https://www.innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_0da731dff638541f974ece2a3_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Şərqşünaslıq fakültəsinin tələbələri Oman Sultanlığında keçirilən Ərəb dili üzrə Asiya debat çempionatında iştirak edirlər. Çempionat yanvarın 27-də başlayıb və fevralın 2-dək davam edəcək. Bu, fakültə tələbələrinin hər il keçirilən ənənəvi debat yarışlarında ardıcıl olaraq dördüncü iştirakıdır. Ötən il yarış Türkiyənin İstanbul şəhərində keçirilib. Bu il Omanda keçirilən yarışda fakültəni Regionşünaslıq (ərəb ölkələri üzrə) və Tərcümə (ərəb dili) ixtisaslarında təhsil alan III-IV kurs tələbələri Mohəmmədəli Axundov, Zeynəb Atamalıyeva, Simuzər Məmmədzadə və Seyidəkbər Axundov təmsil edir.
Yarışın məqsədi Asiya regionunda yaşayan gənclər arasında ərəb dilində danışıq və debat bacarıqlarının inkişaf etdirilməsidir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_0da731dff638541f974ece2a3_o.jpg
Студенты факультета востоковедения Бакинского государственного университета (БГУ) принимают участие в чемпионате Азии по дебатам на арабском языке, который проходит в Султанате Оман.
Чемпионат стартовал 27 января и продлится до 2 февраля. Это четвертое подряд участие студентов факультета в ежегодном традиционном конкурсе дебатов.
В прошлом году конкурс проходил в городе Стамбул Турции. На конкурсе, проводимом в этом году в Омане, факультет на конкурсе представляют студенты Мухаммедали Ахундов, Зейнаб Атамалыева, Симузер Мамедзаде и Сейидакбер Ахундов.
Целью конкурса является развитие навыков арабской речи и ведения дебатов у молодых людей, проживающих в азиатском регионе.