https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_03a2a9a6bc488e375554c5a96_o.jpg
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva Veszprem şəhərinin 2023-cü il Avropanın Mədəniyyət Paytaxtı elan olunması ilə əlaqədar Macarıstana səfər edib və rəsmi açılış mərasimində iştirak edib.
Tədbirdə Macarıstanın Prezidenti Katalin Novak, Xorvatiya Respublikasının Prezidenti Zoran Milanoviç, Macarıstanın regional inkişaf naziri Tibor Navracsics, Macarıstanın mədəniyyət və innovasiyalar naziri Janos Csak, Veszprem bələdiyyəsinin sədri Gyula Porga, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov, TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev, Türk Dövlətləri Təşkilatının Budapeştdəki nümayəndəliyinin rəhbəri Yanoş Hovari, Macarıstanda akreditə olunmuş diplomatik korpusun nümayəndələri və digər rəsmi şəxslər qatılıb.
Tədbir çərçivəsində Fondun prezidenti Günay Əfəndiyeva Macarıstanın Prezidenti Katalin Novak, Macarıstanın mədəniyyət və innovasiyalar naziri Janos Csak və Veszprem bələdiyyəsinin sədri Gyula Porga ilə görüşüb. Görüşlərdə Macarıstan ilə Türk ölkələri arasında tarixi dostluq bağlarından bəhs olunub. Müasir dövrdə bu münasibətlərin uğurlu inkişafına toxunulub. Gələcək əməkdaşlığın perspektivləri haqqında söhbət aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_03a2a9a6bc488e375554c5a96_o.jpg
Президент Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия Гюнай Эфендиева посетила Венгрию в связи с объявлением города Веспрем культурной столицей Европы 2023 года и приняла участие в официальной церемонии открытия.
В мероприятии приняли участие Президент Венгрии Каталин Новак, Президент Республики Хорватия Зоран Миланович, министр регионального развития Венгрии Тибор Наврачич, министр культуры и инноваций Венгрии Янош Чак, председатель муниципалитета Веспрем Дьюла Порга, специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Айдын Керимов, генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Султан Раев, глава представительства Организации Тюркских Государств в Будапеште Янош Ховари, представители дипломатического корпуса, аккредитованного в Венгрии, и другие официальные лица.
В рамках мероприятия Президент Фонда Гюнай Эфендиева встретилась с Президентом Венгрии Каталин Новак, министром культуры и инноваций Венгрии Яношем Чаком и председателем муниципалитета Веспрем Дьюлой Поргой. На встречах говорилось об исторических узах дружбы между Венгрией и Тюркскими странами. Было затронута тема успешного развития существующих связей в современную эпоху. Обсуждены перспективы дальнейшего сотрудничества.