sahədə gördüyü işlər və kiçik peyklər üzrə daxil olmaqla davam edən və gələcək əməliyyat tətbiqləri
- Texnologiya – astrodinamika və kosmik sistemlər üçün ümumi texnologiyalar
- İnfrastruktur – kosmik sistemin daşınması, gələcək sistemlər və təhlükəsizlik daxil olmaqla, kosmik missiyaları təmin edən sistemlər
- Kosmos və cəmiyyət – kosmosun cəmiyyətlə qarşılıqlı əlaqəsi, o cümlədən təhsil, siyasət, iqtisadiyyat, tarix və hüquq sahələrinə təsiri
- Kosmik sahədə innovasiyalar
Qeyd edək ki, 2-6 oktyabr tarixində Azərbaycanda keçiriləcək Beynəlxalq Astronavtika Konqresində kosmos sahəsində dünyanın aparıcı agentlik və elmi mərkəzlərinin, beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri, eləcə də məşhur alimlər, özəl sektordan olan yüksək səviyyəli peşəkarlar, gənc tədqiqatçılar və tələbələr bir araya gələcəklər.

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_67caf5b80d7cddf10237738f0_o.jpg
Остались считанные дни для участия в научном конкурсе, который пройдёт в рамках Международного конгресса астронавтики (IAC 2023) под девизом «Глобальные вызовы и возможности: дайте космосу шанс».
Интеллектуалам со всего мира предоставляется возможность презентовать результаты собственных исследований и научных работ на самом крупном мероприятии космической индустрии. Представители мирового космического сообщества соберутся в Баку 2-6 октября 2023 года на ежегодном мероприятии, в рамках которого планируется проведение не только конгресса, но и порядка 180 технических сессий.
Oтправьте свои тезисы до 28 февраля 2023 года и станьте участником этого исторического события. Автору следует зарегистрироваться на сайте по ссылке и после создания личного кабинета загрузить тезисы в соответствующем разделе.
Право на участие в конкурсе получат все желающие, соответствующие как минимум одному из нижеперечисленных критериев:
- Студенты, получающие высшее образование на очном отделении
- Молодые специалисты (возрастом до 35 лет)
- Преподаватели среднего профессионального или высшего учебного заведения
- Вышедшие на пенсию учёные, профессора и преподаватели
- Лица, работающие в сфере STEAM-образования
Научные работы должны отвечать следующим требованиям:
- Научная работа должна быть представлена на английском языке и в формате Microsoft Word
- Одним автором может быть зарегистрировано несколько статей
- Тезисы научной статьи не должны превышать 400 слов
- В статье должны быть указаны все лица, принимавшие участие в её составлении, но зарегистрировать работу должен основной автор
Статья должна состоять из следующих частей:
- Заголовок пишется заглавными буквами
- Вводная часть должна отражать цель научной работы
- Методологическая часть содержит информацию о методах, использованных в научной работе
- Основная и заключительная части раскрывают сущность изучаемого явления с выводами и результатами, полученными авторами; В статье не допускается использование таблиц или графиков
- Желательно формулировать заключительную часть одним предложением
Научные работы могут быть представлены по следующим темам:
- Наука и исследование – посвящена всем аспектам исследования космоса и жизни человека во время полетов в космос, развитие технологий для исследования солнечной системы и внеземных цивилизаций, космическая медицина и биология, угрозы и устранение космического мусора
- Приложения и операции – существующие и будущие операционные приложения, используемые для наблюдения за Землей, в связи и навигации, пилотируемые космические проекты и малые спутники
- Технология – астродинамика и общие технологии для космических систем
- Инфраструктура – инженерия космических систем, обеспечивающих выполнение космических миссий, космическая транспортная система и наземная инфраструктура, будущие системы и их безопасность
- Космос и общество – взаимодействие космоса с обществом, включая приобщение к космосу через образование, политику, экономику, историю и культуру, космическое право