Daşkəsən rayonunda mövcud olan abidələrinin təqvim-kataloqu hazırlanıb
Daşkəsən rayonunda mövcud olan abidələrinin təqvim-kataloqu hazırlanıb Daşkəsən rayonunda mövcud olan abidələrinin təqvim-kataloqu hazırlanıb
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) tərəfindən Daşkəsən rayonu ərazisində yerləşən ölkə və yerli əhəmiyyətli tarix-memarlıq, həmçinin təbiət abidələrindən ibarət təqvim-kataloq hazırlanıb.
Cəmiyyətin Sosial Təsir və Məsuliyyət üzrə Siyasəti çərçivəsində icra edilən layihədə əsas məqsəd QSC-nin aktiv hasilat və istehsalat fəaliyyəti həyata keçirdiyi Daşkəsən rayonunun təkcə faydalı qazıntı yataqları ilə zəngin bölgə kimi deyil, həmçinin füsunkar təbiətə, memarlıq və arxeoloji abidələrinə malik qədim yaşayış məskənlərindən biri kimi təqdim etmək, abidələrin və ümumilikdə rayonun turizm potensialının təbliğinə töhfə verməkdir. Bu məqsədlə yüksək keyfiyyət və nəfis tərtibatda hazırlanan 2023-cü ilin təqvim-kataloqunda rayon ərazisində mövcud olan və özünəməxsusluğu ilə seçilən 12 abidənin fotosu və onlara dair məlumatlar öz əksini tapıb.
Layihənin davamı olaraq cari il ərzində rayon ərazisində yerləşən ölkə və yerli əhəmiyyətli abidələrin mühafizəsi və tanıdılması məqsədilə məlumat lövhələrinin hazırlanıb quraşdırılması və “Daşkəsən abidələri” adlı kataloqun nəşr edilərək, geniş ictimaiyyətə təqdim edilməsi nəzərdə tutulub.

Закрытое акционерное общество (ЗАО) «AzerGold» подготовило календарь-каталог памятников истории и архитектуры республиканского и местного значения, расположенных в Дашкесанском районе.
Основной целью проекта, реализуемого в рамках Политики социального воздействия и ответственности Общества, является представление Дашкесанского района, где ЗАО ведет активную добычу и производственную деятельность, не только как региона, богатого месторождениями полезных ископаемых, но и как одного из древних поселений с очаровательной природой, архитектурными и археологическими памятниками, а также способствовать популяризации памятников и туристического потенциала региона в целом. Подготовленный в этой связи в качественном и элегантном оформлении календарь-каталог на 2023 год содержит фотографии и информацию о 12 уникальных памятниках региона.
В целях постоянной защиты и популяризации национальных и местных памятников, расположенных в регионе, в рамках проекта планируется подготовить и установить информационные стенды, издать каталог «Памятники Дашкесана» и представить его широкой общественности.