https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_6e1af282e9ce0f43127041123_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev Avstriyanın paytaxtı Vyana şəhərində keçirilmiş BMT-nin Kosmosdan Dinc Məqsədlərlə İstifadə üzrə Komitəsinin Elm və Texnika Altkomitəsinin (The Scientific and Technical Subcommittee of the United Nations Committee on the Peaceful Uses of Outer Space (COPUOS)) 60-cı sessiyasının işində iştirak edib. Rektor sessiya çərçivəsində Beynəlxalq Kosmik Hava Təşəbbüsü (International Space Weather Initiative (ISWI)) üzrə proqramın Rəhbər Komitəsinin yığıncağında da iştirak edib.
Tədbirlərin məqsədlərindən biri də müxtəlif ölkələrdə uyğun sahədə elmi-tədqiqat cihaz və alətlərinin yerləşdirilməsi, kadr hazırlığı üzrə birgə beynəlxalq səylərin davam etdirilməsidir. BDU-nun rektoru Azərbaycanda adıçəkilən sahələr üzrə elmi-tədqiqat işlərinin aparılması və kadr hazırlığının həyata keçirilməsi istiqamətində potensial əməkdaşlıq imkanları barədə “Azərbaycanda kosmik hava tədqiqatları” adlı, həmçinin 2022-ci il 31 oktyabr – 4 noyabr tarixlərində BMT-nin Xarici Kosmos Məsələləri üzrə Ofisi (UNOOSA) və BDU-nun birgə təşkilatçılığı ilə Bakı şəhərində keçirilmiş “United Nations/Azerbaijan Workshop on the International Space Weather Initiative: The Sun, Space Weather and Geosphere” beynəlxalq tədbirinin nəticələrinə və tövsiyələrinə dair məruzələrlə çıxış edib. Qeyd olunmalıdır ki, bu birgə tədbir haqqında altı səhifəlik hesabat BMT Baş Assambleyasına təqdim olunub və 2022-ci il 22 noyabr tarixində yayılıb.
Rektor səfər zamanı Beynəlxalq Nəzəri Fizika Mərkəzi (The Abdus Salam International Centre for Theoretical Physics (İCTP), İtaly) ilə əlaqələr və gənc kadr hazırlığı məsələləri, həmçinin BDU-da yaradılmış Mükəmməllik Mərkəzinin Astrokosmik və atmosfer tədqiqatları laboratiyasında müxtəlif istiqamətli elmi və tədris təyinatlı cihazların yerləşdirilməsi və müvafiq tədqiqat şəbəkələrinə qoşulma haqqında müzakirələr də aparıb. 2023-cü ildə Bakıda keçiriləcək İAC-2023 Beynəlxalq Astronavtika Konqresi haqqında suallar da cavablandırılıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_6e1af282e9ce0f43127041123_o.jpg
Ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчин Бабаев принял участие в работе 60-й сессии Подкомитета по науке и технологиям Комитета ООН по использованию космического пространства в мирных целях (The Scientific and Technical Subcommittee of the United Nations Committee on the Peaceful Uses of Outer Space (COPUOS)), которая прошла в столице Австрии городе Вене. В рамках сессии ректор также принял участие в заседании Руководящего комитета программы Международной инициативы по космической погоде (International Space Weather Initiative (ISWI)).
Одной из целей мероприятий является продолжение работы по размещению научно-исследовательских приборов и инструментов в соответствующей области в разных странах, подготовке кадров. Ректор БГУ выступил с докладом «Исследования космической погоды в Азербайджане» о возможностях страны в проведении соответствующих научно-исследовательских работ, подготовке кадров в указанных областях. Эльчин Бабаев также выступил с докладом о результатах и рекомендациях мероприятия «Международная инициатива по космической погоде: Рабочий семинар ООН/Азербайджана по солнцу, космической погоде и геосфере» («United Nations/Azerbaijan Workshop on the International Space Weather Initiative: The Sun, Space Weather and Geosphere»), которое прошло в Баку с 31 октября по 4 ноября 2022 года и было организовано совместно Управлением ООН по вопросам космического пространства (UNOOSA) и БГУ. Следует отметить, что отчет об этом мероприятии представлен и распространен на Генеральной Ассамблее ООН.
В ходе визита ректор БГУ обсудил взаимоотношения с Международным центром теоретической физики имени Абдуса Салама (Италия) (The Abdus Salam International Centre for Theoretical Physics (İCTP), İtaly) и вопросы подготовки молодых кадров, а также размещение приборов в лаборатории астрокосмических и атмосферных исследований БГУ и подключение к соответствующей исследовательской сети. Также даны ответы на вопросы о Международном астронавтическом конгрессе IAC-2023, который состоится в Баку в 2023 году.