Rusiyada fəaliyyət göstərən Azərbaycan diaspor təşkilatları Türkiyəyə maddi və humanitar yardımlar göndərib - VİDEO
Rusiyada fəaliyyət göstərən Azərbaycan diaspor təşkilatları Türkiyəyə maddi və humanitar yardımlar göndərib - VİDEO Rusiyada fəaliyyət göstərən Azərbaycan diaspor təşkilatları Türkiyəyə maddi və humanitar yardımlar göndərib - VİDEO
Dünyanın müxtəlif ölkələrində fəaliyyət göstərən Azərbaycan diaspor təşkilatları Türkiyədə baş vermiş dəhşətli zəlzələ ilə əlaqədar zərərçəkənlərə yardım kampaniyalarına başlayıb. Rusiyadakı Azərbaycan diasporu bununla bağlı xüsusi fəallıq göstərir.
Sankt-Peterburq şəhərində azərbaycanlıların milli-mədəni muxtariyyəti 11 000 manat maddi və 34 min manatlıq humanitar yardım, Pyatiqorsk şəhəri “Araz” Milli-Mədəni Muxtariyyatı 45 min manat maddi və 2200 manatlıq humanitar yardım, Başqırdıstan Azərbaycan Xalqının Dostluq Evi 29 min manatlıq humanitar yardım, Sankt-Peterbur şəhərindəki Sofiyski meyvə-tərəvəz bazarında çalışan azərbaycanlı iş adamları 34 min manatlıq humanitar yardım, Krasnoyarsk Azərbaycan Milli-Mədəni Muxtariyyatı 22 min manat maddi yardım, “Xakasiya Respublikası Azərbaycanlılarının Diasporu” Regional İctimai Təşkilatı 9400 manat maddi yardım, “Ural-Azərbaycan” Sverdlovsk Vilayəti Milli-Mədəni Regional Təşkilatı 81 min manatlıq humanitar yardım toplayaraq, Türkiyədə zəlzələdən zərərçəkənlərə göndəriblər.
Qeyd edək ki, Rusiya telekanalları Başqırdıstan Respublikasında fəaliyyət göstərən Azərbaycan icmasının Türkiyəyə yardımı haqqında reportaj yayımlayıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_a9848c7ab67161e086e5349be_o.jpg
В связи с произошедшим в Турции страшным землетрясением азербайджанские диаспорские организации, действующие в различных странах мира, развернули кампании помощи пострадавшим. Особую активность в этом деле проявляет азербайджанская диаспора в России.
Национально-культурная автономия азербайджанцев в городе Санкт-Петербург собрала и отправила пострадавшим от землетрясения в Турции материальную помощь на сумму 11 000 манатов и гуманитарную помощь на сумму 34 тысячи манатов, Национально-культурная автономия “Aраз” города Пятигорск – соответственно на 45 тысяч и 2200 манатов, Дом дружбы азербайджанского народа Башкирии – гуманитарную помощь на сумму 29 тысяч манатов, азербайджанские предприниматели, работающие на Софийском фруктово-овощном рынке в городе Санкт-Петербург – 34 тысячи манатов, Азербайджанская национально-культурная автономия Красноярска – материальную помощь на сумму 22 тысяч манатов, Региональная общественная организация “Диаспора азербайджанцев Республики Хакасия” – 9400 манатов, Национально-культурная региональная организация Свердловской области “Урал-Aзербайджан” – гуманитарную помощь на сумму 81 тысяча манатов.
Отметим, что российские телеканалы передали репортаж о помощи проживающей в Республике Башкортостан азербайджанской общины Турции.