https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_b80926b3b27f01af83d391728_o.jpg
Sevgililər Günü ərəfəsində Kaspersky mütəxəssisləri onlayn tanışlıq ilə bağlı beş əsas təhlükə haqqında danışır:
Fişinq
Sevgililər Gününə bir neçə həftə qalmış fırıldaqçılar məşhur tanışlıq proqramlarının eynisi olan saxta səhifələr yaratmaqda xüsusilə fəallaşırlar. Onlar bunu məxfi və maliyyə məlumatlarını ələ keçirmək, onların köməyilə pul oğurlamaq və ya qoparmaq və ya həmin məlumatları sadəcə qaranlıq internetdə satmaq üçün edirlər.
Saxta tətbiqlər
Zərərli proqram onlayn tanışlıq xidmətlərini təqlid edən fayllar vasitəsilə cihaza nüfuz edə bilər. Son aylar ərzində Kaspersky mütəxəssisləri kibercinayətkarların zərərli proqramları yaymaq üçün Tinder, Badoo, Bumble, Grinder kimi ən tanınmış tanışlıq proqramlarının adlarından necə istifadə etdiyini qeydə alıb. Çox vaxt bu reklam proqramı kimi meydana çıxır, amma qurbanın cihazına digər zərərli proqramları quraşdıra bilən casus troyanları və yükləyici troyanların hücumları da qeydə alınıb.
Doksinq
Doksinq - şəxs haqqında məlumatın onun razılığı olmadan dərc edilməsini ehtiva edən təcavüzkar hücumudur. Doksing real həyatda qurbana böyük zərər vura bilər. Bu tip zərərlər arasında korlanmış reputasiya, işin itirilməsi və bəzən fiziki zorakılığa da rast gəlinir. Başqasına zərər vermək istəyən şəxs diqqətlə onun haqqında açıq mənbələr (axtarış sistemləri, sosial şəbəkələr) də daxil olmaqla, müxtəlif mənbələrdən məlumat toplayır. Məlumat toplama casusluğu onlayn tanışlıq xidmətlərində ünsiyyət zamanı da mümkündür, çünki orada söhbətlər çox vaxt şəxsi həssas mövzulara aid olur.
Saxta hesablar
Kaspersky mütəxəssisləri davamlı olaraq diqqəti cəlb etmək üçün gözəl insanların fotoşəkilləri, söhbətə dəvətlər və onlayn tanışlıq xidmətlərində saxta profillərdən istifadə edilən çoxsaylı spam göndərişləri qeydə alır. Bu məktubların köməyilə təcavüzkarlar zərərli proqram yayır, məxfi məlumatları oğurlayır və ya qurbanların pul və şəxsi məlumatlarını ələ keçirirlər.
Stalker proqramı (Stalkerware)
Stalker proqramı daha çox gizli müşahidə və şəxsin məxfiliyinə müdaxilə üçün istifadə olunan kommersiya təqib proqramıdır. Stalker proqramlarının köməyi ilə qurbanın şəxsi məlumatlarına - mesajlar, fotoşəkillər, sosial şəbəkələrdəki səhifələr, geolokasiya məlumatları, audio və video yazıları (o cümlədən real vaxt rejimində) – daxil olmaq olar. Belə proqramlar gizli fon rejimində işləyir və qurban onların mövcudluğundan xəbər tutmur. Stalker proqramı quraşdırmaq və konfiqurasiya etmək üçün cihaza fiziki giriş tələb olunduğunu başa düşmək vacibdir, yəni bunu ona girişi olan bir şəxs edir və çox vaxt bu, qurbanın tərəfdaşı olur.
Təhlükəsiz onlayn tanışlıq üçün nə etməli?
1. Məlumatı yoxlayın: biri ilə şəxsən görüşməzdən və ya həssas məlumatları onunla paylaşmazdan əvvəl sosial media profilləri, axtarış sistemləri vasitəsilə onun kimliyini yoxlayın. İntuisiyanıza etibar edin və şübhəli və ya etibarsız görünən insanla əlaqəni kəsməkdən çəkinməyin.
2. Sındırılma və ya dinləmədən qaçmaq üçün onlayn tanışlıq xidmətlərində şəxsi məlumat mübadiləsi zamanı təhlükəsiz və şifrəli bağlantıdan istifadə edin.
3. Onlayn tanışlıq hesabları üçün güclü və unikal şifrələr yaradın və bir neçə hesab üçün eyni şifrədən istifadə etməyin.
4. İlk şəxsi görüşdə yaxşı işıqlandırılmış ictimai yer seçin və yaxınlarınıza harada olacağınız barədə xəbər verin.
5. Xüsusilə əsassız görünən və ya ünsiyyətin ən başlanğıcında edilən pul və ya digər təkliflərə qarşı ehtiyatlı olun.
6. Əgər onlayn dələduzluğun qurbanı olduğunuzdan şübhələnirsinizsə, hüquq-mühafizə orqanları ilə əlaqə saxlayın və onlayn tanışlıq xidmətinin administratorlarına məlumat verin.
7. Kaspersky Internet Security kimi etibarlı təhlükəsizlik həllərindən istifadə edin. Onunla şəxsi məlumatlarınızı qoruyacaq və sizi fişinq və ya zərərli linklərə klikləmək riskini azaldacaqsınız.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_b80926b3b27f01af83d391728_o.jpg
В преддверии Дня влюбленных эксперты Kaspersky рассказывают о пяти главных угрозах, связанных с онлайн-знакомствами:
Фишинг
В течение нескольких недель перед Днём всех влюблённых мошенники особенно активно создают поддельные страницы, идентичные популярным приложениям для знакомств. Они делают это для того, чтобы обманом выманивать конфиденциальные и финансовые данные, а затем красть или вымогать деньги либо продавать информацию в даркнете.
Поддельные приложения
Через файлы, имитирующие сервисы онлайн-знакомств, на устройство может проникнуть вредоносное ПО. В течение последних месяцев эксперты Kaspersky фиксировали, как злоумышленники используют названия самых популярных приложений для знакомств — Tinder, Badoo, Bumble, Grinder — для распространения зловредов. Чаще всего это рекламное ПО, но также фиксировались атаки троянцев-шпионов и троянцев-загрузчиков, которые могут устанавливать другие вредоносные программы на устройство жертвы.
Доксинг
Доксинг — это явление, когда информация о человеке публикуется без его согласия. Это может сильно навредить жертве в реальной жизни. В числе последствий — испорченная репутация, потеря работы, иногда и физическая расправа. Человек, который хочет навредить другому, тщательно собирает информацию о нём, в том числе из открытых источников: поисковых систем, социальных сетей. Также это возможно в ходе общения в сервисах онлайн-знакомств, ведь разговоры в них часто касаются личных щекотливых тем.
Фейковые аккаунты
Эксперты Kaspersky регистрируют многочисленные спам-рассылки, в которых для привлечения внимания используются фото симпатичных людей, приглашения пообщаться и поддельные профили в сервисах онлайн-знакомств. С помощью таких писем злоумышленники распространяют вредоносное ПО, крадут конфиденциальную информацию или выманивают у жертв деньги и личные данные.
Сталкерское ПО
Сталкерское ПО — это коммерческие программы для слежки, которые часто используются для скрытого наблюдения и вторжения в личную жизнь человека. С помощью сталкерских приложений можно получить доступ к личным данным жертвы: сообщениям, фотографиям, страницам в соцсетях, данным геолокации, аудио- и видеозаписям (в том числе в режиме реального времени). Такие программы работают в скрытом фоновом режиме, а жертва даже не подозревает об их присутствии. Важно понимать, что для установки и настройки такого ПО необходим физический доступ к устройству, то есть это делает человек, который имеет к нему доступ, — часто это партнёр жертвы.
Так как же безопасно знакомиться в интернете?
1. Проверяйте информацию: прежде чем встретиться с человеком лично или поделиться с ним конфиденциальной информацией, проверьте его личность через профили в социальных сетях, поисковые системы. Доверяйте своей интуиции и без колебаний прекращайте общение с человеком, который кажется подозрительным или не заслуживающим доверия.
2. Используйте безопасное и зашифрованное соединение при обмене личной информацией в сервисах онлайн-знакомств, чтобы избежать взлома или подслушивания.
3. Создавайте надёжные и уникальные пароли для учётных записей в сервисах онлайн-знакомств и не используйте один и тот же пароль для нескольких учётных записей.
4. При первой личной встрече выбирайте хорошо освещённое людное место и предупредите кого-то из близких, где вы будете находиться.
5. С опаской относитесь к просьбам о деньгах или других услугах, особенно если они кажутся необоснованными или сделаны в самом начале отношений.
6. Если вы подозреваете, что стали жертвой мошенничества в интернете, обратитесь в правоохранительные органы и сообщите администраторам сервиса онлайн-знакомств.
7. Используйте надёжные защитные решения, такие как Kaspersky Internet Security. Это поможет защитить вашу личную информацию и не позволит перейти по фишинговым и вредоносным ссылкам.