https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_2bf7902d5208e31ccff0b525a_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Cənubi Afrika Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Milli Assambleyasının sədri Nosivive Mapisa Nqakula ilə görüşüb.
Cənubi Afrika Respublikası Milli Assambleyasının sədri Nosivive Mapisa Nqakula Azərbaycan parlament nümayəndə heyətini səmimiyyətlə salamlayaraq, dəvəti qəbul edib bu ölkəyə səfər etdiyi üçün Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovaya təşəkkür edib. Milli Assambleyanın sədri prezidentin xalqa müraciətinin onlar üçün mühüm hadisə olduğunu qeyd edərək, Azərbaycan nümayəndə heyətinin bu tədbirdə iştirakını yüksək qiymətləndirib.
Görüşdə Nosivive Mapisa Nqakula ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında əlaqələrin inkişaf etdirilməsində maraqlı olduqlarını deyib, ikitərəfli münasibətlərn genişləndirilməsində qarşılıqlı səfərlərin və təmasların rolundan danışıb.
Parlamentlər arasında münasibətlərin gücləndirilməsində dostluq qruplarının əhəmiyyətini vurğulayan Milli Assambleyanın sədri bu istiqamətdə səylərini artıracaqlarını qeyd edib.
Nosivive Mapisa Nqakula Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyini yüksək qiymətləndirib. O, Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin Bakıda keçirilmiş birinci Konfransının işinin yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu, Konfransda qəbul olunmuş sənədlərin vacibliyini vurğulayıb. Xanım Nqakula Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi çərçivəsində əməkdaşlığın mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini deyib. O, bildirib ki, Qoşulmama Hərəkatı CAR-ın müstəqil və demokratik inkişafına böyük dəstək verib. Ona görə də CAR bu təşkilata böyük əhəmiyyət verir və onun Parlament Şəbəkəsində iştirakı vacib hesab edir. Qeyd olunub ki, artıq təşkilatda Milli Assambleyanın nümayəndə heyəti formalaşdırılıb.
Assambleya sədri qanunvericilik orqanları arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsinin təcrübə və informasiya mübadiləsi baxımından önəmli olduğunu söyləyib, deputatlarımızın həm ikitərəfli, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığının əhəmiyyətindən bəhs edib. O, Azərbaycanda gənclərə göstərilən diqqət və qayğını, xüsusilə, təhsil sahəsində əldə olunan nailiyyətləri yüksək qiymətləndirib və Azərbaycanın bu sahədə təcrübəsinin onun ölkəsi üçün yaxşı bir örnək olduğunu, Azərbaycanın təcrübəsini öyrənmək istədiklərini qeyd edib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova rəsmi səfərə dəvətə görə təşəkkürünü ifadə edərək, bu səfərin ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında əlaqələrin inkişafına öz töhfəsini verəcəyinə inamını ifadə edib. Spiker, Milli Assambleyanın sədri ilə ötən il həm Bakıda, həm də İndoneziyanın paytaxtı Cakartada keçirdiyi görüşləri məmnunluqla xatırladaraq, bu cür görüşlərin və qarşılıqlı dialoqun parlamentlərimiz arsaında əlaqələrin daha da dərinləşməsinə imkan verdiyini bildirib.
Dövlətlərarası əlaqələrin inkişafında parlamentlərin rolundan danışan spiker Sahibə Qafarova Milli Məclisdə Cənubi Afrika Respublikası ilə parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun fəaliyyət göstərdiyini bildirib. O, həm ikitərəfli formatda, həm də beynəlxalq parlament təşkilatlarında əməkdaşlığın vacib olduğunu deyib, bununla yanaşı, parlament komitələri arasında əməkdaşlıq və qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Milli Məclisin sədri, Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi uğurlu fəaliyyəti, bu qurumun ölkəmizdə təşkil olunmuş mötəbər toplantıları barədə danışıb. Milli Məclisin sədri dövlətimizin başçısı İlham Əliyevin Qoşulmama Hərəkatının Sədri kimi mühüm təşəbbüslərlə çıxış etdiyini və bu təşəbbüslərin beynəlxalq birlik tərəfindən dəstəkləndiyini vurğulayıb. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsünə uyğun olaraq, qurumun Parlament Şəbəkənin yaradılması, onun təsis toplantısı, Bakıda keçirilən birinci konfransı, bu konfransda qəbul olunan mühüm əhəmiyyətli sənədlər, qarşıda duran vəzifələrdən bəhs edib.
Milli Məclisin sədri görüşdə, həmçinin Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılmış Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Şəbəkəsinin əsasında Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Təşkilatının təsis olunmasını da diqqətə çatdıraraq, qeyd edib ki, bu da gənclər arasında əməkdaşlığın daha da genişlənməsinə xidmət edir. Sahibə Qafarova xatırladıb ki, Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycan tərəfindən Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrə təhsil qrantları ayrılır. O, deyib ki, Cənubi Afrika Respublikasından olan gənclər bu qrantlardan faydalanırlar və bu imkandan daha aktiv yararlanmağa dəvət edirik.
Spiker Sahibə Qafarova, Cənubi Afrika Respublikasının nümayəndə heyətinin Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin Madriddə keçirilən təsis konfransında və Bakıda keçirilən birinci Konfransında iştirakını məmnunluqla qeyd edərək, vurğulayıb ki, Parlament Şəbəkəsi parlamentlərimiz arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinə imkan verən yaxşı platformadır.
Milli Məclisin sədri Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində möhtəşəm Qələbəsindən, öz ərazi bütövlüyünü bərpa etməsindən bəhs edib. O, münaqişənin həlli ilə bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurası və digər beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul olunmuş və ərazilərimizin işğaldan azad edilməsini tələb edən qətnamələrin uzun müddət icra olunmadığını, nəhayət 2020-ci ildə Azərbaycanın öz gücünə həmin qətnamələrin yerinə yetirilməsini təmin etdiyini bildirib. O, BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən qəbul olunan qətnamələrin bəzi hallarda dərhal icra olunduğunu, Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad olunmasını tələb edən qətnamələrin isə 30 ilə yaxın həyata keçirilmədiyini diqqətə çatdırıb. Spiker buna beynəlxalq münasibətlər sistemində hökm sürən ikili standartların səbəb olduğunu deyib.
Milli Məclisin sədri hazırda işğaldan azad olunmuş ərazilərdə bərpa və yenidənqurma işlərinin sürətlə həyata keçirildiyini, yeni infrastrukturların yaradıldığını, məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qayıtması istiqamətində lazımi tədbirlərin görüldüyünü söyləyib. Torpaqlarımızda Ermənistan tərəfindən minaların basdırıldığı və bunun aparılan quruculuq işlərinə maneələr törətdiyi qarşı tərəfin diqqətinə çatdırılıb. O, Azərbaycanın beynəlxalq hüququn prinsipləri əsasında iki ölkə arasında sülh sazişinin imzalanmasını təklif etdiyini, lakin Ermənistanın danışıqlarda destruktiv mövqe nümayiş etdirdiyini təəssüflə qeyd edib. Sahibə Qafarova Azərbaycanın regionda davamlı sülh, əmin-amanlıq və təhlükəsizliyin təmin olunmasında hər zaman səylərini əsirgəmədiyini bildirib.
Söhbətdə parlamentin sədri cari il yanvarın 27-də Azərbaycanın İran İslam Respublikasındakı səfirliyinə qarşı törədilmiş terror aktı haqqında da danışıb. O, bu terror hücumu nəticəsində səfirliyimizin bir əməkdaşının həlak olduğunu, iki əməkdaşının yaralandığını söyləyib. Milli Məclisin sədri deyib ki, biz bunu terror aktı kimi qiymətləndiririk və bu hadisənin ədalətli araşdırılmasını, cinayətkarların cəzalandırılmasını tələb edirik. O, qeyd edib ki, beynəlxalq ictimaiyyət bu terror hadisəsini pisləməli və buna layiqli qiymət verməlidir.
Milli Assambleyasının sədri Nosivive Mapisa Nqakula bu hadisə ilə bağlı başsağlığını ifadə edərək, deyib ki, terrorizmin bütün formaları qəti şəkildə pislənilməli və qınanmalıdır.

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_2bf7902d5208e31ccff0b525a_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сахиба Гафарова в рамках официального визита в Южно-Африканскую Республику встретилась с председателем Национальной Ассамблеи этой страны Носививе Маписой-Нгакулой.
Глава Нацассамблеи Южной Африки тепло приветствовала азербайджанскую парламентскую делегацию и поблагодарила лидера Милли Меджлиса за то, что она приняла приглашение посетить ЮАР. Г-жа Маписа-Нгакула заметила, что обращение президента к народу является важным событием для них, и высоко оценила участие азербайджанской делегации в этой церемонии.
Г-жа Маписа-Нгакула подчеркнула заинтересованность Южной Африки в развитии двусторонних межгосударственных и межпарламентских отношений, и отметила вклад взаимных визитов и контактов в их расширении. Подчеркнув важность групп дружбы в укреплении отношений между парламентами, председатель Национальной ассамблеи отметила намерение наращивать усилия в этом направлении.
Она отозвалась в превосходных выражениях об азербайджанском представительстве в Движении Неприсоединения, отметила высокий организационный уровень, продемонстрированный проведённой в Баку первой конференцией Парламентской сети ДН, и подчеркнула важность принятых на той конференции документов. По словам г-жи Маписы-Нгакулы, сотрудничество в рамках Сети обладает огромным значением, а ДН изрядно поддерживает независимое и демократическое развитие ЮАР, и поэтому ЮАР придаёт большое значение этой организации и полагает столь же важным своё участие в работе её Парламентской сети – например, уже сформирована делегация Нацассамблеи при этой организации.
Была отмечена необходимость укрепления связей между законодательными органами во имя обмена опытом и информацией, а также важность взаимовыгодного сотрудничества наших депутатов как на двусторонней основе, так и в международных организациях. Высокую оценку г-жи Маписы-Нгакулы получили внимание и забота, которыми окружена молодёжь Азербайджана. Она особенно отметила достижения в области образования, сказав, что опыт Азербайджана в этой области является хорошим примером для её страны, и что поэтому ЮАР желает изучить его.
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова выразила признательность за приглашение прибыть в Южную Африку с официальным визитом, который, она верит в это, послужит развитию межгосударственных и межпарламентских связей. Г-жа Гафарова с удовольствием вспомнила свои встречи с г-жой Маписой-Нгакулой в прошлом году – и в Баку, и в Джакарте, говоря, что такие встречи и диалог позволяют ещё больше укрепить и углубить связи между нашими законодательными органами.
Обратясь к теме развития межгосударственных отношений и роли парламентов в нём, Сагиба Гафарова сообщила о действующей при Милли Меджлисе рабочей группе по межпарламентским связям с Южно-Африканской Республикой. Г-жа Гафарова подчеркнула значимость двустороннего взаимодействия и сотрудничества под крышей межпарламентских организаций и, наряду с этим, совместной работы и обмена опытом между комитетами двух парламентов.
Она также поведала об успешной деятельности Азербайджана в качестве председателя Движения Неприсоединения и о проведённых у нас в стране значительных мероприятиях этой структуры, а также о весомой инициативе, выдвинутой главой государства Ильхамом Алиевым в роли председателя ДН – инициативе, получившей поддержку международного сообщества. В соответствии с этой инициативой была учреждена Парламентская сеть ДН, упомянула г-жа Гафарова, рассказав собеседнице об учредительном собрании и о первой конференции Сети в Баку, о принятых на ней важнейших документах и о предстоящих задачах.
Председатель Милли Меджлиса, кроме того, рассказала собеседнице об учреждении Молодёжной организации ДН на основе Молодёжной сети ДН, созданной, опять-таки, по предложению президента Ильхама Алиева. Новая структура служит расширению сотрудничества между молодыми людьми, по словам г-жи Гафаровой, добавившей, что по инициативе азербайджанского лидера Азербайджан выделяет государствам-членам ДН образовательные гранты, которыми пользуется и Южно-Африканская молодёжь. Азербайджанская сторона призывает более активно использовать эту возможность.
Отметив с удовлетворением участие делегации ЮАР и в учредительной конференции ПС ДН в Мадриде, и в её первой, Бакинской, конференции, Спикер Гафарова заметила, что Парламентская сеть – хорошая платформа для расширения взаимодействия между нашими законодательными ассамблеями.
Далее было повествование о блестящей победе Азербайджана в 44-дневной Отечественной войне, обеспечившей восстановление территориальной целостности нашей страны, о долгие годы не исполнявшихся резолюциях Совбеза ООН и прочих международных организаций, требовавших положить конец оккупации азербайджанских земель. В итоге, в 2020-м году Азербайджан исполнил эти решения своими силами. Порою принимаемые Совбезом ООН резолюции исполняется тут же, а вот в случае с требованием освобождения наших территорий от захватчиков на это потребовалось почти тридцать лет, сказала г-жа Гафарова, объяснив это господством двойных стандартов в системе международных отношений.
Вызволенные из-под пяты оккупантов области сейчас восстанавливаются и возрождаются к новой жизни: ускоренно проводится соответствующая работа, наново создаётся инфраструктура, и принимаются необходимые меры для возвращения бывших вынужденных переселенцев на родные земли, продолжала г-жа Гафарова. Она обратила внимание главы Национальной ассамблеи ЮАР на минирование Арменией наших районов и на то, насколько это препятствует текущим созидательным усилиям. Было с сожалением отмечена деструктивная позиция Армении на переговорах – и это несмотря на предложение Азербайджана подписать мирное соглашение между двумя странами на основе принципов международного права, Наша страна неустанно прилагает усилия к достижению постоянных мира, благополучия и безопасности в регионе.
По ходу беседы был также упомянут совершённый 27-го января против азербайджанского посольства в Иране теракт. Рассказывая о нём собеседнице, лидер Милли Меджлиса сообщила о гибели одного сотрудника посольства и ранении ещё двоих в итоге деяния, которое азербайджанская сторона расценивает именно как теракт, требуя его непредвзятого расследования и наказания виновных. Международному сообществу следует осудить эту террористическую выходку и дать ей надлежащую оценку.
Носививе Маписа-Нгакула выразила свои соболезнования по этому поводу и добавила, что все формы и проявления терроризма должны осуждаться самым решительным образом.
Встреча продолжилась; собеседницы обменялись мнениями о ряде иных предметов, представляющих взаимный интерес.