Komitə sədri Qlobal Diaspor Sammitinin sessiyasında iştirak edib
Komitə sədri Qlobal Diaspor Sammitinin sessiyasında iştirak edib Komitə sədri Qlobal Diaspor Sammitinin sessiyasında iştirak edib
Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov bu il aprelin 1-dən işinə başlayan Qlobal Diaspor Sammiti-2022-nin sessiya iclasında iştirak edib.
Sessiyada Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, Ukrayna, İraq, Gürcüstan və bir sıra başqa dövlətlər də təmsil olunub.
İştirakçıları salamlayan və sammit təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirən Komitə sədri rəhbərlik etdiyi qurumla bir çox beynəlxalq təşkilatlar, eləcə də ayrı-ayrı ölkələrin müfaviq qurumları arasında memorandumlar imzalandığını, ortaq diaspor layihələrinin reallaşdırıldığını, əməkdaşlıq çərçivəsində nailiyyətlər əldə olunduğunu  diqqətə çatdırıb.
Sessiya iştirakçılarına əlavə olaraq Azərbaycanın uğurlu diaspor siyasəti, həyata keçirilən layihələr, o cümlədən Diaspor Gənclərinin Yay düşərgələri, “Liderliyin İnkişafı”, “Diaspor Gəncləri 1+1”, “Beyinqazanma” proqramları və digər layihələr haqqında ətraflı məlumat verilib, diasporun təşkilatlanması və beynəlxalq əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsi barədə danışılıb.
Xatırladaq ki, Qlobal Diaspor Sammiti-2022 İrlandiya Hökuməti və Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı tərəfindən təşkil olunub. I Sammit 2003-cü ildə keçirilib və bu il Azərbaycan sammitdə ilk dəfə təmsil olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-04/_innews_d468c23cdbb6f67839bbc2e3a_o.jpg
Председатель Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Фуад Мурадов принял участие в сессионном заседании Глобального саммита диаспоры – 2022, начавшего работу 1 апреля нынешнего года.
Наряду с Азербайджаном на сессии представлены Турция, Украина, Ирак, Грузия и ряд других государств.
Приветствовав участников и выразив организаторам саммита признательность, председатель комитета отметил, что между возглавляемой им структурой и многими международными организациями, а также соответствующими структурами отдельных стран подписаны меморандумы, что реализованы совместные проекты диаспор и достигнуты успехи в рамках сотрудничества.
Участники сессии кроме того были подробно проинформированы об успешной диаспорской политике Азербайджана, реализованных проектах, в том числе летних лагерях диаспорской молодежи, программах “Развитие лидерства”, “Диаспорская молодежь 1+1”, “Привлечение умов” и пр., говорилось об организационном становлении диаспоры и расширении ее возможностей, связанных с международным сотрудничеством.
Напомним, что Глобальный саммит диаспоры – 2022 организован правительством Ирландии и Международной организацией по миграции. I Саммит состоялся в 2003 году, в нынешнем году Азербайджан впервые представлен на саммите.