https://www.innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_ac9142a6387a975699f1662dc_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament İttifaqının 17-ci konfransında iştirak etmək üçün Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində Malayziya Parlamentinin Nümayəndələr Palatasının sədri Cohari Abdul ilə görüşüb.
Milli Məclisin sədri İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament İttifaqının 17-ci konfransında iştirakdan məmnunluğunu bildirərək, bu cür platformaların ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə etmək üçün gözəl fürsət olduğunu diqqətə çatdırıb. Bu il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyini qeyd edəcəyimizi deyən Milli Məclisin sədri bu illər ərzində Azərbaycan və Malayziya arasında əlaqələrin dərinləşməsinin məmnunluq doğurduğunu bildirib. İslam dünyasının üzvü olan hər iki ölkənin müsəlman dövlətləri arasında qarşılıqlı dəstəyin və həmrəyliyin inkişafında, İslam dəyərlərinin təbliğində mühüm rol oynadığını vurğulayan Sahibə Qafarova ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlarda sıx əməkdaşlığını qeyd edib. O, Malayziyanın daim Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini dəstəkləməsinin yüksək qiymətləndirildiyini bildirib.
Parlamentlərin iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafındakı rolunu qeyd edən Milli Məclisin sədri bu sahədə parlamentlərarası dostluq qruplarının fəaliyyətinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Azərbaycan və Malayziya parlamentlərinin parlamentlərarası təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığından danışan Sahibə Qafarova, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi hərəkatın parlament ölçüsünün inkişaf etdirilməsi təşəbbüsünə uyğun olaraq, qurumun Parlament Şəbəkənin yaradılması, onun təsis yığıncağı, Bakıda keçirilən birinci konfransı, hazırda təşkilatın institusional inkişafı üçün görülən işlər, qarşıda duran vəzifələr haqqında geniş məlumat verib. Sahibə Qafarova Parlament Şəbəkəsinin sədri olaraq Malayziya parlament nümayəndə heyətinin QHPŞ-nin Bakı konfransında iştirakını yüksək qiymətləndirib.
Görüşdə Milli Məclisin sədri Azərbaycanın uğurlu inkişafı, ölkəmizin beynəlxalq təşəbbüsləri, 2020-ci ildə Vətən müharibəsində əldə olunan qələbə ilə torpaqlarımızın Ermənistanın işğalından azad edilməsindən sonra ölkəmizin həyata keçirdiyi genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri barədə geniş məlumat verib. O, işğal dövründə Ermənistan tərəfindən şəhər və rayonlarımızın, infrastrukturun, tarixi və mədəniyyət abidələrinin tamamilə dağıdılması və talan edilməsi, Ermənistanın Laçın yolundan hərbi məqsədlər üçün istifadə etməsi, mina problemini diqqətə çatdırıb.
Milli Məclisin sədri, həmçinin yanvarın 27-də Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı səfirliyinə qarşı törədilmiş terror aktı barədə də məlumat verərək, qeyd edib ki, Azərbaycan bu hücumun obyektiv və hərtərəfli araşdırılmasını tələb edir.
Azərbaycan parlament sədrini səmimiyyətlə salamlayan Malayziya Parlamentinin Nümayəndələr Palatasının sədri Cohari Abdul ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında əməkdaşlıqdan məmnunluğunu bildirərək, əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsində maraqlı olduqlarını bildirib. O, xüsusilə beynəlxalq parlament təşkilatlarında əməkdaşlıqdan danışaraq bildirib ki, Malayziya Azərbaycan parlamenti ilə münasibətlərə, həmçinin Qoşulmama Hərəkatı və onun Parlament Şəbəkəsində fəaliyyətə böyük əhəmiyyət verir.
Söhbət zamanı bu cür görüşlərin və aparılan danışıqların parlamentlərimiz arasında uğurlu əlaqələri təsdiq etdiyi qeyd olunub, əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün qarşılıqlı səfərlərin önəmi vurğulanıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_ac9142a6387a975699f1662dc_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova, currently in Algeria on a working visit for the 17th PUIC Conference, has spoken with Chairman of the Malaysian Parliament’s House of Representatives Johari Abdul there.
The leader of the Milli Majlis spoke of her pleasure at the attendance of the 17th PUIC Conference, saying that scenes such as that provided splendid opportunities to discuss various aspects and issues of bilateral and multilateral co-operation. She recalled the Azerbaijani-Malaysian diplomatic relations’ being due to turn thirty years in 2023, adding that it was gratifying that the bilateral relations had been advancing all those years past. Our countries, both members of the Islamic World, posture considerably in regard to the strengthening of mutual support and solidarity of the Muslim states – as much as concerning the promotion of the Islamic values. Besides, Azerbaijan and Malaysia have close interaction afoot in international organisations, according to Mrs Gafarova who proceeded to praise the unfailing Malaysian backing for Azerbaijan’s territorial wholeness and sovereignty.
The two legislatures’ roles in the progress of the inter-state relations were brought up as well, with the head of the Milli Majlis underscoring the respective significance of the work done by the inter-parliamentary friendship groups.
The conversation moved on to interaction between the legislative assemblies of Azerbaijan and Malaysia in inter-parliamentary organisations then. Sahiba Gafarova told in detail of the emergence of the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement, brought about by President Ilham Aliyev of Azerbaijan acting as the NAM Chairman to promote the organisation’s parliamentary dimension. Also, Mrs Gafarova informed Mr Abdul of the Network’s constituent assembly, its first conference (held in Baku), the work currently done to ensure the Network’s institutional sustenance and the tasks ahead. Speaking as Chair of the Network, Sahiba Gafarova witnessed her appreciation of the Malaysian parliamentarians’ participation of the first NAM PN conference held in Baku then.
Going further, Sahiba Gafarova put Johari Abdul in the detailed picture as to Azerbaijan’s successful progress and international activities as well as the extensive work to restore Azerbaijani lands recovered from Armenian captivity as a result of the 2020 Patriotic War. It was said that Armenia had completely devastated all our cities, ravaged the previously-occupied areas, looted and destroyed infrastructure and the historical and cultural heritage during the years of occupation. As Mrs Gafarova added, Armenia was abusing the Lachin Road for military purposes and, besides, the mines’ problem remained unsolved still.
The Speaker of the Milli Majlis went on to mention the 27 January terrorist attack on the embassy of the Republic of Azerbaijan in the Islamic Republic of Iran, saying that Azerbaijan demanded an objective and comprehensive investigation.
Chairman of the House of Representatives of the Malaysian Parliament Johari Abdul greeted the Azerbaijani colleague affably before voicing his satisfaction with the co-operation amongst our states and their parliaments, witnessing the Malaysian interest in taking it further and higher and emphasising the bilateral collaboration within international parliamentary congresses. Malaysia attaches great importance to relations with the Azerbaijani Parliament and activities in the context of the Non-Aligned Movement and its Parliamentary Network, according to Mr Abdul.
It was further remarked as the conversation continued that such meetings and talks marked the successfulness and productivity of our inter-parliamentary connexions. Besides, both legislature leaders stressed the importance of reciprocal visits for further expansion of the bilateral co-operation.