https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_fa28702459d37e0dcdf36b56c_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin göstərişinə əsasən qardaş ölkəyə ezam olunan Azərbaycan Ordusunun hərbi həkimləri Kahramanmaraşda fəaliyyətini davam etdirir.
Hərbi tibb personalımız Türkiyə Səhiyyə Nazirliyinin və Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin nümayəndələri ilə qarşılıqlı əlaqədə növbəti 7 cərrahi əməliyyatı uğurla icra edib, zərərçəkmiş 41 nəfərə ambulator yardım göstəriblər.
Türkiyəyə ezam olunan Azərbaycan Ordusunun tibb personalı ümumilikdə 17 cərrahi əməliyyat icra edib, baş vermiş zəlzələdən zərərçəkən 134 nəfəri müayinə edərək onlara ambulator yardım göstəriblər.

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_fa28702459d37e0dcdf36b56c_o.jpg
Azerbaijan Army’s military doctors, sent to the fraternal country in accordance with the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev, continue their activities in Kahramanmarash.
Azerbaijani military medical personnel successfully performed the next 7 surgeries and provided outpatient assistance to 41 injured people in interaction with representatives of the Ministry of Health of Türkiye and the Turkish Armed Forces.
Azerbaijan Army’s medical personnel, sent to Türkiye, performed a total of 17 surgeries, examined 134 victims of the earthquake and provided them with ambulatory care.