https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_0948550902e019c2fd7e54174_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Misir Ərəb Respublikasının Nümayəndələr Palatasının sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Misir Ərəb Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Nümayəndələr Palatasının sədri Hanafi Gibali ilə görüşüb.
Azərbaycan parlament rəhbərinin Misirə səfərindən məmnunluğunu ifadə edən Nümayəndələr Palatasının sədri bu səfərin parlamentlərarası əlaqələrin inkişafına əhəmiyyətli dərəcədə təkan verəcəyinə inandığını bildirib. İki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin 30 illik dövrünə diqqət yetirən Hanafi Gibali ötən dövr ərzində əldə olunmuş nailiyyətləri, əlaqələrin mövcud vəziyyətini yüksək qiymətləndirib. O, Misir Ərəb Respublikasının Prezidenti Əbdülfəttah Əs-Sisinin cari ilin yanvar ayında Azərbaycana işgüzar səfərinə, səfər çərçivəsində aparılmış danışıqlara və əldə olunmuş razılaşmalara toxunaraq, ikitərəfli əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün böyük potensialın olduğunu qeyd edib. Palata sədri təhsil, mədəniyyət, turizm və ticarət sahələrində əməkdaşlığın, işgüzar dairələr arasında təmasların artırılmasının əhəmiyyətinə toxunub.
İki ölkə parlamentləri arasında əlaqələrin yüksək səviyyədə olmasına diqqət çəkən Hanafi Gibali bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün yaxşı imkanların mövcud olduğunu deyib. Palata sədri bildirib ki, hər iki parlamentdəki dostluq qruplarının əməkdaşlığı bu baxımdan xüsusən faydalı olacaqdır.
Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyətinə toxunan Hanafi Gibali Azərbaycanın Parlament Şəbəkəsinin yaradılması təşəbbüsünü və bu çərçivədə gördüyü işləri yüksək qiymətləndirib. O, Misir parlamentinin özünü Parlament Şəbəkəsinin bir hissəsi kimi gördüyünü və Şəbəkə çərçivəsində işbirliyini daha da gücləndirməyə tam hazır olduğunu vurğulayıb.
Azərbaycan nümayəndə heyətinə göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova qeyd edib ki, Azərbaycanla Misir arasında əlaqələrin hazırkı inkişaf səviyyəsi məmnunluq doğurur. Onun sözlərinə görə, münasibətlərimizin inkişafında dövlət başçıları səviyyəsində qarşılıqlı səfərlər və görüşlər vacib əhəmiyyətə malikdir. Bu mənada, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 2007-ci ilin mayında Misirə rəsmi səfəri, Misir Ərəb Respublikasının Prezidenti Əbdülfəttah Əs-Sisinin cari ilin 27-28 yanvar tarixlərində Azərbaycana işgüzar səfərləri Misir-Azərbaycan münasibətləri tarixində mühüm rola malikdir.
Bu gün ölkələrimiz arasında əlaqələrin bir çox sahələri əhatə etdiyini deyən spiker Sahibə Qafarova, həmçinin bildirib ki, Azərbaycanla Misirin beynəlxalq təşkilatlar, xüsusən BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində birgə fəaliyyəti, qarşılıqlı dəstəyi də məmnunluq doğurur.
Görüşdə spiker Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, ölkələrimiz arasında olan münasibətlərdə parlamentlərin öz yeri var. Bu gün parlamentlərimiz arasında səmərəli əməkdaşlıq qurulub və bu əməkdaşlığı daha da dərinləşdirmək üçün yaxşı imkanlar mövcuddur. Parlament sədrlərinin və üzvlərinin qarşılıqlı səfərləri, görüşləri bu əməkdaşlığın inkişafına mühüm təkan verir. Onun sözlərinə görə, dostluq qrupları öz fəaliyyətləri ilə parlamentlərimiz arasında körpü rolunu oynayırlar.
Həmçinin qeyd olunub ki, parlamentlərimiz arasında beynəlxalq parlament təşkilatları - Parlamentlərarası İttifaq və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament İttifaqı çərçivəsində də yaxşı əməkdaşlıq təcrübəsi var. Yeni yaranmış Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi də birgə səylərimizlə parlamentlərarası əməkdaşlığın səmərəli platformasına çevriləcək. Sahibə Qafarova qeyd edib ki, dostluq qruplarımızın qarşılıqlı səfərləri, müvafiq komitələrin təcrübə mübadiləsi, əməkdaşlığı ilə parlamentlərimiz arasında əlaqələri daha da gücləndirə bilərik.
Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyi qələbə və öz ərazi bütövlüyünü bərpa etməsindən sonra regionda yaranmış vəziyyət barədə məlumat verən Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, hazırda ölkəmiz işğaldan azad edilmiş ərazilərində genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işləri aparır. Artıq keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına geri qaytarılmasına başlanıb. Təəssüf ki, həmin ərazilərdəki bütün şəhərlərimiz, kəndlərimiz, tarixi, mədəni, dini abidələrimiz yerlə yeksan edilib. 67 məsciddən 65-i tamamilə dağıdılıb. Bu da Ermənistanın islamofob mahiyyətinin göstəricisidir. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanla Ermənistan arasında normallaşma prosesinin təşəbbüskarı məhz Azərbaycan olmasına və 5 əsas prinsip əsasında sülh sazişinin imzalanmasını təklif etməsinə baxmayaraq, Ermənistan danışıqlarda destruktiv mövqe nümayiş etdirir və Üçtərəfli Bəyanatın müddəalarını kobud şəkildə pozur.
Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, Ermənistan sülhə maneə yaradan destruktiv davranışlarından çəkinməli və sülh sazişinin imzalanması üçün real addımlar atmalıdır. Bu, regionda uzunmüddətli sülh və sabitliyin təmin olunmasının yeganə yoludur.

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_0948550902e019c2fd7e54174_o.jpg
В рамках своего текущего официального визита в Арабскую Республику Египет председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с председателем Палаты представителей парламента страны Ханафи Джебали.
Г-н Джебали изъявил радость по поводу приезда г-жи Гафаровой, который, как он сказал, станет существенным подспорьем развитию межпарламентских связей между двумя государствами, дипломатические отношения между которыми были установлены тридцать лет назад. Окинув мысленным взором эти три десятилетия, г-н Джебали высоко оценил отметившие их достижения и текущее состояние взаимосвязей. Он также коснулся визита президента Египта Абдул-Фаттаха Ас-Сиси в Азербайджан в январе этого года, проведённых в ходе этой поездки переговоров и достигнутых договорённостей. Имеется значительный потенциал для ещё большего углубления двусторонних связей, и налицо необходимость усиления сотрудничества в сферах образования, культуры, туризма и торговли, а также контактов между деловыми кругами Египта и Азербайджана, по словам г-на Джебали.
Он указал на высокий уровень нынешних межпарламентских связей и на прекрасные возможности для их ещё большей интенсификации, а особую пользу этому делу может принести работа групп дружбы в обоих законодательных собраниях, сказал спикер Палаты представителей.
Что до деятельности Парламентской сети Движения Неприсоединения, то, по мнению Ханафи Джебали, инициатива её создания и выполняемая в этом плане работа заслуживают высокой оценки. Парламент Египта рассматривает себя в качестве составной части Сети и готов к ещё более усердной работе в её рамках.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова сказала слова благодарности за оказанное азербайджанской делегации сердечное гостеприимство прежде, чем сказать, что отрадно текущее развитие связей между Азербайджаном и Египтом и что большое значение в этом процессе играют встречные визиты и беседы глав двух государств. В этой связи были упомянуты визиты президента Азербайджана Ильхама Алиева в Египет в мае 2007-го года и президента Египта Абдул-Фаттаха Ас-Сиси в Азербайджан 27-28-го января года этого: обе эти поездки знаменательны в истории египетско-азербайджанских взаимоотношений.
Говоря об охвате отношениями между странами многих сфер сегодня, Сагиба Гафарова также отметила, что совместная деятельность Азербайджана и Египта в рамках международных организаций, в частности ООН, Организации Исламского Сотрудничества и Движения Неприсоединения, и их взаимная поддержка тоже вызывают удовлетворение.
Наши парламенты занимают своё особенное место в межгосударственных отношениях: между ними налажено плодотворное сотрудничество, которое может быть углублено, благо, для этого есть все возможности, продолжала г-жа Гафарова. Взаимные визиты и встречи спикеров и членов парламентов дают важный импульс развитию сотрудничества именно в этой плоскости, а группы дружбы служат мостом между законодательными ассамблеями. При том, что уже существует положительный опыт сотрудничества под эгидой международных парламентских организаций, то есть, Межпарламентского Союза и Парламентского Союза Организации Исламского Сотрудничества, созданная недавно Парламентская сеть Движения Неприсоединения нашими совместными усилиями тоже станет эффективной площадкой межпарламентского сотрудничества. Обмен поездками между группами дружбы и опытом между соответствующими комитетами, а также их общее сотрудничество могут привести к дальнейшему усилению связей между парламентами двух государств, по мнению Сагибы Гафаровой.
Далее говорилось о победе Азербайджана в 44-дневной Отечественной войне и ситуации, сложившейся в регионе после восстановления территориальной целостности нашей страны. Сейчас, сообщила г-жа Гафарова, идёт восстановление страной своих районов, освобождённых от оккупации, и уже началось возвращение бывших вынужденных переселенцев в свои исконные края. К сожалению, все наши располагавшиеся там города, сёла, памятники истории и культуры, а также религиозные памятники были стёрты с лица земли; 65 из 67 мечетей полностью разрушены, что есть показатель исламофобской сущности Армении. В то время как именно Азербайджан стал инициатором процесса нормализации с Арменией и предложил ей подписать мирный договор на основе пяти главных принципов международного права, Армения занимает на переговорах деструктивную позицию и продолжает грубейшим образом нарушать пункты Трёхстороннего заявления. Между тем, Армении следовало бы отказаться от попыток подрыва мирного процесса, а вместо этого предпринять реальные шаги к подписание этого договора: ведь это – единственный путь к обеспечению долговременных мира и стабильности в регионе, сказала Сагиба Гафарова.