https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_c14bc84a426ad10a70c5a2651_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Rusiya Federasiyasına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Federal Məclisi Dövlət Dumasının sədri Vyaçeslav Volodinlə görüşüb.
Əvvəlcə tərəflər arasında təkbətək görüş keçirilib. Görüşdə ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında münasibətlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonra görüş nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə davam etdirilib. Dövlət Dumasının sədri nümayəndə heyətimizi səmimiyyətlə salamlayaraq, bu səfərin əhəmiyyətini qeyd edib. O, ölkələrimiz arasında münasibətlərin mehriban qonşuluq və qarşılıqlı hörmət əsasında inkişaf etdiyini bildirərək, qeyd edib ki, ikitərəfli gündəlikdə kifayət qədər məsələlər var. Ötən il ölkələrimiz arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunduğunu xatırladan Vyaçeslav Volodin, münasibətlərimizin inkişafında ölkə başçılarının rolunu qeyd edərək, deyib ki, parlamentlərimiz də prezidentlər səviyyəsində qəbul olunmuş qərarların qanunvericilik bazasının təmin olunmasına öz töhfəsini verə bilər.
Vyaçeslav Volodin parlamentlərarası münasibətlərin daha da genişləndirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, bu mənada, parlament komitələri arasında əməkdaşlıq önəm daşıyır, o cümlədən müxtəlif sahələr üzrə komitələrin imkanlarından istifadə edilməlidir. Milli Məclisin həm Dövlət Duması, həm də Federal Şura ilə münasibətlərinin hazırki səviyyəsindən məmnunluğunu ifadə edən Vyaçeslav Volodin, deyib ki, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi ilə Rusiya Federasiyası Federal Məclisinin Dövlər Duması arasında bu gün imzalanacaq əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu münasibətlərimizin yeni mərhələyə qədəm qoymasına şərait yaradacaq.
Söhbətdə Dövlət Dumasının sədri Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan liderləri tərəfindən qəbul edilmiş qərarların həyata keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb
Azərbaycan Parlament nümayəndə heyətinə göstərilən yüksək qonaqpərvəliyə görə təşəkkürünü bildirən Azərbaycan parlamentinin spikeri Sahibə Qafarova Milli Məclisin sədri kimi Rusiya Federasiyasına ikinci dəfə səfər etdiyini xatırladıb. O, ümidvar olduğunu bildirib ki, bu səfər parlamentlərimiz arasında münasibətlərin daha da möhkəmlənməsinə və genişlənməsinə öz töhfəsini verəcək.
Milli Məclisin sədri Azərbaycan və Rusiya arasında münasibətlərin mehriban qonşuluq və qarşılıqlı anlaşmaya əsaslandığını bildirərək, xatırladıb ki, ötən il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi qeyd olunub. O, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin ötən ilin fevralında Rusiya Federasiyasına rəsmi səfəri çərçivəsində “Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyəti haqqında” Bəyannamənin imzalanmasını qeyd edərək, bildirib ki, ölkələrimiz arasında münasibətlər dövlət başçıları tərəfindən yaradılmış möhkəm bazaya əsaslanır.
Ölkələrimiz arasında münasibətlərin bir çox sahələri əhatə etdiyini bildirən spiker Sahibə Qafarova iqtisadiyyat sahəsində, o cümlədən, qarşılıqlı investisiya qoyuluşunda ötən il qeydə alınan göstəricilərin uğurlu olduğunu qeyd edib. Sahibə Qafarova qeyd edib ki, humanitar sahədə əlaqələr ölkələrimiz arasında əməkdaşlıqda mühüm bir istiqaməti təşkil edir. Bu mənada Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın və onun rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun rolunu xüsusi qeyd edən Milli Məclisin sədri Fondun dəstəyi ilə keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib. O, xatırladıb ki, 2019-cu ilin noyabr ayında Moskvada Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə Azərbaycan-Rusiya regionlararası forumunun 10 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Həmçinin, Fondun dəstəyi və Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi münasibətilə 2022-ci il fevralın 21-dən martın 1-dək Moskvada Azərbaycan mədəniyyəti günləri keçirilib. O, bu kimi tədbirlərin münasibətlərimizin inkişafına mühüm töfhə verdiyini diqqətə çatdırıb.
Milli Məclisin sədri vurğulayıb ki, Azərbaycan ilə Rusiya arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərə müsbət təsir göstərən amillərdən biri parlamentlərarası əlaqələrdir. O, Dövlət Duması sədrinin 2022-ci ildə ölkəmizə səfərini xatırladaraq, bu cür səfərlərin münasibətlərimizə töhfə verdiyini bildirib. Spiker, parlament komitələri arasında əməkdaşlıq, təcrübıə mübadiləsi məsələlərinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Görüşdə 2020-ci ildə Azərbaycanın öz torpaqlarının 30 ilə yaxın Ermənistan tərəfindən işğalına son qoyduğunu xatırladan Milli Məclisin sədri deyib ki, torpaqlarımız azad edildikdən dərhal sonra Azərbaycan öz hesabına genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işlərinə başladı. Hazırda işğal zamanı dağıdılmış bütün infrastruktur bərpa olunur. "Yaşıl enerji" zonası elan edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda yeni qəsəbə və kəndlər salınır. Artıq keçmiş məcburi köçkünlərin öz evlərinə qayıtması prosesi başlayıb. Bununla belə, Milli Məclisin sədri bəzi problemlərin hələ də qaldığını xatırladıb. Bildirib ki, bunlardan biri də mina problemidir. Spiker qeyd edib ki, Ermənistan işğal dövründə ərazilərimizə bir milyondan artıq mina basdırıb. Müharibə başa çatandan sonra da Ermənistan tərəfi Laçın yolundan mina, hərbi sursat və qeyri-qanuni olaraq təbii sərvətlərin daşınması üçün istifadə edir. Müharibədən sonra mina partlaması nəticəsində 280-dən çox Azərbaycan vətəndaşı ya həlak olub, ya da ağır yaralanıb.
Azərbaycanın regionda sülhün və təhlükıəısizliyin tərəfdarıı olduğunu diqqətə çatdıran spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, Azərbaycan Ermənistana beynəlxalq hüququn beş prinsipi əsasında sülh müqaviləsinin imzalanmasını təklif edib. Lakin Ermənistanın təxribatları sülh prosesinə mane olur.
Milli Məclisin sədri bir daha vurğulayıb ki, Ermənistan Laçın yolunun guya Azərbaycan tərəfindən bağlanması, Azərbaycan torpaqlarında yaşayan erməni sakinlərinin blokadaya məruz qalmaları, humanitar böhran vəziyyətinin yaranması ilə bağlı uydurma iddialarla beynəlxalq ictimaiyyəti aldatmağa çalışır. Laçın yolu boyunca hər gün çoxlu nəqliyyat vasitələrinin - sülhməramlı kontingentin maşınlarının, Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin, erməni təcili yardım maşınlarının hərəkəti erməni tərəfinin iddialarının yalan olduğunu göstərir. Ermənistan beynəlxalq ictimaiyyəti yanıltmaq məqsədilə manipulyasiya ilə məşğuldur. Spiker Sahibə Qafarova bir daha vurğulayıb ki, Ermənistan Üçtərəfli bəyanatla öz üzərinə götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirilməlidir.
Milli Məclisin sədri, həmçinin İran İslam Respublikasında Azərbaycan səfirliyinə qarşı törədilən terror akti, diplomatik korpusun bir nəfər əməkdaşının həlak olması və iki nəfər əməkdaşının yaralanması haqqında da məliumat verib. Spiker deyib ki, Azərbaycan bu terror hücumunun ədalətli araşdırılmasını və günahkarlarının layiqli şəkildə cəzalandırılmasını tələb edir.
Görüşün sonunda Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi ilə Rusiya Federasiyası Federal Məclisinin Dövlər Duması arasında əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_c14bc84a426ad10a70c5a2651_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в русле текущего официального визита в Российскую Федерацию встретилась с Вячеславом Володиным, председателем Государственной Думы Федерального Собрания.
Вначале г-жа Гафарова и г-н Володин говорили с глазу на глаз: состоялся обмен мнениями о двусторонних межгосударственных и межпарламентских отношениях.
Затем к встрече присоединились делегации сторон.
Глава Госдумы тепло приветствовал нашу делегацию, подчеркнул значимость их прибытия в Россию, отметил добрососедство и взаимоуважение в отношениях между нашими странами и сказал, что в двусторонней повестке дня достаточно много вопросов. В прошлом году исполнилось тридцатилетие установления русско-азербайджанских дипломатических отношений; наши взаимоотношения развиваются, в том числе, благодаря импульсу, который им придают главы государств; принятые на уровне парламентов и президентов решения вносят свою лепту в обеспечение необходимой законодательной базы, продолжал г-н Володин.
Он подчеркнул необходимость ещё большего расширения межпарламентских связей, сказав, что, в этом смысле, важно сотрудничество между парламентскими комитетами сторон – имея в виду ждущие задействования возможности, предоставляемые комитетами, занимающиеся различными тематическими сферами. Текущее состояние взаимодействия Милли Меджлиса и с Госдумой, и с Советом Федерации вызывает удовлетворение; меморандум о взаимопонимании касательно сотрудничества, которому предстоит сегодня быть подписанным Милли Меджлисом Азербайджанской Республики и Государственной Думой Федерального Собрания Российской Федерации, обозначит переход наших взаимоотношений на новый уровень, по словам Вячеслава Володина.
Глава Госдумы не преминул подчеркнуть и необходимость выполнения решений, принятых лидерами Азербайджана, России и Армении.
Сагиба Гафарова поблагодарила за оказанное делегации Милли Меджлиса гостеприимство. Она сказала, что это – её второй приезд в Российскую Федерацию в качестве главы азербайджанского парламента и что, как она надеется, текущий визит послужит дальнейшему укреплению и расширению связей между нашими законодательными собраниями.
Азербайджано-российские отношения основаны на добрососедстве и взаимопонимании, заметила г-жа Гафарова, также упомянув тридцатилетие дипломатических отношений, исполнившееся в прошлом году. Было упомянуто подписание, в ходе официального визита президента Азербайджана Ильхама Алиева в Российскую Федерацию в феврале истёкшего года, Декларации о союзническом взаимодействии между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией. По словам г-жи Гафаровой, связи между нашими странами покоятся на мощном фундаменте, заложенном главами наших государств.
Двусторонние отношения охватывают многие области. В прошлом году были достигнуты успешные экономические показатели, в том числе, в плане взаимных инвестиций. Гуманитарное сотрудничество, в свою очередь, представляет собою ещё одно весьма существенное направление, продолжала Сагиба Гафарова, особо отметив в этой связи роль, которую играют первый вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиева и возглавляемый ею Фонд Гейдара Алиева. В ноябре 2019-го года в Москве с участием первого вице-президента Мехрибан Алиевой состоялось мероприятие, посвящённое десятилетию Азербайджано-Российского Межрегионального Форума. Кроме того, при поддержке Фонда по случаю тридцатилетия установления дипломатических отношений между нашими странами с 21-го февраля по 1-е марта 2022 года в Москве прошли Дни азербайджанской культуры. Подобные мероприятия тоже изрядно способствуют развитию наших отношений, во мнении Сагибы Гафаровой.
Как она подчеркнула, межпарламентские связи – один из факторов, благотворно влияющих на азербайджанско-российские отношения – как двусторонние, так и в многостороннем формате. Был отмечен приезд главы Госдумы в нашу страну в 2022-м году, и вклад этого визита в наши связи. Кроме того, г-жа Гафарова подчеркнула значение сотрудничества и обмена опытом между парламентскими комитетами Азербайджана и Российской Федерации.
На встрече было упомянуто и освобождение Азербайджаном своих земель от протянувшейся почти тридцать лет армянской оккупации в 2020-м году. Сразу же после этого Азербайджан за свой счёт начал на этих территориях широкомасштабную восстановительную и перестроечную работу. Вся ранее порушенная инфраструктура строится сызнова. В объявленных зоной «зелёной энергии» Карабахе и Восточном Зангезуре возводятся новые посёлки и города, и уже начато возвращение былых вынужденных переселенцев в родные края. Но спикер Милли Меджлиса, говоря обо всём этом, затронула и ряд проблем, одна из которых создаётся минами. За период оккупации Армения установила более миллиона мин на наших землях, а вот после окончания войны армянская сторона злоупотребляет Лачынской дорогой для перевозки мин, боеприпасов и, к тому же, беззаконного вывоза наших природных богатств. С завершения войны во взрывах мин погибло или было тяжело ранено более 280 азербайджанских граждан.
Будучи сторонником мира и безопасности в регионе, Азербайджан предложил Армении подписать мирный договор на основе пяти принципов международного права, однако Армения своими провокациями лишь вредит мирному процессу, продолжала Сагиба Гафарова.
Как она подчеркнула вслед за этим, Армения пытается сбить международное сообщество с толку своими измышлениями о том, что якобы Азербайджан перекрыл Лачынскую дорогу, что проживающие в азербайджанских районах армяне очутились в блокаде и что настал гуманитарный кризис. Меж тем, транспортные средства, в том числе, автомобили миротворческого контингента и Международного Комитета Красного Креста, да и армянские кареты скорой помощи, ежедневно в большом количестве снуют по этой дороге, что уже показывает лживость претензий армянской стороны, занимающейся манипуляциями с целью ввести международную общественность в заблуждение.
Спикер Гафарова вновь подчеркнула, что Армения не выполняет свою часть обязательство в рамках Трёхстороннего заявления.
Говорилось также о теракте против посольства Азербайджана в Иране, приведшем к гибели одного посольского сотрудника и ранению ещё двоих. Г-жа Гафарова сказала, что Азербайджан требует непредвзятого расследования этого террористического нападения и заслуженного наказания его виновников.
Обсуждались и прочие темы, интересующие обе стороны.
После окончания встречи был подписан Меморандум о взаимопонимании относительно сотрудничества между Милли Меджлисом Азербайджанской Республики и Государственной Думой Федерального Собрания Российской Федерации.