Luiss Universitetinin nümayəndə heyəti İtaliya-Azərbaycan Universiteti çərçivəsində ADA Universitetində olub
Luiss Universitetinin nümayəndə heyəti İtaliya-Azərbaycan Universiteti çərçivəsində ADA Universitetində olub Luiss Universitetinin nümayəndə heyəti İtaliya-Azərbaycan Universiteti çərçivəsində ADA Universitetində olub
Milan Politexnik Universitetinin nümayəndə heyəti 25-28 yanvar tarixlərində ADA Universitetində olmuş və 2022-ci ilin may ayından etibarən aparılan ilkin araşdırmanın nəticələrini təqdim etmişdir. Araşdırmanın məqsədi ölkənin səciyyəvi xüsusiyyətlərini, potensialını, təhsil sistemini öyrənmək və Dizayn və Memarlıq fakültəsi üçün strateji baxışı hazırlamaq olmuşdur. Araşdırmaya həmçinin yüksək reytinqli beynəlxalq universitetlərin qabaqcıl təcrübəsinə əsaslanan tövsiyyələr də daxil edilmişdir.
Nümayəndə heyəti Rektor Hafiz Paşayevin rəhbərliyi ilə növbəti mərhələdə görüləcək işlər, o cümlədən, akademik proqramların hazırlanması, mərhələli şəkildə açılması, studia və laboratoriyaların dizaynı, akademik heyətin işə götürülməsi və təlimlənməsini müzakirə etmişdir. Yaranacaq Dizayn və Memarlıq fakültəsində həm bakalavr, həm də magistratura pilləsində Memarlıq, Şəhərsalma, Landşaft memarlığı, Məhsul (sənaye) dizaynı, İnteryer dizaynı və Kommunikasiya dizaynı ixtisasları tədris olunacaq.
İtaliya-Azərbaycan Universiteti üzrə İşçi Qrupunun rəhbəri Qalib Məmmədin sözlərinə görə bu əməkdaşlığın əsasını sözügedən ixtisaslar üzrə insan kapitalının, yüksək keyfiyyətli kadrların, dərin texniki biliyə malik peşəkarların yetişdirilməsi təşkil edir.
Milan Politexnik Universitetinin nümayəndə heyətinin rəhbəri Silviya Debora Ferraris bildirib ki, bu cür ətraflı araşdırma tərəfdaşlara ölkənin özünəməxsus mədəni kimliyinə və ənənələrinə əsaslanan, eyni zamanda yüksək keyfiyyətli və beynəlxalq standartlara cavab verən bakalavr və magistratura pillələri üzrə təhsil proqramları hazırlamağa imkan verir.
Habelə, İtaliyanın ölkəmizdəki səfiri Klaudio Taffuri nümayəndə heyəti ilə görüşərək işin gedişatını müzakirə edib.
Xatırladaq ki, Milan Politexnik Universitetinin ilkin araşdırma çərçivəsində ölkəmizə ilk səfəri 2022-ci ilin iyun ayında baş tutub. Səfər zamanı aidiyyəti dövlət qurumları ilə yüksək səviyyəli görüşlər keçirilib. Bundan əlavə, yerli memarlar, dizaynerlər və şəhərsalma üzrə mütəxəssislərdən ibarət hədəf qrupu ilə davamlı məşvərətlər həyata keçirilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_5e02476ba891e16e07b2cf497_o.jpg
A delegation of experts from Politecnico di Milano visited Baku, Azerbaijan on January 25-28, 2023, to present the outcomes of the preliminary study conducted since May 2022. The purpose of the study was to understand the country, its potential and education sector in order to develop a strategic vision for the School of Design and Architecture. The study also included research of top-ranking international schools and recommendations based on their best practices.
This visit of Politecnico was marked with in-depth internal discussions, led by Rector Hafiz Pashayev, on next steps related to programs development, studios and labs design, faculty recruitment and development, and phased launch of programs. The program portfolio within our School of Design and Architecture will include both undergraduate and graduate studies on Architecture, Urban Planning, Landscape Architecture, Product Design, Interior Design and Communication Design.
According to Galib Mammad, Head of the Task Force for Italy-Azerbaijan University, institutional empowering, capacity building, program and faculty development are at the core of this collaboration with Politecnico di Milano.
Silvia Deborah Ferraris, Head of the delegation of Politecnico di Milano highlighted that such in-depth study enables the partners to develop high-quality undergraduate and graduate programs in line with international standards, while respecting the identity, cultural heritage and traditions of the country.
Ambassador Claudio Taffuri of Italy hosted the delegation to discuss the progress.
The first visit of Politecnico as part of the preliminary study was made in June 2022 during which some high-level discussions were held within the government. Besides, continuous consultations have been held with a focus group of local architects, designers, and urban planners.