https://www.innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_ac9142a6387a975699f1662dc_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament İttifaqının 17-ci konfransında iştirak etmək üçün Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində Malayziya Parlamentinin Nümayəndələr Palatasının sədri Cohari Abdul ilə görüşüb.
Milli Məclisin sədri İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament İttifaqının 17-ci konfransında iştirakdan məmnunluğunu bildirərək, bu cür platformaların ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə etmək üçün gözəl fürsət olduğunu diqqətə çatdırıb. Bu il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyini qeyd edəcəyimizi deyən Milli Məclisin sədri bu illər ərzində Azərbaycan və Malayziya arasında əlaqələrin dərinləşməsinin məmnunluq doğurduğunu bildirib. İslam dünyasının üzvü olan hər iki ölkənin müsəlman dövlətləri arasında qarşılıqlı dəstəyin və həmrəyliyin inkişafında, İslam dəyərlərinin təbliğində mühüm rol oynadığını vurğulayan Sahibə Qafarova ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlarda sıx əməkdaşlığını qeyd edib. O, Malayziyanın daim Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini dəstəkləməsinin yüksək qiymətləndirildiyini bildirib.
Parlamentlərin iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafındakı rolunu qeyd edən Milli Məclisin sədri bu sahədə parlamentlərarası dostluq qruplarının fəaliyyətinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Azərbaycan və Malayziya parlamentlərinin parlamentlərarası təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığından danışan Sahibə Qafarova, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi hərəkatın parlament ölçüsünün inkişaf etdirilməsi təşəbbüsünə uyğun olaraq, qurumun Parlament Şəbəkənin yaradılması, onun təsis yığıncağı, Bakıda keçirilən birinci konfransı, hazırda təşkilatın institusional inkişafı üçün görülən işlər, qarşıda duran vəzifələr haqqında geniş məlumat verib. Sahibə Qafarova Parlament Şəbəkəsinin sədri olaraq Malayziya parlament nümayəndə heyətinin QHPŞ-nin Bakı konfransında iştirakını yüksək qiymətləndirib.
Görüşdə Milli Məclisin sədri Azərbaycanın uğurlu inkişafı, ölkəmizin beynəlxalq təşəbbüsləri, 2020-ci ildə Vətən müharibəsində əldə olunan qələbə ilə torpaqlarımızın Ermənistanın işğalından azad edilməsindən sonra ölkəmizin həyata keçirdiyi genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri barədə geniş məlumat verib. O, işğal dövründə Ermənistan tərəfindən şəhər və rayonlarımızın, infrastrukturun, tarixi və mədəniyyət abidələrinin tamamilə dağıdılması və talan edilməsi, Ermənistanın Laçın yolundan hərbi məqsədlər üçün istifadə etməsi, mina problemini diqqətə çatdırıb.
Milli Məclisin sədri, həmçinin yanvarın 27-də Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı səfirliyinə qarşı törədilmiş terror aktı barədə də məlumat verərək, qeyd edib ki, Azərbaycan bu hücumun obyektiv və hərtərəfli araşdırılmasını tələb edir.
Azərbaycan parlament sədrini səmimiyyətlə salamlayan Malayziya Parlamentinin Nümayəndələr Palatasının sədri Cohari Abdul ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında əməkdaşlıqdan məmnunluğunu bildirərək, əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsində maraqlı olduqlarını bildirib. O, xüsusilə beynəlxalq parlament təşkilatlarında əməkdaşlıqdan danışaraq bildirib ki, Malayziya Azərbaycan parlamenti ilə münasibətlərə, həmçinin Qoşulmama Hərəkatı və onun Parlament Şəbəkəsində fəaliyyətə böyük əhəmiyyət verir.
Söhbət zamanı bu cür görüşlərin və aparılan danışıqların parlamentlərimiz arasında uğurlu əlaqələri təsdiq etdiyi qeyd olunub, əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün qarşılıqlı səfərlərin önəmi vurğulanıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_ac9142a6387a975699f1662dc_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова, ныне в рабочей поездке в Алжир для участия в 17-й конференции Парламентского союза Организации Исламского Сотрудничества, встретилась с председателем Палаты представителей парламента Малайзии Джохари Абдулом
Глава Милли Меджлиса выразила удовлетворение своим участием в 17-й конференции ПС ОИС, сказав, что площадки, подобные этой, предоставляют прекрасные возможности для обсуждения вопросов двустороннего и многостороннего сотрудничества. Упомянув исполняющееся в этом году тридцатилетие установлению азербайджано-малайзийских дипломатических отношений, Сагиба Гафарова заявила, что весьма отрадно развитие двусторонних связей, имевшее место за истёкшие годы. Оба государства, являющиеся членами Исламского мира, занимают существенные позиции в плане усиления взаимоподдержки и солидарности мусульманских государств, а также в продвижении исламских ценностей. К тому же, Азербайджан и Малайзия тесно сотрудничают в рамках международных организаций, добавила г-жа Гафарова, высоко оценив неизменную поддержку Малайзией территориальной целостности и суверенитету Азербайджана.
Была отмечена роль двух парламентов в прогрессе взаимоотношений их государств; глава Милли Меджлиса подчеркнула значение деятельности групп межпарламентской дружбы в этой сфере.
Затем было затронуто взаимодействие законодательных органов Азербайджана и Малайзии в межпарламентских структурах. При этом, Сагиба Гафарова подробно рассказала о создании Парламентской сети Движения Неприсоединения, инициированном президентом Азербайджаном Ильхамом Алиевым как председателем организации для развития её парламентского измерения. Г-жа Гафарова также поведала об учредительном собрании Сети, о её проведённой в Баку первой конференции, о выполняемой в настоящее время работе над институциональным развитием организации и о предстоящих задачах. Как глава Сети, Сагиба Гафарова оценила по достоинству участие малайзийских парламентариев в первой конференции ПСДН в Баку.
В ходе встречи Сагиба Гафарова обстоятельно информировала Джохари Абдула об успешном развитии Азербайджана и о его международных инициативах, и об обширной работе по восстановлению азербайджанских земель, вызволенных из армянского плена по итогам Отечественной войны 2020-го года. Было сказано, что Армения за годы оккупации совершенно уничтожила все наши города, подвергла разгрому ранее оккупированные районы, разграбила и истребила инфраструктуру и памятники истории и культуры. Г-жа Гафарова добавила, что Армения злоупотребляет Лачынской дорогой в военных целях и что до сих пор не решена проблема с минированием.
Спикер Милли Меджлиса рассказала и о совершённом 27-го января теракте против посольства Азербайджанской Республике в Исламской Республике Иран, заявив, что Азербайджан требует объективного и всестороннего расследования.
Председатель Палаты представителей парламента Малайзии Джохари Абдул сердечно приветствовал азербайджанскую коллегу, заявил об удовлетворённости сотрудничеством между нашими государствами и их парламентами, выразил заинтересованность малайзийской стороны в их дальнейшем развитии и особо отметил наше сотрудничество в международных парламентских структурах. По его словам, Малайзия придаёт большое значение взаимосвязям с парламентом Азербайджана и деятельности в контексте Движения Неприсоединения и его Парламентской сети.
В ходе беседы было отмечено, что такие встречи и переговоры знаменуют успешность и продуктивность отношений между нашими парламентами. Собеседники также подчеркнули важность взаимных визитов для дальнейшего расширения сотрудничества.