https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_03a2a9a6bc488e375554c5a96_o.jpg
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva Veszprem şəhərinin 2023-cü il Avropanın Mədəniyyət Paytaxtı elan olunması ilə əlaqədar Macarıstana səfər edib və rəsmi açılış mərasimində iştirak edib.
Tədbirdə Macarıstanın Prezidenti Katalin Novak, Xorvatiya Respublikasının Prezidenti Zoran Milanoviç, Macarıstanın regional inkişaf naziri Tibor Navracsics, Macarıstanın mədəniyyət və innovasiyalar naziri Janos Csak, Veszprem bələdiyyəsinin sədri Gyula Porga, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov, TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev, Türk Dövlətləri Təşkilatının Budapeştdəki nümayəndəliyinin rəhbəri Yanoş Hovari, Macarıstanda akreditə olunmuş diplomatik korpusun nümayəndələri və digər rəsmi şəxslər qatılıb.
Tədbir çərçivəsində Fondun prezidenti Günay Əfəndiyeva Macarıstanın Prezidenti Katalin Novak, Macarıstanın mədəniyyət və innovasiyalar naziri Janos Csak və Veszprem bələdiyyəsinin sədri Gyula Porga ilə görüşüb. Görüşlərdə Macarıstan ilə Türk ölkələri arasında tarixi dostluq bağlarından bəhs olunub. Müasir dövrdə bu münasibətlərin uğurlu inkişafına toxunulub. Gələcək əməkdaşlığın perspektivləri haqqında söhbət aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_03a2a9a6bc488e375554c5a96_o.jpg
The President of the International Turkic Culture and Heritage Foundation, Gunay Afandiyeva, visited Hungary in connection with the declaration of Veszprem as the 2023 European Capital of Culture and participated in the official opening ceremony.
The President of Hungary Katalin Novák, President of the Republic of Croatia Zoran Milanović, Minister of Regional Development of Hungary Tibor Navracsics, Minister of Culture and Innovation of Hungary János Csák, Chairman of Veszprem Municipality Gyula Porga, Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in Shusha District Aydin Karimov, Secretary General of TURKSOY Sultan Raev, the head of the representative office of the Organization of Turkic States in Budapest János Hóvári, representatives of the diplomatic corps accredited in Hungary and other officials attended the event.
Within the framework of the event, the President of the Foundation, Gunay Afandiyeva, met with the President of Hungary, Katalin Novák, the Minister of Culture and Innovation of Hungary, János Csák, and the Mayor of Veszprem Municipality, Gyula Porga. The historic ties of friendship between Hungary and the Turkic countries were discussed. The topic of the successful development of existing relations in modern times has been touched upon. The prospects of future cooperation were discussed.